اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

استقبال بی‌نظیر مردم از بخش رادیو‌تئاتر جشنواره فجر

تفاوت نمایش‌های رادیویی با رادیوتئاتر در جشنواره فجر انتقال احساسات به صورت نمایش است

امین رهبر، مدیر بخش رادیو تئاتر جشنواره فجر  روز جمعه سی‌ام دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه شب‌نشینی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره جشنواره فجر و رادیوتئاتر صحبت کرد.

او گفت: رادیو‌تئاتر یک مدیوم نوظهور از ترکیب تئاتر صحنه‌ای و نمایش رادیویی است؛ رویکرد ما در جشنواره فجر به این گونه است که در نمایش رادیویی از پتانسیل‌های بصری استفاده می‌شود تا حدی که آسیبی به اصالت نمایش رادیویی وارد نشود. جشنواره فجر امسال پذیرای ۱۳ اثر رادیوتئاتر بود که از بین بیش از ۸۰ اثر انتخاب شدند. این نمایش‌ها از یکشنبه تا امشب اجرا داشتند. 

 رهبر درباره اجرای رادیوتئاتر گفت: رادیو تئاتر به صورت زنده در رادیو پخش می‌شود و در جشنواره فجر نیز از صحنه استفاده می‌شد تا کارهای رادیویی اجرا شوند. رادیو تئاتر ابتدا در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار در جشنواره فجر به نمایش در آمد اما یک توقف پنج ساله داشت. خوشبختانه اکنون ۵ سال می‌شود که مجددا این بخش در جشنواره حضور دارد.

وی در رابطه با استقبال از رادیو‌تئاتر اظهار کرد: خوشبختانه استقبال از این بخش هم از سوی مخاطبان و هم تولیدکنندگان آثار بسیار بود و ما از سراسر ایران ۸۳ اثر را دریافت کردیم. تمامی اجراهای رادیوتئاتر همواره بیش از ۷۰ درصد ظرفیت سالن مخاطب داشتند و امروز تعداد مخاطبان به حداکثر ممکن رسیده بود. 

وی ادامه داد: با گذر زمان و طی پنج سال اخیر کیفیت رادیو‌تئاتر همواره در جشنواره فجر بهبود پیدا کرده است. در این جشنوراه ۹۰ درصد از آثار از شهرستان‌ها بودند و در بین ۱۳ اثر اصلی نیز ۱۲ اثر شهرستانی بودند. از آنجایی که رادیوتئاتر بخش جدیدی به حساب می‌آید طی سال‌های آینده همواره تغییرات و رشد را به خود خواهد دید. انتظار می‌رود میدوم رادیوتئاتر با گذر زمان در بخش بین‌الملل نیز ورود کند.

او ادامه داد: ما امسال با موضوع آزاد جشنواره را پیش بردیم و هر ۱۳ اثر انتخاب شده موضوعات متفاوتی داشتند؛ ما از موضوعات افسانه‌ها و ادبیات ملی تا مواردی مانند دفاع مقدس، وحشت، فضای مجازی و ماجرای عاشقانه داشتیم. 

فخرالدین جوادیان داور بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر درباره تفاوت‌های اجرای رادیو‌تئاتر در رادیو و جشنواره اظهار کرد: در رادیو‌تئاتر ارتباط تنها با میکروفن و صدا است اما اجرا در جشنواره فجر به صورت ارتباط مستقیم برقرار می‌شود. تمامی احساسات در رادیو توسط صدا انتقال داده می‌شود اما اجراهای جشنواره فجر از امکانات نمایشی نیز برخوردار هستند.

 برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

حضور عوامل «فیلم شماره ۱۰» در برنامه شب‌نشینی صبح پارسی مروری به زندگی شهید احمدی روشن خواهد داشت درخشش جوانان ایرانی در زمینه اختراعات و دستاوردهای پزشکی تغذیه سالمندان آلزایمری ایران به قدرت منطقه در پرتاب ماهواره‌ای به لایه لئو تبدیل می‌شود خبرهایی از جشنواره فیلم فجر در صبح پارسی در مشاور مطرح شد: وقتی سازمان ملل به بیش از ۱۲ هزار مدرک علیه منافقین بی اعتنایی می‌کند نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شب نشینی آموزش هفت رنگ پلو در سوگ کوه صبر در مشاور خواهید دید در شب نشینی امشب، میزبان نویسنده و هنرمند خلاق هستیم سینما جام جم و نقدی دیگر نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی روایتی شفاهی از تاریخ انقلاب در شب‌نشینی شکست پیاپی دشمنان از صدر اسلام تا کنون برنامه های دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور نگاهی به تفاوت سینمای هنری و سینمای گیشه تنبلی چشم کودکان را جدی بگیریم. پیشرفت فوق‌العاده ایران در توسعه فناوری فضایی سنجش از راه دور ایده جذاب کارگردان برای ساخت فیلم «در آغوش درخت» فصل زمستان و ورزش جذاب هاکی روی یخ بانوان جشن روز پدر و دهه مبارک فجر در صبح پارسی شب‌نشینی شبی سینمایی را پشت سر می‌گذارد نقش شناخت جامعه درنویسندگی تغذیه و رژیم کودکان صداقت حضرت امام خمینی (ره) دلیل اصلی ارتباط عمیق با مردم رواق به دوران امامت امام جواد (ع) می پردازد. روایت بانوان موفق ایران زمین در مه زاد شکوفه باران؛ یک قاب تماشایی، از شادی دانش آموزان پخش مسابقه محله ایرانی از جام جم «صبح پارسی» دهه فجر را جشن می‌گیرد نویسنده کتاب "نامحرمانه" به استودیوی شب نشینی می آید معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند تنوع اقلیمی و حضور هنرمندان جوان، ویژگی‌های اصلی جشنواره فیلم فجر امسال ویژه برنامه های شبکه جهانی جام جم در دهه فجر 1401 خانه مهر در قاب جام جم دهه فجر شب‌نشینی با حال و هوای جشنواره فیلم فجر از جاده ابریشم تا سفرهای مارکوپولو؛ به کارگیری زبان فارسی در تجارت صبح پارسی در روز ولادت سلطان جود و سخا پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور فصل سرما و بروز انواع بیماریهای روماتیسمی سینما جام جم افتتاح می شود. معرفی فجرانه های شبکه جام جم از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟ گفتگو با یک نخبه داروسازی با 60 اختراع

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها