اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت حفاظت از زیستگاه یوزهای ایرانی در جلوگیری از انقراض آن‌ها

ایران تنها کشور دارنده یوز آسیایی است!

علیرضا شهرداری پناه، نماینده محیط زیست و سرپرست و نگه‌دارنده پیروز، چهار‌شنبه بیست‌ویکم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره پیروز و پروژه تکثیر در اسارت صحبت کرد.

شهرداری‌پناه گفت: اکنون وارد نهمین ماهی شده‌ایم که پیروز با من است. و از آن‌جایی که فصل سرماست و به سبب تغییر دما لازم است که حیوانات پوشش بدن خود را متناسب با فصل تغییر دهند، تقریبا ۱۴۰ روز است که من همراه با پیروز در یک جا می‌خوابم. نوعی وابستگی بین فرزند و مادر در میان ما وجود دارد. 

وی افزود: پس از دوران شیرخوارگی، یعنی ۴۵ روز اول، پیروز گوشت خوردن را با روزی یک گرم گوشت شروع کرد و الان روزانه یک کیلوگرم گوشت عموما مرغ، گوسفند و گوساله، یا خرگوش می‌خورد. 

او اظهار کرد: از آن‌جایی که من جایگزین خانواده پیروز هستم، باید به نوعی آن تحرک طبیعی را برایش ایجاد کنم. به همین دلیل ما با هم زیاد بازی می‌کنیم. اکنون پیروز بیشتر از ۱۴ کیلو وزن دارد. 

وی در ادامه افزود: پیروز از گونه‌ یوزپلنگ آسیایی است که تنها در ایران وجود دارد و به شدت در خطر انقراض است. یوزپلنگ‌ها به سختی تکثیر می‌شوند.  دو پروژه، یکی حفاظت از طبیعت و دیگری تکثیر در اسارت، در این باره انجام شد. در طی پروژه دوم، سه توله به دنیا آمد و متاسفانه به دلیل بروز چالش‌ها و اشتباهات فاحشی دوتا از توله‌ها از بین رفتند و همین شد که توجه مردم بیشتر جلب شد. پیروز هم از همان ابتدا شرایط خیلی سختی داشت و کسی نمی‌دانست که زنده می‌ماند یا نه. 

 شهردارپناهی اظهار داشت: یک بخشی در نگه‌داری از حیوانات، بخش احساسی آن است  و باید مراقب بود که از لحاظ احساسی آسیبی نبینند. به همین دلیل من پیروز را تنها نگذاشتم تا چنین چیزی را تجربه نکند. یوزپلنگ‌ها تا دوسالگی به مادر وابسته‌اند و پیروز تازه نه‌ماهه است. اما به هر حال من سعی بر این دارم که به آرامی و تدریجی از این وابستگی‌ها کم کنم. 

وی افزود: اکنون دو توله‌ دیگری که پیدا شده‌اند، به دلیل تغذیه از شیر مادر، توله‌های بسیار قوی و سالمی هستند. آن‌ها نیازی به فراهم کردن شرایطی استریل و تا این حد حفاظت‌شده ندارند. اما برای پیروز چنین چیزی صادق بود. 

وی در ادامه اظهار کرد: من و همکارانم، ۲۴ ساعته پیروز را تحت نظر داریم. اما وابستگی روزانه‌اش را به صورتی که مستقیما در کنارش باشیم کم‌تر کرده‌ایم و بیشتر از طریق دوربین‌ها و از دور مراقبش هستیم. حقیقتا من این کار را نه برای نفع مالی بلکه صرفا به خاطر علاقه زیادی که به حیوانات دارم، انجام می‌دهم. 

شهرداری‌پناه گفت: اگر به جای سزارین، به صورت زایمان طبیعی انجام می‌شد، این مشکلات نیز به وجود نمی‌آمد و نیازی به حضور من به عنوان جایگزین مادر پیروز نبود. به علاوه این توله‌ها در زیستگاه توران متولد شدند که در آنجا امکانات بسیار کم بود. در دنیا هنوز شیر خشک مناسبی برای گونه یوزپلنگ وجود ندارد و این مورد نیز مشکل‌ساز شده بود. 

او افزود: پیروز بخشی از پروژه تکثیر در اسارت است. هدف این پروژه، برگرداندن یک گونه به طبیعت در نسل سوم و چهارم، طی تدابیری بسیار خاص است. به این صورت که گونه از نسل اول، به صورت تدریجی آموزش داده می‌شود که طی شبیه‌سازی‌هایی به طبیعت بازگردد. پیروز حتی اگر از شیر مادر تغذیه می‌کرد و در شرایط اولیه خوبی به دنیا می‌آمد نیز قرار نبود که به طبیعت بازگردد. بلکه تنها قرار بود که بخشی از پروژه تکثیر در اسارت باشد. 

در صورت مساعد بودن شرایط، قرار است که پیروز فروردین‌ماه به جایگاه پدر و مادرش بازگردد و در کنار آن‌ها باشد. ما امیدواریم که شرایط زایمان طبیعی برای مادر پیروز فراهم شود تا پروژه تکثیر در اسارت همچنان به خوبی پیش برود. 

وی در آخر افزود: پیروز تبدیل به یک نماد شد که مردم یوزپلنگ و ارزش آن را بیشتر بشناسند. اما چیزی که یوزپلنگ‌ را از انقراض نجات می‌دهد حفاظت صد درصد از زیستگاه طبیعی در قدم اول و اجرای پروژه‌های مرتبط در ادامه آن است.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها