اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت حفاظت از زیستگاه یوزهای ایرانی در جلوگیری از انقراض آن‌ها

ایران تنها کشور دارنده یوز آسیایی است!

علیرضا شهرداری پناه، نماینده محیط زیست و سرپرست و نگه‌دارنده پیروز، چهار‌شنبه بیست‌ویکم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره پیروز و پروژه تکثیر در اسارت صحبت کرد.

شهرداری‌پناه گفت: اکنون وارد نهمین ماهی شده‌ایم که پیروز با من است. و از آن‌جایی که فصل سرماست و به سبب تغییر دما لازم است که حیوانات پوشش بدن خود را متناسب با فصل تغییر دهند، تقریبا ۱۴۰ روز است که من همراه با پیروز در یک جا می‌خوابم. نوعی وابستگی بین فرزند و مادر در میان ما وجود دارد. 

وی افزود: پس از دوران شیرخوارگی، یعنی ۴۵ روز اول، پیروز گوشت خوردن را با روزی یک گرم گوشت شروع کرد و الان روزانه یک کیلوگرم گوشت عموما مرغ، گوسفند و گوساله، یا خرگوش می‌خورد. 

او اظهار کرد: از آن‌جایی که من جایگزین خانواده پیروز هستم، باید به نوعی آن تحرک طبیعی را برایش ایجاد کنم. به همین دلیل ما با هم زیاد بازی می‌کنیم. اکنون پیروز بیشتر از ۱۴ کیلو وزن دارد. 

وی در ادامه افزود: پیروز از گونه‌ یوزپلنگ آسیایی است که تنها در ایران وجود دارد و به شدت در خطر انقراض است. یوزپلنگ‌ها به سختی تکثیر می‌شوند.  دو پروژه، یکی حفاظت از طبیعت و دیگری تکثیر در اسارت، در این باره انجام شد. در طی پروژه دوم، سه توله به دنیا آمد و متاسفانه به دلیل بروز چالش‌ها و اشتباهات فاحشی دوتا از توله‌ها از بین رفتند و همین شد که توجه مردم بیشتر جلب شد. پیروز هم از همان ابتدا شرایط خیلی سختی داشت و کسی نمی‌دانست که زنده می‌ماند یا نه. 

 شهردارپناهی اظهار داشت: یک بخشی در نگه‌داری از حیوانات، بخش احساسی آن است  و باید مراقب بود که از لحاظ احساسی آسیبی نبینند. به همین دلیل من پیروز را تنها نگذاشتم تا چنین چیزی را تجربه نکند. یوزپلنگ‌ها تا دوسالگی به مادر وابسته‌اند و پیروز تازه نه‌ماهه است. اما به هر حال من سعی بر این دارم که به آرامی و تدریجی از این وابستگی‌ها کم کنم. 

وی افزود: اکنون دو توله‌ دیگری که پیدا شده‌اند، به دلیل تغذیه از شیر مادر، توله‌های بسیار قوی و سالمی هستند. آن‌ها نیازی به فراهم کردن شرایطی استریل و تا این حد حفاظت‌شده ندارند. اما برای پیروز چنین چیزی صادق بود. 

وی در ادامه اظهار کرد: من و همکارانم، ۲۴ ساعته پیروز را تحت نظر داریم. اما وابستگی روزانه‌اش را به صورتی که مستقیما در کنارش باشیم کم‌تر کرده‌ایم و بیشتر از طریق دوربین‌ها و از دور مراقبش هستیم. حقیقتا من این کار را نه برای نفع مالی بلکه صرفا به خاطر علاقه زیادی که به حیوانات دارم، انجام می‌دهم. 

شهرداری‌پناه گفت: اگر به جای سزارین، به صورت زایمان طبیعی انجام می‌شد، این مشکلات نیز به وجود نمی‌آمد و نیازی به حضور من به عنوان جایگزین مادر پیروز نبود. به علاوه این توله‌ها در زیستگاه توران متولد شدند که در آنجا امکانات بسیار کم بود. در دنیا هنوز شیر خشک مناسبی برای گونه یوزپلنگ وجود ندارد و این مورد نیز مشکل‌ساز شده بود. 

او افزود: پیروز بخشی از پروژه تکثیر در اسارت است. هدف این پروژه، برگرداندن یک گونه به طبیعت در نسل سوم و چهارم، طی تدابیری بسیار خاص است. به این صورت که گونه از نسل اول، به صورت تدریجی آموزش داده می‌شود که طی شبیه‌سازی‌هایی به طبیعت بازگردد. پیروز حتی اگر از شیر مادر تغذیه می‌کرد و در شرایط اولیه خوبی به دنیا می‌آمد نیز قرار نبود که به طبیعت بازگردد. بلکه تنها قرار بود که بخشی از پروژه تکثیر در اسارت باشد. 

در صورت مساعد بودن شرایط، قرار است که پیروز فروردین‌ماه به جایگاه پدر و مادرش بازگردد و در کنار آن‌ها باشد. ما امیدواریم که شرایط زایمان طبیعی برای مادر پیروز فراهم شود تا پروژه تکثیر در اسارت همچنان به خوبی پیش برود. 

وی در آخر افزود: پیروز تبدیل به یک نماد شد که مردم یوزپلنگ و ارزش آن را بیشتر بشناسند. اما چیزی که یوزپلنگ‌ را از انقراض نجات می‌دهد حفاظت صد درصد از زیستگاه طبیعی در قدم اول و اجرای پروژه‌های مرتبط در ادامه آن است.

آخرین اخبار

نبوغ اصفهانی‌ها در اجرای تئاترهای فی‌البداهه گفتگو درباره وضعیت دوچرخه سواری ایران در برنامه شب نشینی درباره هوش مصنوعی بیشتر بدانیم کسب رتبه ۱۵ جهانی ایران در حوزه پژوهش همراه کارشناس مشاور باشید. شب‌نشینی با حال و هوایی شاعرانه اجرا می‌شود تجربه منحصربه فرد بانوی ایرانی بررسی سبک هندی در شعر و ادبیات فارسی کنکاش در آستانه دهه فجر انقلاب شب‌نشینی‌ میزبان افتخارآفرینان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر می‌شود ابرماه چیست؟ خانه مهر در عصر جمعه رویکرد "ورزش ایران" به مسابقات پیشکسوتان تنیس روی میز «صبح پارسی» به پدیده نادر نجومی می‌پردازد شب‌نشینی میزبان اولین‌ سازنده ربات‌های غول پیکر می‌شود تدابیر دولت در جهت بهبود گمرک ایران رواق در لیله الرغایب پیرچشمی چیست؟ علاقه و پشتکار رمز موفقیت در همه کارهاست «صبح پارسی» با موضوع روز آوا‌ها و نواهای ایرانی اجرا می‌شود شب‌نشینی امشب حال و هوای هنری دارد تاکید امام هادی (ع) بر اهمیت شکرگزاری وجود بیش از ۶۰ دفتر رسمی انجمن سینمای جوان در سراسر کشور شبکه جهانی جام جم در آستانه سالروز میلاد نور برگزار می کند: آموزش یک شیرینی کرمانی در خانه مهر امروز تبیین شخصیت امام هادی از نگاه استاد سطح یک حوزه و مدرس دینی شب نشینی در سوگ دهمین ستاره آسمان شیعه مرجعیت علمی نظام پزشکی ایران و حرکت به سوی وضعیت مطلوب سوگواره ای در شب شهادت باب المراد ارسال بیش از ۱۸۰ اثر از ۴۵ کشور دنیا برای شرکت در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر کرونا یا آنفولانزا شب‌نشینی فضایی سینمایی به خود می‌گیرد پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم «صبح پارسی» و رویداد چهارسوق امام باقر (ع)؛ اولین جهادگر تبیین جهان اسلام قیمه نثار قزوینی در آشپزخانه خانه مهر شب نشینی میزبان میهمانان عرصه تئاتر شد علل بروز دردهای مفصلی ویژه برنامه «صبح پارسی» در جشن ولادت امام باقر (ع) عضو هیات داوران جشنواره «نوای خرم» به شب نشینی می آید ایرانیان خارج کشور و مرجعیت علمی نظام پزشکی ایران حضور بیش از ۳۰۰ داور خارجی در کنگره بین المللی زنان تاثیر گذار اجرای جذاب شاهنامه خوانی در شب نشینی استقبال بی‌نظیر مردم از بخش رادیو‌تئاتر جشنواره فجر تحلیل اقدام اتحادیه اروپا در تروریستی اعلام کردن سپاه ایران دلایل این اقدام سیاسی و پیامدهای ان در کنکاش این روزها در جشنواره فجر چه می‌گذرد؟ درباره سبک زندگی اسلامی ایرانی بیشتر بدانیم. فعالیت بیش از ۲۲ هزار کارگر در ۲۲ سال برای ساخت عمارت تاج محل گفت‌وگو با بازیگر فیلم ماندگار به رنگ خدا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها