اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش نگارگری در ماهیت مجسمه‌های ایرانی

حسین عصمتی: توانستم مجسمه‌سازی به سبک ایرانی را زنده کنم.

  حسین عصمتی، نگارگر، نقاش و مجسمه ساز روز دوشنبه بیست‌وهفتم دی ماه به استودیوی شب نشینی آمد و درباره فعالیت‌های حرفه‌ای خود و آثار هنری‌اش صحبت کرد.
او گفت: حدودا ۸ سالم بود که مستند داوینچی را دیدم، پس از دیدن آن پیش خودم گفتم می‌خواهم همانند داوینچی در حوزه‌های مختلف هنری فعالیت داشته باشم. در سال‌های ۵۷ الی ۵۸ درسن ۱۳ سالگی با خوشنویسی کار هنری را شروع کردم و به صورت خودآموز آن را یادگرفتم.

 من به پدرم در کارهای مغازه کمک می‌کردم و آنجا از کاغذ جعبه محصولات برای خوشنویسی استفاده می‌کردم. در آن زمان مساجد انجمن اسلامی داشتند و در یکی از مساجد نزدیک به محل زندگی‌مان متوجه شده بودند که من خوشنویسی می‌کنم؛ به دنبال این مسئله از من می‌خواستند تا بر روی پارچه یا دیوار خوشنویسی کنم.

 به این صورت کار حرفه‌ای خود را آغاز کردم و در کنار آن نیز به نقاشی و طراحی می‌پرداختم؛ با گذر زمان درگیر مسائل انقلاب شدم و تصویر شهدا را می‌کشیدم. نقاش شدنم را مدیون شهدای جنگ می‌دانم؛ من طراحی چهره آن‌ها را وظیفه خود می‌دانستم.

او اظهار داشت: من از سال ۶۹ تا سال ۷۴ در رشته هنرهای زیبا و نقاشی تحصیل کردم؛ در آن دوران رشته مجسمه‌سازی وجود نداشت و پس از دو سال از ورود من به دانشگاه مجسمه‌سازی به دانشگاه برگشته بود. من برای ارشد نیز نقاشی خواندم و پس از آن تصمیم گرفتم راجع به هنرهای ایرانی تحقیق کنم و همچنین آثار ایرانی خلق کنم.

 عصمتی درباره یادگیری هنر ایرانی گفت: یکی از مهم‌ترین اتفاقات در حوزه هنر برای من آشنایی با استاد محمدعلی رجبی بود که بر هنر غربی و ایرانی مسلط بود. آشنایی با این فرد کمک بزرگی به رشد من کرد. از سال ۷۴ آثار بسیاری در این حوزه خلق کردم و به این نتیجه رسیدم که نیاز داریم مجسمه‌های ایرانی بسازیم تا بتوانیم در دنیا شناخته شوند. به دنبال این مسئله پژوهش‌هایی را به همراه همسرم شروع کردیم و مقالاتی را چاپ کردیم.

وی افزود: یکی از مقالات ما درباره مقایسه آثار تخت جمشید با نگارگری است؛ آثار تخت جمشید با آثار نگارگری همخوانی دارند چرا که با خط فرم‌ها و شکل‌ها معنا پیدا می‌کنند. به دنبال شناخت دقیق آثار تخت جمشید به این نتیجه رسیدیم که برای ساخت مجسمه‌های ایرانی باید کاری کنیم که خط‌ها بیشتر از هرچیز دیده شوند. مجسمه‌های کلاسیک با اشکال بی‌مرز ساخته می‌شوند اما در آثار نگارگری چنین چیزی وجود ندارد.

او درباره ساخت مجسمه‌های ایرانی گفت: من و همسرم توانستیم ۱۴ مجسمه را طی پنج سال بسازیم و در کنار آن نیز همچنان بر روی آثار ایرانی تحقیقات را انجام می‌دادیم. این آثار کاملا با ساختار نگارگری ایرانی همخوانی دارند و باعث می‌شوند سبک ایرانی به نمایش در بیاید.

آقای عصمتی در پایان درباره مسیر کلی ساخت مجسمه گفت: تمام آثار هنری روند مشخصی دارند که پس از کسب آموزش و مهارت‌های لازم پیش می‌روند. پس از یادگیری مهارت‌ها، با توجه به مطالعات نظری افراد می‌توانند ایده‌های مختلف داشته باشند. سپس می توان نمونه‌های اولیه‌ای از ایده را شکل داد و در نهایت به ساخت نهایی مجسمه رسید.
 برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها