اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت استعدادیابی در رشد و پیشرفت کودکان

فشارهای غیرضروری والدین برای آموزش‌های پیوسته کودکان، می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند

مهناز عسکریان دکترای روانشناسی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه دوشنبه نوزدهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره استعدادیابی کودکان صحبت کرد و گفت:

در مقاله‌های بزرگ روانشناسی در این رابطه به این گونه پرداخته‌اند که‌ اگر در نظر بگیریم مدرسه‌ای برای حیوانات وجود داشت و در آن دروس برای تمامی آن‌ها یکی بود شرایط بسیار نامناسب می‌شد؛ چرا که برای مثال یک فیل ناچار بود پرواز کردن یاد بگیرد و این روند به شکل‌های مختلف برای انواع حیوانات وجود داشت. چنین مشکلی در سیستم آموزشی ما نیز وجود دارد چرا که آموزش به صورت یکسان برای تمامی استعدادها و توانمندی‌های کودکان صورت می‌گیرد بدون آن که آن‌ها پرورش پیدا کنند. 

وی درباره اقدامات والدین اظهار داشت: فشارهای غیرضروری والدین برای آموزش‌های پیوسته کودکان می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند اما اگر مادران و پدران استعدادیابی فرزندان خود را صورت دهند می‌توانند به نتایج بهتری برسند. تحمیل آموزش در رشته‌های مختلف به کودکان می‌تواند موجب سرخوردگی والدین و فرزندان شود. پدران و مادران باید پیش از هر چیزی استعداد و توان فرزند خود را بیابند تا با پرورش دادن آن بتوانند به نتیجه مطلوب‌تری برسند. اگر فردی در آشپزی فوق‌العاده عمل کند نباید به اجبار به رشته پزشکی برود. 

او در ادامه اظهار کرد: خوشبختانه امروزه فشار والدین برای انتخاب رشته فرزندانشان کاهش یافته و اکنون ما شاهد آن هستیم که افراد برای استعدادیابی فرزندانشان تلاش می‌کنند. والدین می‌توانند از ۴ سالگی و همزمان با رشد کلامی فرزندانشان مراحل استعدادیابی آن‌ها را آغاز کنند تا بتوانند در رشد و توسعه مفید کودک تاثیرگذار باشند.

عسکریان درباره پرورش فرزندان توسط والدین گفت: این بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین ارث است که والدین بتوانند فرزندان خود را در مسیر درست استعدادیابی قرار دهند تا کودک بتواند با کمترین چالش، هزینه و زمان به نتیجه برسد.  اگر یک انسان بتواند در سنین پایین‌تر کار مورد علاقه خود را پیدا کند می‌تواند زندگی بسیار شادی داشته باشد.

وی افزود: ما همچنین باید خطوط موفقیت خود را بشناسیم چرا که تعریف موفقیت برای افراد مختلف تفاوت دارد. با شناخت توانایی‌ها و استعدادها انسان‌ها می‌توانند خط موفقیت خود را بشناسند و با مشکل روبه‌رو نشوند. 

او درباره روش‌های استعدادیابی گفت: در حوزه روانشناسی تخصصی نادیده‌گرفته شده با عنوان روانسنجی وجود دارد که متغیر‌های روانشناسی را تمرین می‌کند. روانسنجان ابزارهایی دارند که توسط آن‌ها استعداد‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند. روانسنجان با قرار دادن انسان‌ها در موقعیت عملیاتی آن‌ها را مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهند و استعداد‌های آن‌ها را کشف می‌کنند.

آخرین اخبار

حضور عوامل «فیلم شماره ۱۰» در برنامه شب‌نشینی صبح پارسی مروری به زندگی شهید احمدی روشن خواهد داشت درخشش جوانان ایرانی در زمینه اختراعات و دستاوردهای پزشکی تغذیه سالمندان آلزایمری ایران به قدرت منطقه در پرتاب ماهواره‌ای به لایه لئو تبدیل می‌شود خبرهایی از جشنواره فیلم فجر در صبح پارسی در مشاور مطرح شد: وقتی سازمان ملل به بیش از ۱۲ هزار مدرک علیه منافقین بی اعتنایی می‌کند نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شب نشینی آموزش هفت رنگ پلو در سوگ کوه صبر در مشاور خواهید دید در شب نشینی امشب، میزبان نویسنده و هنرمند خلاق هستیم سینما جام جم و نقدی دیگر نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی روایتی شفاهی از تاریخ انقلاب در شب‌نشینی شکست پیاپی دشمنان از صدر اسلام تا کنون برنامه های دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور نگاهی به تفاوت سینمای هنری و سینمای گیشه تنبلی چشم کودکان را جدی بگیریم. پیشرفت فوق‌العاده ایران در توسعه فناوری فضایی سنجش از راه دور ایده جذاب کارگردان برای ساخت فیلم «در آغوش درخت» فصل زمستان و ورزش جذاب هاکی روی یخ بانوان جشن روز پدر و دهه مبارک فجر در صبح پارسی شب‌نشینی شبی سینمایی را پشت سر می‌گذارد نقش شناخت جامعه درنویسندگی تغذیه و رژیم کودکان صداقت حضرت امام خمینی (ره) دلیل اصلی ارتباط عمیق با مردم رواق به دوران امامت امام جواد (ع) می پردازد. روایت بانوان موفق ایران زمین در مه زاد شکوفه باران؛ یک قاب تماشایی، از شادی دانش آموزان پخش مسابقه محله ایرانی از جام جم «صبح پارسی» دهه فجر را جشن می‌گیرد نویسنده کتاب "نامحرمانه" به استودیوی شب نشینی می آید معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند تنوع اقلیمی و حضور هنرمندان جوان، ویژگی‌های اصلی جشنواره فیلم فجر امسال ویژه برنامه های شبکه جهانی جام جم در دهه فجر 1401 خانه مهر در قاب جام جم دهه فجر شب‌نشینی با حال و هوای جشنواره فیلم فجر از جاده ابریشم تا سفرهای مارکوپولو؛ به کارگیری زبان فارسی در تجارت صبح پارسی در روز ولادت سلطان جود و سخا پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور فصل سرما و بروز انواع بیماریهای روماتیسمی سینما جام جم افتتاح می شود. معرفی فجرانه های شبکه جام جم از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟ گفتگو با یک نخبه داروسازی با 60 اختراع

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها