اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به زندگی شاعر بزرگ، خواجوی کرمانی

چرا به خواجوی کرمانی لقب نخلبند دادند!

 

زهره صارمی، کارشناس ادبی جمعه شانزدهم دی ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره آثار خواجوی کرمانی سخن صحبت کرد.

 صارمی درباره القاب خواجوی کرمانی گفت: خواجوی کرمانی با نام کمال‌الدین ابوالعطاء ملقب به نخل‌بند شعرا بود؛ وی در قرن هفتم هجری به دنیا آمد و در قرن هشتم از دنیا رفت. بر اساس اظهارات خود کمال‌الدین ابوالعطاء، او در شب یکشنبه تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال ۲۱۲ جلالی متولد شده است. او در دوران کودکی و نوجوانی علوم مختلفی را می‌آموزد و همچنین به یادگیری شعر مشغول می‌شود.

وی در جوانی و بزرگ‌سالی  از کرمان مهاجرت می‌کند و از شهر خارج می‌شود؛ او در زندگی خود بسیار سفر کرد که مهم‌ترین آن‌ها به عراق، شیراز و تبریز بود. و تا پایان عمر خود در شیراز می‌ماند و زندگی خود را در زمان حکومت ایلخانیان می‌گذراند. کمال‌الدین ابوالعطاء در سال ۷۵۲ در شیراز از دنیا می‌رود و در نزدیکی دروازه قرآن به خاک سپرده می شود.

لقب نخلبند از این رو به وی داده شده که می‌توانست به خوبی از آرایه‌های کلام و آرایه‌های ادبی استفاده کند؛ به دنبال این مسئله‌ همچنین به او لقب خلاق‌المعانی نیز می‌گفتند.

صارمی در ادامه درباره تاثیر سفر در اشعار گفت: مثال‌های بسیاری از تاثیر سفر در اشعار خواجوی کرمانی وجود دارد؛ وی بیشتر اظهار می‌کند که تمایل دارد به خارج از کرمان سفر کند و از یکجانشینی گلایه می‌کند. او با سختی‌های بسیار برای یادگیری علم اخلاق و ادب به سفر می‌پرداخت. 

وی همچنین درباره شاعران گروه تلفیق اظهار کرد: نکته مهم درباره خواجوی کرمانی آن است که او از شاعران گروه تلفیق است؛ او با هوش، ابتکار و شناخت کامل از مخاطبانش به تلفیق عشق و عرفان می‌پردازد و قالب غزل را با این تلفیق تزئین می‌کند. خواجوی کرمانی از شاعران بسیار موثر بوده، به طوری که حافظ شیرازی از وی تاثیراتی گرفته است.

آخرین اخبار

حضور عوامل «فیلم شماره ۱۰» در برنامه شب‌نشینی صبح پارسی مروری به زندگی شهید احمدی روشن خواهد داشت درخشش جوانان ایرانی در زمینه اختراعات و دستاوردهای پزشکی تغذیه سالمندان آلزایمری ایران به قدرت منطقه در پرتاب ماهواره‌ای به لایه لئو تبدیل می‌شود خبرهایی از جشنواره فیلم فجر در صبح پارسی در مشاور مطرح شد: وقتی سازمان ملل به بیش از ۱۲ هزار مدرک علیه منافقین بی اعتنایی می‌کند نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شب نشینی آموزش هفت رنگ پلو در سوگ کوه صبر در مشاور خواهید دید در شب نشینی امشب، میزبان نویسنده و هنرمند خلاق هستیم سینما جام جم و نقدی دیگر نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی روایتی شفاهی از تاریخ انقلاب در شب‌نشینی شکست پیاپی دشمنان از صدر اسلام تا کنون برنامه های دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور نگاهی به تفاوت سینمای هنری و سینمای گیشه تنبلی چشم کودکان را جدی بگیریم. پیشرفت فوق‌العاده ایران در توسعه فناوری فضایی سنجش از راه دور ایده جذاب کارگردان برای ساخت فیلم «در آغوش درخت» فصل زمستان و ورزش جذاب هاکی روی یخ بانوان جشن روز پدر و دهه مبارک فجر در صبح پارسی شب‌نشینی شبی سینمایی را پشت سر می‌گذارد نقش شناخت جامعه درنویسندگی تغذیه و رژیم کودکان صداقت حضرت امام خمینی (ره) دلیل اصلی ارتباط عمیق با مردم رواق به دوران امامت امام جواد (ع) می پردازد. روایت بانوان موفق ایران زمین در مه زاد شکوفه باران؛ یک قاب تماشایی، از شادی دانش آموزان پخش مسابقه محله ایرانی از جام جم «صبح پارسی» دهه فجر را جشن می‌گیرد نویسنده کتاب "نامحرمانه" به استودیوی شب نشینی می آید معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند تنوع اقلیمی و حضور هنرمندان جوان، ویژگی‌های اصلی جشنواره فیلم فجر امسال ویژه برنامه های شبکه جهانی جام جم در دهه فجر 1401 خانه مهر در قاب جام جم دهه فجر شب‌نشینی با حال و هوای جشنواره فیلم فجر از جاده ابریشم تا سفرهای مارکوپولو؛ به کارگیری زبان فارسی در تجارت صبح پارسی در روز ولادت سلطان جود و سخا پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور فصل سرما و بروز انواع بیماریهای روماتیسمی سینما جام جم افتتاح می شود. معرفی فجرانه های شبکه جام جم از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟ گفتگو با یک نخبه داروسازی با 60 اختراع

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها