اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آیین دادرسی کیفری از نگاه قاضی دیوان عالی کشور

تشریح روند تصویب رأی وحدت رویه و نظارت مستقیم دیوان عالی کشور بر پرونده های قطعیت یافته در برنامه مشاور

روند دادرسی در کشورهای مختلف متفاوت است؛ اما در همه ی کشورها، نهادی مانند "دیوان عالی کشور"، عالی ترین مرجع قضایی برای رسیدگی به پرونده های دارای اهمیت است. در ایران نیز، وجود این نهاد به موجب اصل 161 قانون اساسی چنین تعریف شده است: "دیوان عالی کشور به منظور نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم و ایجاد وحدت رویه ی قضایی و انجام مسئولیت هایی که طبق قانون به آن محول می شود؛ بر اساس ضوابطی که رئیس قوه قضائیه تعیین می کند؛ تشکیل می گردد."
برنامه ی مشاور این هفته با یادآوری این اصل قانونی، توسط "دکتر معرفت نجفی" آغاز شد. این قاضی دیوان عالی کشور، همچنین از ماده ی 477 آیین دادرسی کیفری به عنوان ضمانت اجرای عدالت و جلوگیری از تضییع حقوق طرفین دعوا یاد کرد و در ادامه چنین گفت: "ایران کشوری اخلاق مدار است و بر پایه ی  اخلاق مداری مدیران ارشد قضایی، برای دسترسی به عدالت جای نا امیدی نیست. توجه داشته باشیم که ماده 477 ، ضمن گشودن راه کاری مؤثر برای جلوگیری از تضییع حقوق قانونی شهروندان، وجود اشکال در قوانین را نیز به طور ضمنی می پذیرد و برای رفع اشکال راه حل ارائه می دهد؛ به این صورت که هیچ اشتباهی پذیرفتنی نیست و هر جا بر خلاف حق و به غلط رأی داده شده باشد؛ سیستم با پذیرش اشتباه و بررسی دقیق، رأی را اصلاح می کند.
دکتر نجفی، در پاسخ به پرسش مجری برنامه، ضمن توضیح در خصوص مواردی چون "دادگاه بدوی، دادگاه تجدید نظر، دادگاه های کیفری یک و دو، فرجام خواهی کیفری و مصادره ی اموال"، به ترکیب اعضای شعب دیوان عالی و شیوه ی رسیدگی توسط هیأت حاکمه ی قضایی پرداخت و از استقلال رأی کامل قضات،به عنوان پناهگاهی مطمئن برای تحقق عدالت یاد کرد. وی همچنین در خصوص اعاده ی دادرسی برای پرونده های قطعیت یافته مطالبی را بیان داشت و در ادامه به پرسش یکی از مخاطبان مقیم خارج کشور در خصوص پیگیری پرونده های مصادره ی اموال چنین جواب داد: "مصادره ی اموال در حیطه ی دادگاه انقلاب است و اگر شخصی ادعا دارد که بر او ظلم شده و رأی صادره بر خلاف قانون بوده؛ حق مراجعه به رئیس قوه قضائیه و رئیس دیوان عالی برای او محفوظ است و برای اعاده ی دادرسی هیچ مهلت زمانی وجود ندارد."
مهمان برنامه، در ادامه از اقدام جدید و مهمی یاد کرد که با ایجاد تغییراتی در رویه ی قضایی، اعاده ی دادرسی را برای همگان راحت کرده است. وی گفت: ما 700 شعبه ی دادگاه تجدیدنظر داریم. تا چند ماه پیش دیوان عالی نظارت مستقیم روی پرونده های این شعبه ها نداشت؛ ولی اخیرأ تصویب"رأی وحدت رویه" شرایطی را فراهم کرده که طرفین پرونده می توانند با صرف نظر از تجدید نظرخواهی، پرونده را در دیوان عالی کشور مطرح کنند. دیوان عالی 50 شعبه دارد که همگی در تهران مستقرند؛ حتی 6 شعبه ی مستقر در شهر قم هم بخشی از همین شعبات هستند. پرونده ها بعد از قطعیت یافتن، در همه ی مراحل، مثل دادگاه بدوی یا تجدیدنظر، قابلیت ارائه در دیوان عالی را دارند؛ از جمله وقتی که طرفین به صورت توافقی، با اسقاط حق فرجام خواهی، قطعیت رأی  بدوی را پذیرفته باشند. مهلت فرجام خواهی برای افراد ساکن ایران 20 روز  و برای افراد مقیم خارج از کشور 2 ماه در نظر گرفته شده است.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها