اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

راه‌های شکل‌گیری رفاقت با همسر

مشکلات اصلی زوجین در ابتدای ازدواج چه مسائلی هستند؟

علی صدرا، دکترای تربیت و تعلم چهارشنبه چهاردهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه به ادامه مبحث با خانواده تا بهشت پرداخت.

او گفت: در قرآن آمده که انسان‌ها در کنار همسران خود زیر سایه‌های بهشت تکیه داده‌اند؛ همچنین در سوره زخرف آمده همراه با همسرتان با شادی و هیجان وارد بهشت شوید. کسانی که با همسر خود رفاقت دارند همواره در بهشت زندگی می‌کنند و در واقع خانه آن‌ها همانند بهشت است. متاسفانه برخی از زوجین به جای آن که رفیق یکدیگر باشند رقیب هستند و این اصلا مناسب نیست. 

دکتر صدرا درباره دلبستگی خانواده به فرزندان اظهار گفت: انسان وابسته به فرزند مانع پیشرفت، رشد و فعالیت‌های فرزند خود می‌شود و تاثیرات منفی بسیاری دارد اما والدینی که به فرزندان خود دلبستگی دارند به او استقلال لازم را می‌دهند اما در وقت، جا و مقدار مناسب به فرزند خود تکیه می‌کنند. 

وی درباره تکیه زوجین به یکدیگر گفت: افرادی که می‌خواهند با همسر خود رفاقت داشته باشند باید بتوانند با دلبستگی مناسب در زمان و موقعیت درست تکیه‌گاه باشند و حتی به همسر خود تکیه کنند تا این تعادل رعایت شود.  همچنین افراد باید در تکیه‌گاه بودن هم برای خانواده همسر خود به اندازه کافی وقت بگذارند و تعادل داشته باشند. 

او در رابطه با ازدواج گفت: ازدواج چهار بال دارد که شامل، مرد، زن، خانواده آقا و خانواده خانم است؛ زوجین باید بتوانند ارتباط خوبی با خانواده یکدیگر داشته باشند تا بتوانند رفاقت بین‌شان را عمیق‌تر کنند. در این قسمت نیز زوجین باید تعادل را رعایت کنند؛ به طور کلی تعادل مهارتی است که می‌تواند رفاقت زوجین را پررنگ کند و از رقابت زوجین جلوگیری کند. 

دکتر صدرا درباره اختلافات زوجین در ابتدای ازدواج گفت: با وجود آن که عموم افراد تصور می‌کنند مشکلات ابتدای ازدواج به دلیل مسائل مادی است اما معمولا زوجین به دلیل عدم رعایت تعادل در توجه کردن به همسر و خانواده خود دچار مشکل می‌شوند. در نتیجه در رفاقت با همسر حفظ تعادل موثرترین مهارت است. 

وی افزود: در کنار حفظ تعادل، مهارت شنیدن با نیت فهمیدن نیز بسیار موثر است. پس از آن مهارت آگاهی از نقاط قوت خود و همسر وجود دارد؛ بسیاری از زوجین به دلیل عدم آگاهی از نقاط قوت یکدیگر به مشکل برمی‌خورند. 

او درباره مدل‌های ازدواجی گفت: به طور کلی نه مدل ازدواج وجود دارد که از ترکیب سه مدل پسر و سه مدل دختر به صورت زوج تشکیل می‌شود. در مدل اول پسران، افرادی وجود دارند که هنوز به بلوغ فکری نرسیده‌اند و با دوستان خود بیشتر ارتباط دارند تا اینکه بخواهند با همسر خود وقت بگذرانند. در قسمت بعدی پسرانی وجود دارند که عادت‌های دخترانه‌ای دارند و پس از آن نیز افرادی وجود دارند که در فرهنگ ما به آن‌ها آقا می‌گویند. 

دکتر صدرا ادامه داد: در مقابل در دسته اول دخترانی وجود دارند که همچنان رفتار کودکانه‌ای دارند و درگیر رفتارهای بچگانه هستند، پس از آن‌ها دسته دخترانی وجود دارد که رفتار مردانه دارند. در نهایت نیز دخترانی وجود دارند که ما به آن‌ها خانم می‌گوییم. ترکیب این افراد به صورت زوجین مدل‌های مختلف ازدواج را شکل می‌دهد اما بهترین مدل ازدواج برای یک پسر آقا با یک دختر خانم است. بدترین مدل آن است که یک پسر بچه با یک دختر بچه وصلت کند.

وی در پایان افزود: اگر افراد ویژگی‌ها و نقاط قوت همسر خود را بدانند می‌توانند مدل شخصیتی او را تشخیص دهند و به دنبال همین مسئله با او رفتار درست‌تری داشته باشند. این مسئله باعث شکل‌گیری رفاقتی عمیق‌تر می‌شود.

 

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها