اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به زندگی شاعر بزرگ، خواجوی کرمانی

چرا به خواجوی کرمانی لقب نخلبند دادند!

 

زهره صارمی، کارشناس ادبی جمعه شانزدهم دی ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره آثار خواجوی کرمانی سخن صحبت کرد.

 صارمی درباره القاب خواجوی کرمانی گفت: خواجوی کرمانی با نام کمال‌الدین ابوالعطاء ملقب به نخل‌بند شعرا بود؛ وی در قرن هفتم هجری به دنیا آمد و در قرن هشتم از دنیا رفت. بر اساس اظهارات خود کمال‌الدین ابوالعطاء، او در شب یکشنبه تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال ۲۱۲ جلالی متولد شده است. او در دوران کودکی و نوجوانی علوم مختلفی را می‌آموزد و همچنین به یادگیری شعر مشغول می‌شود.

وی در جوانی و بزرگ‌سالی  از کرمان مهاجرت می‌کند و از شهر خارج می‌شود؛ او در زندگی خود بسیار سفر کرد که مهم‌ترین آن‌ها به عراق، شیراز و تبریز بود. و تا پایان عمر خود در شیراز می‌ماند و زندگی خود را در زمان حکومت ایلخانیان می‌گذراند. کمال‌الدین ابوالعطاء در سال ۷۵۲ در شیراز از دنیا می‌رود و در نزدیکی دروازه قرآن به خاک سپرده می شود.

لقب نخلبند از این رو به وی داده شده که می‌توانست به خوبی از آرایه‌های کلام و آرایه‌های ادبی استفاده کند؛ به دنبال این مسئله‌ همچنین به او لقب خلاق‌المعانی نیز می‌گفتند.

صارمی در ادامه درباره تاثیر سفر در اشعار گفت: مثال‌های بسیاری از تاثیر سفر در اشعار خواجوی کرمانی وجود دارد؛ وی بیشتر اظهار می‌کند که تمایل دارد به خارج از کرمان سفر کند و از یکجانشینی گلایه می‌کند. او با سختی‌های بسیار برای یادگیری علم اخلاق و ادب به سفر می‌پرداخت. 

وی همچنین درباره شاعران گروه تلفیق اظهار کرد: نکته مهم درباره خواجوی کرمانی آن است که او از شاعران گروه تلفیق است؛ او با هوش، ابتکار و شناخت کامل از مخاطبانش به تلفیق عشق و عرفان می‌پردازد و قالب غزل را با این تلفیق تزئین می‌کند. خواجوی کرمانی از شاعران بسیار موثر بوده، به طوری که حافظ شیرازی از وی تاثیراتی گرفته است.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها