اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت استعدادیابی در رشد و پیشرفت کودکان

فشارهای غیرضروری والدین برای آموزش‌های پیوسته کودکان، می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند

مهناز عسکریان دکترای روانشناسی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه دوشنبه نوزدهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره استعدادیابی کودکان صحبت کرد و گفت:

در مقاله‌های بزرگ روانشناسی در این رابطه به این گونه پرداخته‌اند که‌ اگر در نظر بگیریم مدرسه‌ای برای حیوانات وجود داشت و در آن دروس برای تمامی آن‌ها یکی بود شرایط بسیار نامناسب می‌شد؛ چرا که برای مثال یک فیل ناچار بود پرواز کردن یاد بگیرد و این روند به شکل‌های مختلف برای انواع حیوانات وجود داشت. چنین مشکلی در سیستم آموزشی ما نیز وجود دارد چرا که آموزش به صورت یکسان برای تمامی استعدادها و توانمندی‌های کودکان صورت می‌گیرد بدون آن که آن‌ها پرورش پیدا کنند. 

وی درباره اقدامات والدین اظهار داشت: فشارهای غیرضروری والدین برای آموزش‌های پیوسته کودکان می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند اما اگر مادران و پدران استعدادیابی فرزندان خود را صورت دهند می‌توانند به نتایج بهتری برسند. تحمیل آموزش در رشته‌های مختلف به کودکان می‌تواند موجب سرخوردگی والدین و فرزندان شود. پدران و مادران باید پیش از هر چیزی استعداد و توان فرزند خود را بیابند تا با پرورش دادن آن بتوانند به نتیجه مطلوب‌تری برسند. اگر فردی در آشپزی فوق‌العاده عمل کند نباید به اجبار به رشته پزشکی برود. 

او در ادامه اظهار کرد: خوشبختانه امروزه فشار والدین برای انتخاب رشته فرزندانشان کاهش یافته و اکنون ما شاهد آن هستیم که افراد برای استعدادیابی فرزندانشان تلاش می‌کنند. والدین می‌توانند از ۴ سالگی و همزمان با رشد کلامی فرزندانشان مراحل استعدادیابی آن‌ها را آغاز کنند تا بتوانند در رشد و توسعه مفید کودک تاثیرگذار باشند.

عسکریان درباره پرورش فرزندان توسط والدین گفت: این بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین ارث است که والدین بتوانند فرزندان خود را در مسیر درست استعدادیابی قرار دهند تا کودک بتواند با کمترین چالش، هزینه و زمان به نتیجه برسد.  اگر یک انسان بتواند در سنین پایین‌تر کار مورد علاقه خود را پیدا کند می‌تواند زندگی بسیار شادی داشته باشد.

وی افزود: ما همچنین باید خطوط موفقیت خود را بشناسیم چرا که تعریف موفقیت برای افراد مختلف تفاوت دارد. با شناخت توانایی‌ها و استعدادها انسان‌ها می‌توانند خط موفقیت خود را بشناسند و با مشکل روبه‌رو نشوند. 

او درباره روش‌های استعدادیابی گفت: در حوزه روانشناسی تخصصی نادیده‌گرفته شده با عنوان روانسنجی وجود دارد که متغیر‌های روانشناسی را تمرین می‌کند. روانسنجان ابزارهایی دارند که توسط آن‌ها استعداد‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. روانسنجان با قرار دادن انسان‌ها در موقعیت عملیاتی آن‌ها را مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهند و استعداد‌های آن‌ها را کشف می‌کنند.

آخرین اخبار

صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها