اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک سیستم آموزشی چگونه باعث مانع رشد خلاقیت دانش‌آموزان می‌شود؟

شیما عمیدی: «مدارس ما از ۱۵۰ سال قبل تا به کنون تغییر چندانی نداشته‌اند»

شیما عمیدی، روانشناس کودک و خانواده،  سه‌شنبه بیستم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره پرورش خلاقیت صحبت کرد.

عمیدی گفت: متاسفانه نظام آموزشی امروزی موانعی بر سر راه پرورش خلاقیت ایجاد کرده است. مدارس ما از ۱۵۰ سال قبل تا به کنون تغییر چندانی نداشته‌اند. یعنی مدارس فعلی همان مدارسی هستند که ۱۵۰ سال پیش و در عصر صنعتی، بر پایه نیاز به تربیت کارگران تعلیم‌دیده راه‌اندازی شدند. اما با گذشت زمان این مدارس با توجه به نیازهای امروزی جامعه، مانند خلاقیت یا همدلی، به‌روز رسانی نشده‌اند و این مساله‌ای است که باید به آن رسیدگی شود.

وی افزود: از جمله دیگر مشکلات سیستم آموزشی فعلی، اعمال کنترل به شیوه افراطی و عدم استقلال دانش‌آموزان است. به این شکل که برای لحظه به لحظه زمانی که دانش‌آموز در مدرسه سپری می‌کند، برنامه‌ای از پیش‌ تعیین‌شده در نظر گرفته شده که قابل تغییر نیست. چنین رویه‌ای باعث می‌شود دانش‌آموز حس کند هیچ کنترل و آزادی عملی در زندگی خود ندارد و در نتیجه  خود را در برابر تصمیم‌های زندگی بی‌اختیار می‌بیند.

عمیدی  اظهار داشت: در سیستم فعلی آموزش و پرورش، دانش‌آموزی ارزشمند تلقی می‌شود که آرام و ساکت، بر حفظیاتش مسلط باشد و از خود ایده یا نظری را ارائه ندهد و چیزی را نقد نکند.  در صورتی که در جامعه امروزی که خلاقیت از جایگاه مهمی برقرار است، ایده‌پردازی و توانایی تجزیه و تحلیل کردن از ویژگی‌های مهم یک انسان خلاق است. متاسفانه این خلاقیت در مسیر آموزشی نه تنها تقویت نمی‌شود، بلکه از بین می‌رود.

او اضافه کرد: یادگیری غیر قابل اعتبار و غیر قابل اعتماد از موانع دیگر در سیستم آموزشی هستند. سیستم آموزشی بر پایه حفظیات بنا شده است. به طوری که دانش‌آموز را به سمتی هدایت می‌کند که کل مطالب را یک‌شبه برای امتحان بخواند و یک ساعت بعد امتحان بخش زیادی از آن را فراموش کند.

عمیدی در آخر گفت: در دنیای امروز بسیاری از مطالبی که در کتاب‌های درسی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت قابل دسترسی هستند و با توجه به فرار بودن آن‌ها نیازی به حفظ کردن آن‌ها نیست. بهتر است که این مطالب غیرضروری را با آموزش راه روش‌های درست و موثر اندیشیدن جایگزین کنیم.

آخرین اخبار

"رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. در برنامه در ایران با رویدادهای هفتگی ورزش ایران هرماه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت: روز جهانی تالاسمی از پیشگیری آسان تا درمان مشکل گفتگو درباره صیانت از حقوق اتباع ایرانی با مشاور در کنکاش بحث می شود: انتصاب جدید در شبکه جهانی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها