اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک سیستم آموزشی چگونه باعث مانع رشد خلاقیت دانش‌آموزان می‌شود؟

شیما عمیدی: «مدارس ما از ۱۵۰ سال قبل تا به کنون تغییر چندانی نداشته‌اند»

شیما عمیدی، روانشناس کودک و خانواده،  سه‌شنبه بیستم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره پرورش خلاقیت صحبت کرد.

عمیدی گفت: متاسفانه نظام آموزشی امروزی موانعی بر سر راه پرورش خلاقیت ایجاد کرده است. مدارس ما از ۱۵۰ سال قبل تا به کنون تغییر چندانی نداشته‌اند. یعنی مدارس فعلی همان مدارسی هستند که ۱۵۰ سال پیش و در عصر صنعتی، بر پایه نیاز به تربیت کارگران تعلیم‌دیده راه‌اندازی شدند. اما با گذشت زمان این مدارس با توجه به نیازهای امروزی جامعه، مانند خلاقیت یا همدلی، به‌روز رسانی نشده‌اند و این مساله‌ای است که باید به آن رسیدگی شود.

وی افزود: از جمله دیگر مشکلات سیستم آموزشی فعلی، اعمال کنترل به شیوه افراطی و عدم استقلال دانش‌آموزان است. به این شکل که برای لحظه به لحظه زمانی که دانش‌آموز در مدرسه سپری می‌کند، برنامه‌ای از پیش‌ تعیین‌شده در نظر گرفته شده که قابل تغییر نیست. چنین رویه‌ای باعث می‌شود دانش‌آموز حس کند هیچ کنترل و آزادی عملی در زندگی خود ندارد و در نتیجه  خود را در برابر تصمیم‌های زندگی بی‌اختیار می‌بیند.

عمیدی  اظهار داشت: در سیستم فعلی آموزش و پرورش، دانش‌آموزی ارزشمند تلقی می‌شود که آرام و ساکت، بر حفظیاتش مسلط باشد و از خود ایده یا نظری را ارائه ندهد و چیزی را نقد نکند.  در صورتی که در جامعه امروزی که خلاقیت از جایگاه مهمی برقرار است، ایده‌پردازی و توانایی تجزیه و تحلیل کردن از ویژگی‌های مهم یک انسان خلاق است. متاسفانه این خلاقیت در مسیر آموزشی نه تنها تقویت نمی‌شود، بلکه از بین می‌رود.

او اضافه کرد: یادگیری غیر قابل اعتبار و غیر قابل اعتماد از موانع دیگر در سیستم آموزشی هستند. سیستم آموزشی بر پایه حفظیات بنا شده است. به طوری که دانش‌آموز را به سمتی هدایت می‌کند که کل مطالب را یک‌شبه برای امتحان بخواند و یک ساعت بعد امتحان بخش زیادی از آن را فراموش کند.

عمیدی در آخر گفت: در دنیای امروز بسیاری از مطالبی که در کتاب‌های درسی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت قابل دسترسی هستند و با توجه به فرار بودن آن‌ها نیازی به حفظ کردن آن‌ها نیست. بهتر است که این مطالب غیرضروری را با آموزش راه روش‌های درست و موثر اندیشیدن جایگزین کنیم.

آخرین اخبار

حضور عوامل «فیلم شماره ۱۰» در برنامه شب‌نشینی صبح پارسی مروری به زندگی شهید احمدی روشن خواهد داشت درخشش جوانان ایرانی در زمینه اختراعات و دستاوردهای پزشکی تغذیه سالمندان آلزایمری ایران به قدرت منطقه در پرتاب ماهواره‌ای به لایه لئو تبدیل می‌شود خبرهایی از جشنواره فیلم فجر در صبح پارسی در مشاور مطرح شد: وقتی سازمان ملل به بیش از ۱۲ هزار مدرک علیه منافقین بی اعتنایی می‌کند نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شب نشینی آموزش هفت رنگ پلو در سوگ کوه صبر در مشاور خواهید دید در شب نشینی امشب، میزبان نویسنده و هنرمند خلاق هستیم سینما جام جم و نقدی دیگر نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی روایتی شفاهی از تاریخ انقلاب در شب‌نشینی شکست پیاپی دشمنان از صدر اسلام تا کنون برنامه های دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور نگاهی به تفاوت سینمای هنری و سینمای گیشه تنبلی چشم کودکان را جدی بگیریم. پیشرفت فوق‌العاده ایران در توسعه فناوری فضایی سنجش از راه دور ایده جذاب کارگردان برای ساخت فیلم «در آغوش درخت» فصل زمستان و ورزش جذاب هاکی روی یخ بانوان جشن روز پدر و دهه مبارک فجر در صبح پارسی شب‌نشینی شبی سینمایی را پشت سر می‌گذارد نقش شناخت جامعه درنویسندگی تغذیه و رژیم کودکان صداقت حضرت امام خمینی (ره) دلیل اصلی ارتباط عمیق با مردم رواق به دوران امامت امام جواد (ع) می پردازد. روایت بانوان موفق ایران زمین در مه زاد شکوفه باران؛ یک قاب تماشایی، از شادی دانش آموزان پخش مسابقه محله ایرانی از جام جم «صبح پارسی» دهه فجر را جشن می‌گیرد نویسنده کتاب "نامحرمانه" به استودیوی شب نشینی می آید معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند تنوع اقلیمی و حضور هنرمندان جوان، ویژگی‌های اصلی جشنواره فیلم فجر امسال ویژه برنامه های شبکه جهانی جام جم در دهه فجر 1401 خانه مهر در قاب جام جم دهه فجر شب‌نشینی با حال و هوای جشنواره فیلم فجر از جاده ابریشم تا سفرهای مارکوپولو؛ به کارگیری زبان فارسی در تجارت صبح پارسی در روز ولادت سلطان جود و سخا پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور فصل سرما و بروز انواع بیماریهای روماتیسمی سینما جام جم افتتاح می شود. معرفی فجرانه های شبکه جام جم از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟ گفتگو با یک نخبه داروسازی با 60 اختراع

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها