اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت حفاظت از زیستگاه یوزهای ایرانی در جلوگیری از انقراض آن‌ها

ایران تنها کشور دارنده یوز آسیایی است!

علیرضا شهرداری پناه، نماینده محیط زیست و سرپرست و نگه‌دارنده پیروز، چهار‌شنبه بیست‌ویکم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره پیروز و پروژه تکثیر در اسارت صحبت کرد.

شهرداری‌پناه گفت: اکنون وارد نهمین ماهی شده‌ایم که پیروز با من است. و از آن‌جایی که فصل سرماست و به سبب تغییر دما لازم است که حیوانات پوشش بدن خود را متناسب با فصل تغییر دهند، تقریبا ۱۴۰ روز است که من همراه با پیروز در یک جا می‌خوابم. نوعی وابستگی بین فرزند و مادر در میان ما وجود دارد. 

وی افزود: پس از دوران شیرخوارگی، یعنی ۴۵ روز اول، پیروز گوشت خوردن را با روزی یک گرم گوشت شروع کرد و الان روزانه یک کیلوگرم گوشت عموما مرغ، گوسفند و گوساله، یا خرگوش می‌خورد. 

او اظهار کرد: از آن‌جایی که من جایگزین خانواده پیروز هستم، باید به نوعی آن تحرک طبیعی را برایش ایجاد کنم. به همین دلیل ما با هم زیاد بازی می‌کنیم. اکنون پیروز بیشتر از ۱۴ کیلو وزن دارد. 

وی در ادامه افزود: پیروز از گونه‌ یوزپلنگ آسیایی است که تنها در ایران وجود دارد و به شدت در خطر انقراض است. یوزپلنگ‌ها به سختی تکثیر می‌شوند.  دو پروژه، یکی حفاظت از طبیعت و دیگری تکثیر در اسارت، در این باره انجام شد. در طی پروژه دوم، سه توله به دنیا آمد و متاسفانه به دلیل بروز چالش‌ها و اشتباهات فاحشی دوتا از توله‌ها از بین رفتند و همین شد که توجه مردم بیشتر جلب شد. پیروز هم از همان ابتدا شرایط خیلی سختی داشت و کسی نمی‌دانست که زنده می‌ماند یا نه. 

 شهردارپناهی اظهار داشت: یک بخشی در نگه‌داری از حیوانات، بخش احساسی آن است  و باید مراقب بود که از لحاظ احساسی آسیبی نبینند. به همین دلیل من پیروز را تنها نگذاشتم تا چنین چیزی را تجربه نکند. یوزپلنگ‌ها تا دوسالگی به مادر وابسته‌اند و پیروز تازه نه‌ماهه است. اما به هر حال من سعی بر این دارم که به آرامی و تدریجی از این وابستگی‌ها کم کنم. 

وی افزود: اکنون دو توله‌ دیگری که پیدا شده‌اند، به دلیل تغذیه از شیر مادر، توله‌های بسیار قوی و سالمی هستند. آن‌ها نیازی به فراهم کردن شرایطی استریل و تا این حد حفاظت‌شده ندارند. اما برای پیروز چنین چیزی صادق بود. 

وی در ادامه اظهار کرد: من و همکارانم، ۲۴ ساعته پیروز را تحت نظر داریم. اما وابستگی روزانه‌اش را به صورتی که مستقیما در کنارش باشیم کم‌تر کرده‌ایم و بیشتر از طریق دوربین‌ها و از دور مراقبش هستیم. حقیقتا من این کار را نه برای نفع مالی بلکه صرفا به خاطر علاقه زیادی که به حیوانات دارم، انجام می‌دهم. 

شهرداری‌پناه گفت: اگر به جای سزارین، به صورت زایمان طبیعی انجام می‌شد، این مشکلات نیز به وجود نمی‌آمد و نیازی به حضور من به عنوان جایگزین مادر پیروز نبود. به علاوه این توله‌ها در زیستگاه توران متولد شدند که در آنجا امکانات بسیار کم بود. در دنیا هنوز شیر خشک مناسبی برای گونه یوزپلنگ وجود ندارد و این مورد نیز مشکل‌ساز شده بود. 

او افزود: پیروز بخشی از پروژه تکثیر در اسارت است. هدف این پروژه، برگرداندن یک گونه به طبیعت در نسل سوم و چهارم، طی تدابیری بسیار خاص است. به این صورت که گونه از نسل اول، به صورت تدریجی آموزش داده می‌شود که طی شبیه‌سازی‌هایی به طبیعت بازگردد. پیروز حتی اگر از شیر مادر تغذیه می‌کرد و در شرایط اولیه خوبی به دنیا می‌آمد نیز قرار نبود که به طبیعت بازگردد. بلکه تنها قرار بود که بخشی از پروژه تکثیر در اسارت باشد. 

در صورت مساعد بودن شرایط، قرار است که پیروز فروردین‌ماه به جایگاه پدر و مادرش بازگردد و در کنار آن‌ها باشد. ما امیدواریم که شرایط زایمان طبیعی برای مادر پیروز فراهم شود تا پروژه تکثیر در اسارت همچنان به خوبی پیش برود. 

وی در آخر افزود: پیروز تبدیل به یک نماد شد که مردم یوزپلنگ و ارزش آن را بیشتر بشناسند. اما چیزی که یوزپلنگ‌ را از انقراض نجات می‌دهد حفاظت صد درصد از زیستگاه طبیعی در قدم اول و اجرای پروژه‌های مرتبط در ادامه آن است.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها