اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حلقه‌های ارتباطی هر فرد و نقش آن در خودشناسی

معنای سلامت چیست و چگونه می‌توانیم یک انسان سالم باشیم؟

میرعون موسوی، دکترای روان شناسی سلامت و عضو هیت علمی دانشگاه چهارشنبه بیست‌وهشتم دی ماه به استودیوی صبح پارسی آمد و درباره سبک زندگی صحبت کرد.

ایشان گفت: سازمان بهداشت جهانی، سلامت را برخورداری از آسایش کامل در ابعاد جسمی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی می‌داند؛ بعد جسمی سلامت به معنای کارکرد ایده‌آل تمامی سلول‌ها باشد. ما باید در ابتدا از سلامت سلولی خود مطلع باشیم و سپس در جهت ارتقای آن تلاش کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه روانشناختی نیز باید به روابط، ساختارها، باورها و هر آنچه در ذهن ما است توجه کنیم. در بعد اجتماعی نیز باید به ارتباطات اجتماعی خود در جمع توجه کنیم. ما باید بدانیم که تکامل انسان در جمع اتفاق میفتد. این در حوزه سلامت معنوی نیز وجود دارد؛ ما اگر بتوانیم سلامت را در تمامی ابعاد به جز بعد معنوی داشته باشیم نمی‌توانیم به آسایش کامل برسیم.

او افزود: به دنبال تحقیقات صورت گرفته بر روی خودکشی و افسردگی انسان‌ها و مشکلات جوامع غربی، محققان به اهمیت بعد معنوی زندگی پی برده‌اند. انسانیت و حسن نیت افراد در روابط از معنویت می‌آید و به همین دلیل افراد باید این بعد را در زندگی داشته باشند.

دکتر موسوی درباره امکان کسب سلامت کامل گفت: بر اساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، هیچ انسانی وجود ندارد که به طور کامل از سلامت برخوردار باشد چرا که رسیدن به ۱۰۰ درصد سلامتی در تمامی ابعاد غیرممکن است. با این حال تمامی ما تلاش داریم سلامت بیشتری کسب کنیم.

وی درباره شناخت ابعاد مختلف اظهار داشت: هر انسانی که تمامی ابعاد مورد نظر خود را بشناسد می‌تواند هویت خود را درک کند و در جهت بهبودش تلاش کند. اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم خودشناسی است؛ وقتی خود را خوب بشناسیم، شخصیتی کسب می‌کنیم که می‌توانیم در ارتباطات اجتماعی از ان به نحو احسن استفاده کنیم. افراد باید شخصیت خود را پیدا کنند و برای این کار می‌توانند از تمامی نکات زندگی خود استفاده کنند.

او در پایان افزود: ما برای معرفی کردن خود از ویژگی‌های متفاوتی را مطرح می‌کنیم که در زیرشاخه ابعاد فردی وجود دارند؛‌ برای مثال شغل ما در زیرشاخه اجتماعی قرار دارد. پس از بررسی ویژگی‌ها و شناخت فردی، نیاز است که به بررسی حلقه ارتباطی با همسر پرداخت. پس از آن نیز حلقه فرزندان قرار دارد که به طور کلی خانواده را شکل می‌دهد. حلقه بعدی آن خانواده خود و همسر می‌شود. در آخر نیز حلقه دوستان و بستگان و سپس حلقه جامعه وجود دارد.

حلقه‌ها به ما کمک می‌کند تا خود را بیشتر بشناسیم چرا که ما و هر کدام از حلقه‌ها منحصر به فرد هستیم؛ گرفتن ویژگی‌ها از خود و حلقه‌ها باعث می‌شود تا ما نیز منحصر به فرد باشیم. همانطور که یک فرد منحصر به فرد است، خانواده آن فرد نیز منحصر به فرد است چرا که از افرادی خاص تشکیل می‌شود.

آخرین اخبار

حضور عوامل «فیلم شماره ۱۰» در برنامه شب‌نشینی صبح پارسی مروری به زندگی شهید احمدی روشن خواهد داشت درخشش جوانان ایرانی در زمینه اختراعات و دستاوردهای پزشکی تغذیه سالمندان آلزایمری ایران به قدرت منطقه در پرتاب ماهواره‌ای به لایه لئو تبدیل می‌شود خبرهایی از جشنواره فیلم فجر در صبح پارسی در مشاور مطرح شد: وقتی سازمان ملل به بیش از ۱۲ هزار مدرک علیه منافقین بی اعتنایی می‌کند نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شب نشینی آموزش هفت رنگ پلو در سوگ کوه صبر در مشاور خواهید دید در شب نشینی امشب، میزبان نویسنده و هنرمند خلاق هستیم سینما جام جم و نقدی دیگر نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی روایتی شفاهی از تاریخ انقلاب در شب‌نشینی شکست پیاپی دشمنان از صدر اسلام تا کنون برنامه های دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور نگاهی به تفاوت سینمای هنری و سینمای گیشه تنبلی چشم کودکان را جدی بگیریم. پیشرفت فوق‌العاده ایران در توسعه فناوری فضایی سنجش از راه دور ایده جذاب کارگردان برای ساخت فیلم «در آغوش درخت» فصل زمستان و ورزش جذاب هاکی روی یخ بانوان جشن روز پدر و دهه مبارک فجر در صبح پارسی شب‌نشینی شبی سینمایی را پشت سر می‌گذارد نقش شناخت جامعه درنویسندگی تغذیه و رژیم کودکان صداقت حضرت امام خمینی (ره) دلیل اصلی ارتباط عمیق با مردم رواق به دوران امامت امام جواد (ع) می پردازد. روایت بانوان موفق ایران زمین در مه زاد شکوفه باران؛ یک قاب تماشایی، از شادی دانش آموزان پخش مسابقه محله ایرانی از جام جم «صبح پارسی» دهه فجر را جشن می‌گیرد نویسنده کتاب "نامحرمانه" به استودیوی شب نشینی می آید معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند تنوع اقلیمی و حضور هنرمندان جوان، ویژگی‌های اصلی جشنواره فیلم فجر امسال ویژه برنامه های شبکه جهانی جام جم در دهه فجر 1401 خانه مهر در قاب جام جم دهه فجر شب‌نشینی با حال و هوای جشنواره فیلم فجر از جاده ابریشم تا سفرهای مارکوپولو؛ به کارگیری زبان فارسی در تجارت صبح پارسی در روز ولادت سلطان جود و سخا پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور فصل سرما و بروز انواع بیماریهای روماتیسمی سینما جام جم افتتاح می شود. معرفی فجرانه های شبکه جام جم از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟ گفتگو با یک نخبه داروسازی با 60 اختراع

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها