اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امام باقر (ع)؛ اولین جهادگر تبیین جهان اسلام

کارشناس ارشد فقه اسلامی:«امام باقر (ع) بنیان‌گذار نهضت علمی شیعه بود»

نقش پررنگ امام باقر (ع) در تاریخ اسلام موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود. 

عبدالله هنرمندی کندری، کارشناس ارشد فقه اسلامی وکارشناسی الهیات، دوشنبه سوم بهمن ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد و درباره اهمیت ماه رجب و نقش پررنگ امام باقر (ع) در تاریخ اسلام صحبت کرد. 

هنرمند گفت: پیامبر اسلام (ص) فرمودند: در آسمان هفتم خداوند فرشته‌ای را گماشته که به آن داعی می‌گویند. زمانی که ماه رجب فرا می‌رسد، این فرشته به مردم زمین خطاب می‌کند که خوش ‌به حال ذاکران و کسانی که یاد خدا را زنده نگه می‌دارند. خداوند تبارک و تعالی می‌فرمایند: ای بنده من از من اطاعت کن تا تو را مثل خودم کنم و وقتی که من به چیزی اراده کنم، اتفاق می‌فتد و کاری می‌کنم که اراده تو نیز اتفاق بیفتد. همه این‌ها به اهمیت عبادت بر ماه رجب دلالت دارند.

وی افزود: ماه رجب، طلوع سه امام است. آغاز آن با ولادت امام محمد باقر (ع) ، بعد از آن با ولادت امام علی (ع) ادامه یافته و در آخر با ولادت امام جواد (ع) خاتمه می‌یابد. بزرگترین جنبش تاریخ بشریت ما که همان بعثت است، در این ماه اتفاق می‌افتد. ما در این ماه شب آرزوها، یعنی لیله الرغائب است را داریم که در آن قلب‌های مومنان رغبت پیدا می‌کند.

وی در مورد شهرت امام باقر (ع) به باقرالعلوم گفت: امام باقر (ع) به عنوان پنجمین امام شیعیان، در تورات نیز به باقرالعلوم، یعنی شکافنده علوم مشهور است.ایشان بنیان‌گذار نهضت علمی شیعه بودند و دوره امامت ایشان ۱۹ سال بوده است. 

وی در آخر افزود: می‌دانیم که به جز پیامبر اسلام و امام علی (ع)، هیچ امامی موفق به تشکیل حکومت اسلامی نشد. امام باقر (ع) در دوره امامت ۱۹ ساله خود، ۵ تن از خلفای بنی‌امیه را دید. در آن زمان یهودی‌هایی که به ظاهر مسلمان شده بودند، مجموعه‌ای از هجمه‌های فرهنگی ، مذهبی و اعتقادی به اهل بیت را شکل دادند. اولین جهادگر تبیین، امام باقر (ع) بودند که در آن زمان در برابر این هجمه‌ها مقاومت کردند.

آخرین اخبار

حضور عوامل «فیلم شماره ۱۰» در برنامه شب‌نشینی صبح پارسی مروری به زندگی شهید احمدی روشن خواهد داشت درخشش جوانان ایرانی در زمینه اختراعات و دستاوردهای پزشکی تغذیه سالمندان آلزایمری ایران به قدرت منطقه در پرتاب ماهواره‌ای به لایه لئو تبدیل می‌شود خبرهایی از جشنواره فیلم فجر در صبح پارسی در مشاور مطرح شد: وقتی سازمان ملل به بیش از ۱۲ هزار مدرک علیه منافقین بی اعتنایی می‌کند نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شب نشینی آموزش هفت رنگ پلو در سوگ کوه صبر در مشاور خواهید دید در شب نشینی امشب، میزبان نویسنده و هنرمند خلاق هستیم سینما جام جم و نقدی دیگر نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی روایتی شفاهی از تاریخ انقلاب در شب‌نشینی شکست پیاپی دشمنان از صدر اسلام تا کنون برنامه های دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور نگاهی به تفاوت سینمای هنری و سینمای گیشه تنبلی چشم کودکان را جدی بگیریم. پیشرفت فوق‌العاده ایران در توسعه فناوری فضایی سنجش از راه دور ایده جذاب کارگردان برای ساخت فیلم «در آغوش درخت» فصل زمستان و ورزش جذاب هاکی روی یخ بانوان جشن روز پدر و دهه مبارک فجر در صبح پارسی شب‌نشینی شبی سینمایی را پشت سر می‌گذارد نقش شناخت جامعه درنویسندگی تغذیه و رژیم کودکان صداقت حضرت امام خمینی (ره) دلیل اصلی ارتباط عمیق با مردم رواق به دوران امامت امام جواد (ع) می پردازد. روایت بانوان موفق ایران زمین در مه زاد شکوفه باران؛ یک قاب تماشایی، از شادی دانش آموزان پخش مسابقه محله ایرانی از جام جم «صبح پارسی» دهه فجر را جشن می‌گیرد نویسنده کتاب "نامحرمانه" به استودیوی شب نشینی می آید معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند تنوع اقلیمی و حضور هنرمندان جوان، ویژگی‌های اصلی جشنواره فیلم فجر امسال ویژه برنامه های شبکه جهانی جام جم در دهه فجر 1401 خانه مهر در قاب جام جم دهه فجر شب‌نشینی با حال و هوای جشنواره فیلم فجر از جاده ابریشم تا سفرهای مارکوپولو؛ به کارگیری زبان فارسی در تجارت صبح پارسی در روز ولادت سلطان جود و سخا پوشش کانال اروپای برنامه های شبکه جهانی جام جم تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور فصل سرما و بروز انواع بیماریهای روماتیسمی سینما جام جم افتتاح می شود. معرفی فجرانه های شبکه جام جم از جشنواره فیلم فجر چه خبر؟ گفتگو با یک نخبه داروسازی با 60 اختراع

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها