اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر بازی‌های فکری در توانایی‌های شناختی

بهترین ابزار برای تقویت توانایی‌های شناختی ، بازی ها هستند.


 عماد ارغند، کارشناس بازی‌های فکری پنجشنبه پانزدهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگونشست؛ وی در این برنامه درباره اهمیت بازی‌های فکری و تاثیر آن‌ها بر بزرگسالان سخن گفت. 

او گفت: بازی‌های رومیزی همان بازی‌های فکری هستند؛ کارکرد مغزی فکر کردن است و این کارها با کارکردهای روزانه و عادی مغز متفاوت هستند. به مجموعه کارکردهای مغز "فکر کردن" می‌گویند که شامل توانایی‌های شناختی می‌شوند. این توانایی‌ها به تقویت شدن نیاز دارد که برای آن نیاز به ابزار وجود دارد. به طور کلی ۳۰ مورد توانایی شناختی معرفی شده که شامل مواردی مانند حل مسئله می‌شود. 

وی افزود: بهترین ابزار برای تقویت توانایی‌های شناختی بازی‌ها هستند چرا که بازی‌ها هیجان‌انگیز هستند و فضای پویایی دارند که به تقویت کارکردهای مغز کمک می‌کنند؛ از آنجایی که انسان ذات اجتماعی دارد تمایل عموم افراد به انجام بازی‌های اجتماعی‌تر بیشتر است. 

او ادامه داد: بازی فضایی برای کسب تجربیاتی است که منجر به نشات و شادی می‌شوند؛ فضای بازی‌ها با حداکثر شبیه‌سازی با شرایط واقعی ساخته می‌شوند اما برای ما هزینه‌ای ندارند و این امر باعث رشد و پیشرفت فکری ما می‌شود. فضای بازی‌ها به صورت موکولی هستند و به همین دلیل بازی‌ها ابزار فوق‌العاده‌ای برای کسب تجربه به حساب می‌آیند. 

این کارشناس بازی های فکری اظهار داشت: در بازی‌ها مفهومی با عنوان به تعویق انداختن کامروایی وجود دارد که باعث افزایش تاب‌آوری و صبوری بازیکنان می‌شود. تخمین زدن یا برآورد کردن نیز از ویژگی‌های بازی‌ها است؛ بازیکنان در هر بازی نیاز دارند با تخمین‌زدن مناسب و برآوردکردن شرایط آینده بهتری را برای خود رقم بزنند و به موفقیت نزدیک‌تر شوند. افراد با تخمین زدن صحیح می‌توانند در زندگی واقعی تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها