اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امام باقر (ع)؛ اولین جهادگر تبیین جهان اسلام

کارشناس ارشد فقه اسلامی:«امام باقر (ع) بنیان‌گذار نهضت علمی شیعه بود»

نقش پررنگ امام باقر (ع) در تاریخ اسلام موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود. 

عبدالله هنرمندی کندری، کارشناس ارشد فقه اسلامی وکارشناسی الهیات، دوشنبه سوم بهمن ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد و درباره اهمیت ماه رجب و نقش پررنگ امام باقر (ع) در تاریخ اسلام صحبت کرد. 

هنرمند گفت: پیامبر اسلام (ص) فرمودند: در آسمان هفتم خداوند فرشته‌ای را گماشته که به آن داعی می‌گویند. زمانی که ماه رجب فرا می‌رسد، این فرشته به مردم زمین خطاب می‌کند که خوش ‌به حال ذاکران و کسانی که یاد خدا را زنده نگه می‌دارند. خداوند تبارک و تعالی می‌فرمایند: ای بنده من از من اطاعت کن تا تو را مثل خودم کنم و وقتی که من به چیزی اراده کنم، اتفاق می‌فتد و کاری می‌کنم که اراده تو نیز اتفاق بیفتد. همه این‌ها به اهمیت عبادت بر ماه رجب دلالت دارند.

وی افزود: ماه رجب، طلوع سه امام است. آغاز آن با ولادت امام محمد باقر (ع) ، بعد از آن با ولادت امام علی (ع) ادامه یافته و در آخر با ولادت امام جواد (ع) خاتمه می‌یابد. بزرگترین جنبش تاریخ بشریت ما که همان بعثت است، در این ماه اتفاق می‌افتد. ما در این ماه شب آرزوها، یعنی لیله الرغائب است را داریم که در آن قلب‌های مومنان رغبت پیدا می‌کند.

وی در مورد شهرت امام باقر (ع) به باقرالعلوم گفت: امام باقر (ع) به عنوان پنجمین امام شیعیان، در تورات نیز به باقرالعلوم، یعنی شکافنده علوم مشهور است.ایشان بنیان‌گذار نهضت علمی شیعه بودند و دوره امامت ایشان ۱۹ سال بوده است. 

وی در آخر افزود: می‌دانیم که به جز پیامبر اسلام و امام علی (ع)، هیچ امامی موفق به تشکیل حکومت اسلامی نشد. امام باقر (ع) در دوره امامت ۱۹ ساله خود، ۵ تن از خلفای بنی‌امیه را دید. در آن زمان یهودی‌هایی که به ظاهر مسلمان شده بودند، مجموعه‌ای از هجمه‌های فرهنگی ، مذهبی و اعتقادی به اهل بیت را شکل دادند. اولین جهادگر تبیین، امام باقر (ع) بودند که در آن زمان در برابر این هجمه‌ها مقاومت کردند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها