اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حلقه‌های ارتباطی هر فرد و نقش آن در خودشناسی

معنای سلامت چیست و چگونه می‌توانیم یک انسان سالم باشیم؟

میرعون موسوی، دکترای روان شناسی سلامت و عضو هیت علمی دانشگاه چهارشنبه بیست‌وهشتم دی ماه به استودیوی صبح پارسی آمد و درباره سبک زندگی صحبت کرد.

ایشان گفت: سازمان بهداشت جهانی، سلامت را برخورداری از آسایش کامل در ابعاد جسمی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی می‌داند؛ بعد جسمی سلامت به معنای کارکرد ایده‌آل تمامی سلول‌ها باشد. ما باید در ابتدا از سلامت سلولی خود مطلع باشیم و سپس در جهت ارتقای آن تلاش کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه روانشناختی نیز باید به روابط، ساختارها، باورها و هر آنچه در ذهن ما است توجه کنیم. در بعد اجتماعی نیز باید به ارتباطات اجتماعی خود در جمع توجه کنیم. ما باید بدانیم که تکامل انسان در جمع اتفاق میفتد. این در حوزه سلامت معنوی نیز وجود دارد؛ ما اگر بتوانیم سلامت را در تمامی ابعاد به جز بعد معنوی داشته باشیم نمی‌توانیم به آسایش کامل برسیم.

او افزود: به دنبال تحقیقات صورت گرفته بر روی خودکشی و افسردگی انسان‌ها و مشکلات جوامع غربی، محققان به اهمیت بعد معنوی زندگی پی برده‌اند. انسانیت و حسن نیت افراد در روابط از معنویت می‌آید و به همین دلیل افراد باید این بعد را در زندگی داشته باشند.

دکتر موسوی درباره امکان کسب سلامت کامل گفت: بر اساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، هیچ انسانی وجود ندارد که به طور کامل از سلامت برخوردار باشد چرا که رسیدن به ۱۰۰ درصد سلامتی در تمامی ابعاد غیرممکن است. با این حال تمامی ما تلاش داریم سلامت بیشتری کسب کنیم.

وی درباره شناخت ابعاد مختلف اظهار داشت: هر انسانی که تمامی ابعاد مورد نظر خود را بشناسد می‌تواند هویت خود را درک کند و در جهت بهبودش تلاش کند. اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم خودشناسی است؛ وقتی خود را خوب بشناسیم، شخصیتی کسب می‌کنیم که می‌توانیم در ارتباطات اجتماعی از ان به نحو احسن استفاده کنیم. افراد باید شخصیت خود را پیدا کنند و برای این کار می‌توانند از تمامی نکات زندگی خود استفاده کنند.

او در پایان افزود: ما برای معرفی کردن خود از ویژگی‌های متفاوتی را مطرح می‌کنیم که در زیرشاخه ابعاد فردی وجود دارند؛‌ برای مثال شغل ما در زیرشاخه اجتماعی قرار دارد. پس از بررسی ویژگی‌ها و شناخت فردی، نیاز است که به بررسی حلقه ارتباطی با همسر پرداخت. پس از آن نیز حلقه فرزندان قرار دارد که به طور کلی خانواده را شکل می‌دهد. حلقه بعدی آن خانواده خود و همسر می‌شود. در آخر نیز حلقه دوستان و بستگان و سپس حلقه جامعه وجود دارد.

حلقه‌ها به ما کمک می‌کند تا خود را بیشتر بشناسیم چرا که ما و هر کدام از حلقه‌ها منحصر به فرد هستیم؛ گرفتن ویژگی‌ها از خود و حلقه‌ها باعث می‌شود تا ما نیز منحصر به فرد باشیم. همانطور که یک فرد منحصر به فرد است، خانواده آن فرد نیز منحصر به فرد است چرا که از افرادی خاص تشکیل می‌شود.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها