اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک سیستم آموزشی چگونه باعث مانع رشد خلاقیت دانش‌آموزان می‌شود؟

شیما عمیدی: «مدارس ما از ۱۵۰ سال قبل تا به کنون تغییر چندانی نداشته‌اند»

شیما عمیدی، روانشناس کودک و خانواده،  سه‌شنبه بیستم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره پرورش خلاقیت صحبت کرد.

عمیدی گفت: متاسفانه نظام آموزشی امروزی موانعی بر سر راه پرورش خلاقیت ایجاد کرده است. مدارس ما از ۱۵۰ سال قبل تا به کنون تغییر چندانی نداشته‌اند. یعنی مدارس فعلی همان مدارسی هستند که ۱۵۰ سال پیش و در عصر صنعتی، بر پایه نیاز به تربیت کارگران تعلیم‌دیده راه‌اندازی شدند. اما با گذشت زمان این مدارس با توجه به نیازهای امروزی جامعه، مانند خلاقیت یا همدلی، به‌روز رسانی نشده‌اند و این مساله‌ای است که باید به آن رسیدگی شود.

وی افزود: از جمله دیگر مشکلات سیستم آموزشی فعلی، اعمال کنترل به شیوه افراطی و عدم استقلال دانش‌آموزان است. به این شکل که برای لحظه به لحظه زمانی که دانش‌آموز در مدرسه سپری می‌کند، برنامه‌ای از پیش‌ تعیین‌شده در نظر گرفته شده که قابل تغییر نیست. چنین رویه‌ای باعث می‌شود دانش‌آموز حس کند هیچ کنترل و آزادی عملی در زندگی خود ندارد و در نتیجه  خود را در برابر تصمیم‌های زندگی بی‌اختیار می‌بیند.

عمیدی  اظهار داشت: در سیستم فعلی آموزش و پرورش، دانش‌آموزی ارزشمند تلقی می‌شود که آرام و ساکت، بر حفظیاتش مسلط باشد و از خود ایده یا نظری را ارائه ندهد و چیزی را نقد نکند.  در صورتی که در جامعه امروزی که خلاقیت از جایگاه مهمی برقرار است، ایده‌پردازی و توانایی تجزیه و تحلیل کردن از ویژگی‌های مهم یک انسان خلاق است. متاسفانه این خلاقیت در مسیر آموزشی نه تنها تقویت نمی‌شود، بلکه از بین می‌رود.

او اضافه کرد: یادگیری غیر قابل اعتبار و غیر قابل اعتماد از موانع دیگر در سیستم آموزشی هستند. سیستم آموزشی بر پایه حفظیات بنا شده است. به طوری که دانش‌آموز را به سمتی هدایت می‌کند که کل مطالب را یک‌شبه برای امتحان بخواند و یک ساعت بعد امتحان بخش زیادی از آن را فراموش کند.

عمیدی در آخر گفت: در دنیای امروز بسیاری از مطالبی که در کتاب‌های درسی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت قابل دسترسی هستند و با توجه به فرار بودن آن‌ها نیازی به حفظ کردن آن‌ها نیست. بهتر است که این مطالب غیرضروری را با آموزش راه روش‌های درست و موثر اندیشیدن جایگزین کنیم.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها