اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حلقه‌های ارتباطی هر فرد و نقش آن در خودشناسی

معنای سلامت چیست و چگونه می‌توانیم یک انسان سالم باشیم؟

میرعون موسوی، دکترای روان شناسی سلامت و عضو هیت علمی دانشگاه چهارشنبه بیست‌وهشتم دی ماه به استودیوی صبح پارسی آمد و درباره سبک زندگی صحبت کرد.

ایشان گفت: سازمان بهداشت جهانی، سلامت را برخورداری از آسایش کامل در ابعاد جسمی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی می‌داند؛ بعد جسمی سلامت به معنای کارکرد ایده‌آل تمامی سلول‌ها باشد. ما باید در ابتدا از سلامت سلولی خود مطلع باشیم و سپس در جهت ارتقای آن تلاش کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه روانشناختی نیز باید به روابط، ساختارها، باورها و هر آنچه در ذهن ما است توجه کنیم. در بعد اجتماعی نیز باید به ارتباطات اجتماعی خود در جمع توجه کنیم. ما باید بدانیم که تکامل انسان در جمع اتفاق میفتد. این در حوزه سلامت معنوی نیز وجود دارد؛ ما اگر بتوانیم سلامت را در تمامی ابعاد به جز بعد معنوی داشته باشیم نمی‌توانیم به آسایش کامل برسیم.

او افزود: به دنبال تحقیقات صورت گرفته بر روی خودکشی و افسردگی انسان‌ها و مشکلات جوامع غربی، محققان به اهمیت بعد معنوی زندگی پی برده‌اند. انسانیت و حسن نیت افراد در روابط از معنویت می‌آید و به همین دلیل افراد باید این بعد را در زندگی داشته باشند.

دکتر موسوی درباره امکان کسب سلامت کامل گفت: بر اساس تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، هیچ انسانی وجود ندارد که به طور کامل از سلامت برخوردار باشد چرا که رسیدن به ۱۰۰ درصد سلامتی در تمامی ابعاد غیرممکن است. با این حال تمامی ما تلاش داریم سلامت بیشتری کسب کنیم.

وی درباره شناخت ابعاد مختلف اظهار داشت: هر انسانی که تمامی ابعاد مورد نظر خود را بشناسد می‌تواند هویت خود را درک کند و در جهت بهبودش تلاش کند. اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم خودشناسی است؛ وقتی خود را خوب بشناسیم، شخصیتی کسب می‌کنیم که می‌توانیم در ارتباطات اجتماعی از ان به نحو احسن استفاده کنیم. افراد باید شخصیت خود را پیدا کنند و برای این کار می‌توانند از تمامی نکات زندگی خود استفاده کنند.

او در پایان افزود: ما برای معرفی کردن خود از ویژگی‌های متفاوتی را مطرح می‌کنیم که در زیرشاخه ابعاد فردی وجود دارند؛‌ برای مثال شغل ما در زیرشاخه اجتماعی قرار دارد. پس از بررسی ویژگی‌ها و شناخت فردی، نیاز است که به بررسی حلقه ارتباطی با همسر پرداخت. پس از آن نیز حلقه فرزندان قرار دارد که به طور کلی خانواده را شکل می‌دهد. حلقه بعدی آن خانواده خود و همسر می‌شود. در آخر نیز حلقه دوستان و بستگان و سپس حلقه جامعه وجود دارد.

حلقه‌ها به ما کمک می‌کند تا خود را بیشتر بشناسیم چرا که ما و هر کدام از حلقه‌ها منحصر به فرد هستیم؛ گرفتن ویژگی‌ها از خود و حلقه‌ها باعث می‌شود تا ما نیز منحصر به فرد باشیم. همانطور که یک فرد منحصر به فرد است، خانواده آن فرد نیز منحصر به فرد است چرا که از افرادی خاص تشکیل می‌شود.

آخرین اخبار

دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها