اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش جشنواره عمار در پرورش فعالان ساخت پویانمایی در ایران

درآمد دلاری متخصصان انیمیشن‌سازی ایران کار را برای سازندگان سخت کرده‌ است

 اسدالله دیانتی، تهیه‌کننده انیمیشن "سلام بر ابراهیم" و اسماعیل یوسفی کلامکی کارگردان این پویانمایی سه‌شنبه بیستم دی‌ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کردند

 دیانتی درباره جشنواره عمار گفت: به طور کلی جشنواره عمار همچنان ویژگی مردمی بودن خود را حفظ کرده است و شرایط را به گونه‌ای فراهم کرده که افراد بسیاری بتوانند در این جشنواره شرکت کنند. جشنواره عمار همچنین در پیشرفت کشور در حوزه انیمیشن و پویانمایی تاثیرگذار بوده است. جشنواره عمار سعی دارد بحث ورود مخاطب به فضای هنری را جبران کند. 

او درباره پویانمایی در ایران اظهار داشت: تمامی افرادی که اکنون در حوزه پویانمایی ایران فعالیت دارند حداقل یک بار در جشنواره عمار شرکت کرده‌اند و انیمیشن از بخش‌های ثابت جشنواره عمار است. بحث پویانمایی در ایران به سمت استاندارد‌های بین‌المللی در حال حرکت است. اکنون در حوزه تولید انیمیشن در ایران مبحث نیروی انسانی و امکانات سخت‌افزاری برطرف شده و ما نیاز به اعتماد سرمایه‌گذاران داریم تا بتوانند با دانش بیشتر در این زمینه ورود داشته باشند. 

وی در ادامه گفت: اکنون افرادی که پویانمایی‌های بزرگ اخیر را ساخته‌اند بسیار سختی کشیده‌اند و چالش‌های بسیاری را پشت‌سر گذاشته‌اند. در حال حاضر برای ساخت انیمیشن سینمایی حدود دو سال طول می‌کشد و هزینه‌های بسیاری دارد اما در دنیا این مسئله جا افتاده و سرمایه‌گذارها با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلار به فروش ۱ میلیارد دلاری می‌رسند. رقم فروش انیمیشن‌ها در سراسر دنیا بسیار بالا است و این مسئله برای فیلم‌های سینمایی وجود ندارد. 

دیانتی همچنین درباره انیمشین "سلام بر ابراهیم" گفت: طرح این پروژه کاملا در مرکز صبا طراحی شد؛ طرح ابتدایی توسط یکی فعالان حوزه دفاع مقدس به مجموعه صبا معرفی شده بود و این مجموعه نیز به ما اعتماد کرد. این انیمیشن درباره شهید ابراهیم هادی است؛ شهیدی که سردار و فرمانده نبوده اما به یک قهرمان جنگی تبدیل شده است.  این پویانمایی قرار بود در ابتدا تنها برای گروه سنی نوجوانان ساخته شود.

پویانمایی سلام بر ابراهیم قالب سریالی دارد که ۱۳ قسمت آن ساخته شده اما در کل ۱۱۴ قسمت دارد. این سریال ۸ فصل از زندگی پربار و پهلوانانه ابراهیم هادی را به نمایش می‌گذارد. خوشبختانه در بحث فنی، متخصصان ما توانسته‌اند بسیار خوب عمل کنند؛ در کنار آن ما به محتوا بسیار اهمیت می‌دهیم و تلاش داریم از بازخورد مخاطبان استفاده کنیم تا فصل‌های آینده را بهتر بسازیم.  

اسماعیل یوسفی کلامکی کارگردان پویانمایی "سلام بر ابراهیم" گفت: جشنواره عمار این ویژگی را دارد که افرادی که با گوشی تلفن همراه نیز فیلم‌برداری کرده‌اند بتوانند در جشنواره شرکت کنند. ویژگی مردمی بودن جشنواره عمار تنها به شرکت‌کنندگان محدود نمی‌شود بلکه طیف مخاطبان نیز بسیار گسترده و مردمی است. 

یوسفی درباره مسائل مالی پویانمایی‌های ایرانی اظهار داشت: بسیاری از فعالان ایرانی در حوزه پویانمایی اکنون در سطحی قرار دارند که پروژه‌های غیر ایرانی دریافت می‌کنند و به دلار دستمزد می‌گیرند؛ این مسئله باعث شده تا گرفتن نیروهای حرفه‌ای متخصص در داخل کشور دشوار شود و پرداخت دستمزد آن‌ها سختی داشته باشد. به دلیل زمان و بودجه محدودی که وجود دارد امکان به کار گیری متخصصان وجود ندارد چرا که اختلاف هزینه بسیاری بین دستمزد در ایران و کشورهای دیگر وجود دارد.

وی افزود: نیروی متخصص در پروژه‌های پویانمایی بسیار محدود هستند در حالی که در سینما چنین چیزی وجود ندارد و عوامل در رده‌بندی‌های مختلف وجود دارند. همچنین بودجه‌بندی یک پروژه پویانمایی در ابتدای پروژه تا انتهای آن تفاوت پیدا می‌کند که کارها را سخت‌تر می‌کند.

یوسفی درباره ویژگی‌های پویانمایی‌ اظهار کرد: اکنون بیشترین مخاطبان انیمیشن‌ها بزرگ‌سالان هستند؛ پویانمایی‌ها این امکان را در اختیار ما قرار می‌دهند که بزرگ‌نمایی‌ها و جلوه‌های ویژه موجود را به بهترین نحو به نمایش در بیاوریم و محدودیتی نداشته باشیم. در انیمیشن سلام بر ابراهیم شخصیت‌ها فانتزی‌تری طراحی‌ شده‌اند اما محیط آن به صورت رئال طراحی شده است.

وی افزود: من برای اولین کاری که در حوزه انیمیشن کار کردم در جشنواره عمار برنده جایزه فانوس شد. این انیمیشن بختک نام داشت که به صورت طنز مشکلات یک خانواده را مطرح می‌کرد.
 برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌ رود . اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها