اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

راه‌های شکل‌گیری رفاقت با همسر

مشکلات اصلی زوجین در ابتدای ازدواج چه مسائلی هستند؟

علی صدرا، دکترای تربیت و تعلم چهارشنبه چهاردهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه به ادامه مبحث با خانواده تا بهشت پرداخت.

او گفت: در قرآن آمده که انسان‌ها در کنار همسران خود زیر سایه‌های بهشت تکیه داده‌اند؛ همچنین در سوره زخرف آمده همراه با همسرتان با شادی و هیجان وارد بهشت شوید. کسانی که با همسر خود رفاقت دارند همواره در بهشت زندگی می‌کنند و در واقع خانه آن‌ها همانند بهشت است. متاسفانه برخی از زوجین به جای آن که رفیق یکدیگر باشند رقیب هستند و این اصلا مناسب نیست. 

دکتر صدرا درباره دلبستگی خانواده به فرزندان اظهار گفت: انسان وابسته به فرزند مانع پیشرفت، رشد و فعالیت‌های فرزند خود می‌شود و تاثیرات منفی بسیاری دارد اما والدینی که به فرزندان خود دلبستگی دارند به او استقلال لازم را می‌دهند اما در وقت، جا و مقدار مناسب به فرزند خود تکیه می‌کنند. 

وی درباره تکیه زوجین به یکدیگر گفت: افرادی که می‌خواهند با همسر خود رفاقت داشته باشند باید بتوانند با دلبستگی مناسب در زمان و موقعیت درست تکیه‌گاه باشند و حتی به همسر خود تکیه کنند تا این تعادل رعایت شود.  همچنین افراد باید در تکیه‌گاه بودن هم برای خانواده همسر خود به اندازه کافی وقت بگذارند و تعادل داشته باشند. 

او در رابطه با ازدواج گفت: ازدواج چهار بال دارد که شامل، مرد، زن، خانواده آقا و خانواده خانم است؛ زوجین باید بتوانند ارتباط خوبی با خانواده یکدیگر داشته باشند تا بتوانند رفاقت بین‌شان را عمیق‌تر کنند. در این قسمت نیز زوجین باید تعادل را رعایت کنند؛ به طور کلی تعادل مهارتی است که می‌تواند رفاقت زوجین را پررنگ کند و از رقابت زوجین جلوگیری کند. 

دکتر صدرا درباره اختلافات زوجین در ابتدای ازدواج گفت: با وجود آن که عموم افراد تصور می‌کنند مشکلات ابتدای ازدواج به دلیل مسائل مادی است اما معمولا زوجین به دلیل عدم رعایت تعادل در توجه کردن به همسر و خانواده خود دچار مشکل می‌شوند. در نتیجه در رفاقت با همسر حفظ تعادل موثرترین مهارت است. 

وی افزود: در کنار حفظ تعادل، مهارت شنیدن با نیت فهمیدن نیز بسیار موثر است. پس از آن مهارت آگاهی از نقاط قوت خود و همسر وجود دارد؛ بسیاری از زوجین به دلیل عدم آگاهی از نقاط قوت یکدیگر به مشکل برمی‌خورند. 

او درباره مدل‌های ازدواجی گفت: به طور کلی نه مدل ازدواج وجود دارد که از ترکیب سه مدل پسر و سه مدل دختر به صورت زوج تشکیل می‌شود. در مدل اول پسران، افرادی وجود دارند که هنوز به بلوغ فکری نرسیده‌اند و با دوستان خود بیشتر ارتباط دارند تا اینکه بخواهند با همسر خود وقت بگذرانند. در قسمت بعدی پسرانی وجود دارند که عادت‌های دخترانه‌ای دارند و پس از آن نیز افرادی وجود دارند که در فرهنگ ما به آن‌ها آقا می‌گویند. 

دکتر صدرا ادامه داد: در مقابل در دسته اول دخترانی وجود دارند که همچنان رفتار کودکانه‌ای دارند و درگیر رفتارهای بچگانه هستند، پس از آن‌ها دسته دخترانی وجود دارد که رفتار مردانه دارند. در نهایت نیز دخترانی وجود دارند که ما به آن‌ها خانم می‌گوییم. ترکیب این افراد به صورت زوجین مدل‌های مختلف ازدواج را شکل می‌دهد اما بهترین مدل ازدواج برای یک پسر آقا با یک دختر خانم است. بدترین مدل آن است که یک پسر بچه با یک دختر بچه وصلت کند.

وی در پایان افزود: اگر افراد ویژگی‌ها و نقاط قوت همسر خود را بدانند می‌توانند مدل شخصیتی او را تشخیص دهند و به دنبال همین مسئله با او رفتار درست‌تری داشته باشند. این مسئله باعث شکل‌گیری رفاقتی عمیق‌تر می‌شود.

 

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها