اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

با این چند قدم ساده، خشم خود را تحت کنترل قرار دهید

کنترل و مدیریت خشم موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران درباره خشم گفت: در روانشناسی از خشم به عنوان احساس ثانویه یاد می‌شود؛ احساس اولیه همان حالت عادی و همیشگی ما است که تحت تاثیر چیزی قرار ندارد اما احساس ثانویه حالتی است که بر ما قالب می‌شود و بر رفتارمان تاثیر می‌گذارد. احساسات ثانویه کاملا طبیعی هستند و در مواقع مختلف با دلایل متفاوت به وجود می‌آیند. 

وی درباره راه‌های کنترل خشم اظهار داشت: ما باید پیش از هر عکس‌العمل کمی صبر داشته باشیم و مکث کنیم؛ مکث کردن در زمانی که ما دچار خشم می‌شویم بسیار تاثیر مثبتی می‌گذارد چرا که انسان به هنگام خشم سعی دارد سریع‌ترین راه حل‌ها را انتخاب کند که بعد بیرونی به حساب می‌آید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که انسان مرتکب می‌شود یکی در نظر گرفتن ابعاد درون و بیرون خود است. 

او اظهار داشت: ابعاد درون و بیرون ذهن انسان متفاوت است به همین دلیل زمانی که افراد دچار هیجانات می‌شوند باید دست از هر کاری بکشند چرا که درست‌ترین کار غلط‌ ترین کار می‌شود. انسان عصبانی و خشمگین درست‌ترین حرف‌ها را به غلط‌ ترین‌ حالت ممکن انتقال می‌دهد. 

اخوان ادامه داد: وقتی انسان عصبانی می‌شود یا ناراحتی را در درون خود می‌ریزد، یا با پرخاشگری آن را نشان می‌دهد یا آن که جرات‌مند رفتار می‌کند. برای رفتار جرات‌مندانه نیاز به مکس کردن و صبر است. تکنیک‌های متفاوتی برای کنترل خشم وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به تنفس درست اشاره کرد. 

وی اظهار داشت: افراد باید به هنگام عصبانیت شرایط را درک کنند و همدلی داشته باشند تا بتوانند موضوع را از دید فرد مقابل ببینند. انسان باید سوالاتی را از خود بپرسد تا با درک بهتر شرایط خشم خود را کنترل کند؛ البته این به معنای دفن خشم درون بدن نیست چرا که آن عمل نادرست است. 

او ادامه داد: بهتر است افراد به هنگام عصبانیت چند مورد را رعایت کنند؛ برای مثال  هنگام عصبانیت باید تحرک داشته باشند و اگر به حالت نشسته هستند بایستند و راه بروند. همچنین انسان می‌تواند مکان حضور خود را تغییر دهد یا آب بخورد. این کارها باعث می‌شوند مسیر مغز انسان تغییر پیدا کند.

همچنین برخی اوقات اشخاص دیگر باعث افزایش عصبانیت فرد می‌شوند؛ به دنبال این مسئله فرد عصبانی باید شرایط را برای آن شخص توضیح دهد تا از افزایش ناراحتی‌ها جلوگیری کند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع کنترل و مدیریت خشم بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها