اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

فعالیت بیش از ۲۲ هزار کارگر در ۲۲ سال برای ساخت عمارت تاج محل

عمارت تاج محل موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

 ایمان رحمتی، کارشناس طراح داخلی و کارشناس معماری ایرانی اسلامی روز جمعه سی‌ام دی ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد و درباره سالروز اتمام ساخت عمارت تاج محل توسط استاد احمد لاهوری، معمار ایرانی صحبت کرد.

رحمتی گفت: تاج محل را پادشاه گورکانی برای هدیه به همسر خود که در زایمان از دنیا رفته بود، ساخت که تنها بنایی است که برای ستایش از عشق ساخته شده است. در دورانی که همه بناها از سنگ تراورتن قرمز ساخته می‌شدند، در ساخت این بنا از مرمر سفید، از سه کشور تبت، چین و افغانستان استفاده شده است. 

وی افزود: تاج محل حاصل کار ۲۲۰۰۰ کارگر و جابه‌جایی بار توسط ۱۰۰۰ فیل است. معمارهای برجسته این بنا، دو برادر ایرانی بودند. خطاطی و نقا‌شی‌های موجود در آن کار دو خوشنویس ایرانی، عیسی و امانت‌ خان شیرازی است.

او اظهار داشت: به واسطه سردر بزرگ این بنا که ۵۶ فیت ارتفاع دارد، نوشته‌های بالایی اندازه بزرگتری نسبت به نوشته‌های پایینی دارند و لذا با نگاه از پاین به بالا، خطوط به نحوی صاف و منسجم به چشم می‌آیند.

وی در ادامه افزود: ممتاز محل، همسر پادشاه، در زایمان چهاردهمین فرزند خود از دنیا رفت. وی دو وصیت داشته است، اول اینکه بعد از فوت ایشان، پادشاه همسر دیگری را اختیار نکند و دو اینکه مقبره‌ای  برای یادبودش بنا کند که پادشاه به هر دوی این وصیت‌ها عمل کرد. 

رحمتی اظهار کرد: نقل است که پادشاه ۳۵ سال تمام به ماتم‌داری همسر خود نشسته و هر جمعه شب به مقبره او می‌رفته است. ساخت تاج محل نزدیک ۲۲ سال به طول انجامید. ۱۱ سال برای ساخت آن و ۱۰ سال برای تزئینات آن و سپس پیکر همسر پادشاه به آنجا منتقل شد. 

او افزود: هزینه ساخت این بنا در آن زمان ۳۵ میلیون روپیه، معادل ۹۰۰ میلیون دلار کنونی بوده است. استفاده از سنگ مرمر در ساخت این بنا باعث شده که در صبح به رنگ صورتی، در ظهر به رنگ سفید و  در غروب به رنگ طلایی دربیاید.

 این بنا در کنار یک رودخانه قرار گرفته است که خاصیت زلال و رونده بودن آن به نوعی حاکی از پاکی روح همسر پادشاه است. نمادی از عشق، درد و پاکی است. 

رحمتی گفت: خوشنویسی‌های موجود در این بنا، از اشعار فارسی و احادیث استفاده شده است. در مقبره زیر گنبد، ۹۹ اسم از اسما خداوند ذکر شده است. مقبره "ممتاز محل" به نوعی بنا شده که از چهار طرف در معرض نور باشد. 

 وی افزود: پادشاه گورکانی بیمار شد و فرزندش را جانشین خود کرد اما پس از بهبود حالش، از سمت فرزند خود اجازه بازگشت به مقام پادشاهی‌اش را دریافت نکرد و ۹ سال زندانی شد و در طی این سال‌ها، تنها همان فرزندی که ممتاز محل بر سر زایمان او از دنیا رفت، از پدر خود مراقبت کرد. پادشاه گورکانی پس از مرگ، در کنار همسر خود دفن شد. 
وی در ادامه گفت: گنبد داخلی تاج محل ۵۶ متر ارتفاع دارد. این بنا بر یک هشت‌ضلعی بنا شده است که می‌توانیم اقتباس از این موضوع را در کاخ هشت بهشت اصفهان مشاهده کنیم. بین گنبد این بنا و مسجد شیخ‌ لطف‌الله نیز شباهت‌های زیادی وجود دارد. 

او اظهار کرد: این بنا مورد تاراج  قرار می‌گیرد و در زمان استعمار هندوستان، توسط حاکم انگلیسی مرمت می‌شود. اکنون لوستری که در این بنا وجود دارد، هدیه نائب‌السلطنه انگلستان به بنای تاج محل در سال ۱۹۰۷ است. 

وی در آخر گفت: این بنا از معماری ایرانی، اسلامی و هندی تاثیر گرفته است و شامل پنج قسمت اصلی از جمله میهمان‌خانه، مسجد تشکیل شده است. چهار مناره در اطراف بنای اصلی و با فاصله  از آن وجود دارند که در صورت وقوع زلزله، آسیبی به بنای اصلی وارد نکنند. گنبد به شکل یک قطره اشک است. پادشاه معتقد بود که همسرش جایگاهی در بهشت دارند و این بنا، نمادی از خانه ابدی او روی زمین است.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها