اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تلاش چشمگیر و برنامه ریزی شده ی بنیاد سعدی برای آموزش زبان فارسی در خارج کشور

مشاور رئیس بنیاد سعدی و مدیر ارزیابی عملکرد این بنیاد به استودیوی مشاور آمد.

دنیا زبان فارسی را با نام "سعدی" می ­شناسد؛ شاعر بزرگی که به اعتبار خلق آثاری چون "گلستان" و "بوستان"،  نام بلندش در دیدگاه شرق­ شناسان، معیار زبان فارسی و دروازه­ ی ورود به فرهنگ ایران شناخته می ­شود. بر این پایه، "بنیاد سعدی" بهترین عنوان برای بنیادی­ است که مأموریت "آموزش زبان فارسی در خارچ کشور" به آن محول شده­ است.

"سیدعلی موسوی­ زاده"، (مشاور رئیس بنیاد سعدی و مدیر ارزیابی عملکرد این بنیاد) که به ­عنوان کارشناس در برنامه­ ی "مشاور" شبکه جام جم حضور داشت؛ در پاسخ به اولین پرسش مجری برنامه، علاوه بر بیان این مطلب، پیدایش بنیاد سعدی را راه­کار ثمربخشی برای یک­پارچه­ سازی آموزش زبان فارسی در خارج از مرزهای میهن دانست و در ادامه چنین گفت:

"پیش از این سه نهاد متولی گسترش و آموزش زبان فارسی در خارج از کشور بودند و هر کدام بخشی از مسئولیت این مبحث مهم را برابر امکانات و دیدگاه­های خود انجام می­ دادند. آموزش، استاندارد خاصی نداشت و با تغییر مدیریت­ها، نظام آموزشی هم تغییر می­ کرد. بر پایه ­ی آسیب­ شناسی­ هایی که انجام شد؛ در سال 1390 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنیاد سعدی به ­عنوان متولی آموزش زبان فارسی در خارج کشور تأسیس شد و به ریاست رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز به کار کرد."

مشاور ئیس بنیاد سعدی برنامه ­ریزی برای تولید 70 جلد کتاب استاندارد آموزشی، ارائه­ ی  نرم­ افزارهای لازم، طراحی مجموعه­ ی"مینا" برای تقویت مکالمه­، تشکیل دوره­ های مجازی تربیت مدرس و آزمون سنجش مهارت زبان فارسی (آمفا) را به ­عنوان بخشی از تلاش­های این بنیاد در دوره­ ی 10 ساله­ ی فعالیتش برشمرد و چنین ادامه داد که 38 جلد از کتاب­های مذکور چاپ و منتشر شده و بقیه نیز با توجه به مسیر طراحی ­شده برای آموزش زبان فارسی و گسترش فرهنگ ایران در مقاطع بالاتر در دست تهیه است.

در طول برنامه، دو نفر از آموزشیاران زبان فارسی در خارج کشور، از طریق تماس تلفنی درباره ­ی روند اجرایی آموزش و کارایی مواد آموزشی در محل اقامت خود توضیح دادند و تعدادی از اعضای بنیاد سعدی نیز طی یک گزارش تصویری در خصوص گروه­های هدف مطالبی بیان داشتند. بر اساس این گزارش، "خانواده­ و همسران ایرانیان مقیم خارج کشور" به دلیل نیاز به برقراری ارتباط، اولین گروه و "دانشجویان خارجی در حال تحصیل در شرق ­شناسی و ایران­شناسی" گروه دیگری از علاقمندان به آموزش زبان فارسی هستند. در سومین گروه (گروه مخاطب عام) هم کسانی به دلایل تجاری و عده ­ای، زیرمجموعه­ ی مواردی چون توریسم فرهنگی، اقتصادی و پزشکی در زمره­ ی گروه­های هدف بنیاد سعدی طبقه ­بندی می­ شوند.         

 در بخش پایانی برنامه، موسوی ­زاده با تأکید بر این نکته که همه­ ی ایرانیان خارج کشور مروج زبان فارسی هستند؛ در خصوص گستره­ ی عملکرد بنیاد سعدی گفت: راهبرد ما بر اساس سند راهبردی روشن است. برای بنیاد سعدی بر پایه ­ی اساسنامه 25 ردیف تصویب شده و مواد آموزشی و کتاب­ها با نظر کارشناسان آگاه و با توجه به زبان منطقه­ ای که زبان­ آموز در آن زندگی می­ کند؛ تعریف و طراحی ­شده ­است؛ با این دیدگاه که برای گروه­های سنی مختلف، طرح و برنامه­ های مشخصی وجود دارد. به­ عنوان مثال "کتاب ما" برای نسل سوم و چهارم ایرانیان که با زبان و رسم ­الخط فارسی آشنا نیستند؛ تهیه شده، کتاب "گام اول" زبان واسط دارد و کتاب "ایران­شناسی" برای مقاطع بالاتر، با روایت نمونه ­هایی از آثار بزرگان، مثلأ "داستان­های شاهنامه" تکمیل شده ­است. علاوه بر نسخه­ های چاپی، نسخه­ های الکترونیک کتاب­ها نیز در سامانه­ ای که برای همین منظور راه ­اندازی شده؛ برای فروش عرضه می ­شود.               

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها