اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

استقبال بی‌نظیر مردم از بخش رادیو‌تئاتر جشنواره فجر

تفاوت نمایش‌های رادیویی با رادیوتئاتر در جشنواره فجر انتقال احساسات به صورت نمایش است

امین رهبر، مدیر بخش رادیو تئاتر جشنواره فجر  روز جمعه سی‌ام دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه شب‌نشینی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره جشنواره فجر و رادیوتئاتر صحبت کرد.

او گفت: رادیو‌تئاتر یک مدیوم نوظهور از ترکیب تئاتر صحنه‌ای و نمایش رادیویی است؛ رویکرد ما در جشنواره فجر به این گونه است که در نمایش رادیویی از پتانسیل‌های بصری استفاده می‌شود تا حدی که آسیبی به اصالت نمایش رادیویی وارد نشود. جشنواره فجر امسال پذیرای ۱۳ اثر رادیوتئاتر بود که از بین بیش از ۸۰ اثر انتخاب شدند. این نمایش‌ها از یکشنبه تا امشب اجرا داشتند. 

 رهبر درباره اجرای رادیوتئاتر گفت: رادیو تئاتر به صورت زنده در رادیو پخش می‌شود و در جشنواره فجر نیز از صحنه استفاده می‌شد تا کارهای رادیویی اجرا شوند. رادیو تئاتر ابتدا در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار در جشنواره فجر به نمایش در آمد اما یک توقف پنج ساله داشت. خوشبختانه اکنون ۵ سال می‌شود که مجددا این بخش در جشنواره حضور دارد.

وی در رابطه با استقبال از رادیو‌تئاتر اظهار کرد: خوشبختانه استقبال از این بخش هم از سوی مخاطبان و هم تولیدکنندگان آثار بسیار بود و ما از سراسر ایران ۸۳ اثر را دریافت کردیم. تمامی اجراهای رادیوتئاتر همواره بیش از ۷۰ درصد ظرفیت سالن مخاطب داشتند و امروز تعداد مخاطبان به حداکثر ممکن رسیده بود. 

وی ادامه داد: با گذر زمان و طی پنج سال اخیر کیفیت رادیو‌تئاتر همواره در جشنواره فجر بهبود پیدا کرده است. در این جشنوراه ۹۰ درصد از آثار از شهرستان‌ها بودند و در بین ۱۳ اثر اصلی نیز ۱۲ اثر شهرستانی بودند. از آنجایی که رادیوتئاتر بخش جدیدی به حساب می‌آید طی سال‌های آینده همواره تغییرات و رشد را به خود خواهد دید. انتظار می‌رود میدوم رادیوتئاتر با گذر زمان در بخش بین‌الملل نیز ورود کند.

او ادامه داد: ما امسال با موضوع آزاد جشنواره را پیش بردیم و هر ۱۳ اثر انتخاب شده موضوعات متفاوتی داشتند؛ ما از موضوعات افسانه‌ها و ادبیات ملی تا مواردی مانند دفاع مقدس، وحشت، فضای مجازی و ماجرای عاشقانه داشتیم. 

فخرالدین جوادیان داور بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر درباره تفاوت‌های اجرای رادیو‌تئاتر در رادیو و جشنواره اظهار کرد: در رادیو‌تئاتر ارتباط تنها با میکروفن و صدا است اما اجرا در جشنواره فجر به صورت ارتباط مستقیم برقرار می‌شود. تمامی احساسات در رادیو توسط صدا انتقال داده می‌شود اما اجراهای جشنواره فجر از امکانات نمایشی نیز برخوردار هستند.

 برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها