اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

وجود بیش از ۶۰ دفتر رسمی انجمن سینمای جوان در سراسر کشور

عماد سلمانیان: "من معتقدم تنها ۴۰ درصد هنر اکتسابی است"

عماد سلمانیان ، مدیر تولید و مدیر فیلم‌برداری روز پنجم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه شب‌نشینی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه درباره هنر فیلم‌سازی و سینما سخن گفت.

او گفت:  از ۱۶ سالگی وارد عرصه سینما شدم و از ۱۷ سالگی تولید فیلم کوتاه را شروع کردم. چند سالی درگیر کار اداری بودم و از علاقه خود فاصله گرفتم، اما بعد باری دیگر به سینما بازگشتم و از آن زمان تا به حال، قریب به ۲۵۰  فیلم، کارگردانی، مدیریت تولید یا مدیریت فیلم‌برداری را بر عهده داشتم.

اتفاق افتاده که من، به عنوان فیلم‌بردار یک اثر، با کارگردان هم‌نظر نباشیم. خوشبختانه چون همکاری من با دوستان بر پایه تجربه‌ای بوده که خود در زمینه فیلم‌سازی داشته‌ام، در این مواقع نظر من مورد اعتماد آن‌ها قرار می‌گیرد. گاهی حتی بر سر این اختلاف نظرها با هم دعواهای کاری داریم، اما در آخر چون هدف همه عوامل یک فیلم تولید یک اثر خوب است، به توافق و نتیجه‌ای معقول می‌رسیم. 

سلمانیان در مورد نقش استعداد در هنر سینما اظهار کرد: به طور کلی در بحث هنر، ۴۰ درصد آن اکتسابی و ۶۰ درصد آن ذاتی و نیازمند استعداد است. همه می‌توانند اصول کارگردانی را بیاموزند اما لزوما نمی‌توانند یک فیلم‌ساز خوب بشوند. 

وی افزود: یک فیلم‌ساز باید اثر خود را مانند یک فرزند بپذیرد و به آن علاقه قلبی داشته باشد. اگر یک هنرمند بخواهد صرفا اثری را تولید کند، آن اثر ماندگار نخواهد شد. می‌توانیم به وضوح ببینیم که فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما، همیشه از اعماق وجود فیلم‌ساز نشات گرفته‌اند.

وی درباره‌ انجمن سینمای جوان و استعدادیابی جوانان گفت: انجمن سینمای جوان شامل ۶۰ دفتر رسمی در سرتاسر ایران است که به استعدادهای جوان در هرکجای کشور، این امکان را می‌دهد که به یادگیری هنر خود بپردازند. اکنون بسیاری از بزرگان سینما و هنرمندان خوب کشور که در سینمای حرفه‌ای مشغول به کارند، مانند دانش اقباشاوی، کارگردان فیلم هیهات، عباس امیری و سایر دوستان زاییده انجمن سینمای جوان هستند. 

سلمانیان درمورد تجربه داوری جشنواره‌های متفاوت گفت: من توفیق این را داشتم که در چندین جشنواره، مانند جشنواره جهانی فیلم دمشق و جشنواره فیلم کوتاه تهران داوری کنم. به چند جشنواره دیگر در عراق نیز دعوت شدم که به خاطر شیوع کرونا نتوانستم در آن‌ها حضور پیدا کنم. اکنون برای تدریس در یک ورکشاپ در دمشق نیز دعوت شده‌ام. 

وی در پایان افزود: به عنوان یک داور، نوع روایت و ساختار اثر، در کنار عواملی دیگر مانند قدرت کارگردانی، فیلم‌برداری و بازیگری برای من اهمیت دارند. من معتقدم که هزینه‌ای که برای ساخت آن اثر صرف شده، نباید فاکتور بسیار مهمی باشد چراکه به این شکل در حق فیلم‌سازهایی که به هر دلیلی از بودجه کمی برخوردار بوده‌اند اجحاف می‌شود.
«شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود .

اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها