اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاکید امام هادی (ع) بر اهمیت شکرگزاری

سبک مقاومتی امام هادی (ع) در مقابل دستگاه ظلم، سبک و رویه‌ای تبیینی بوده است

به مناسبت شهادت امام هادی (ع)، پرداختن به سیره و روش زندگانی ایشان موضوع امروز برنامه صبح پارسی بود
علیرضا جاهدی ، سطح یک حوزه  و مدرس دینی در مدارس تیزهوشان روز پنجم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه درباره سیره و زندگانی امام هادی (ع) سخن گفت.

جاهدی گفت: حضرت علی‌بن محمد (ع) دهمین امام از دوازده امام معرفی‌شده توسط پیامبر اکرم (ص) به عنوان جانشینان خود هستند. کنیه ایشان، ابوالحسن ثالث است و القاب متعددی دارند. معروف ترین آن‌ها نقی، به معنای پاک و پاکیزه و هادی است. ایشان در سن هشت سالگی به امامت رسیدند و در پذیرش امامت ایشان، شک و تردید چندانی در شیعیان به وجود نیامد. چراکه شبهات از قبل از آن توسط امامان پیشین رفع شده بود. ایشان قریب بر 33 سال امامت کردند. 

وی با اشاره به روایاتی از امام  هادی (ع) افزود: امام هادی (ع) همواره تاکید بر شکرگزاری داشته‌اند. ایشان فرموده‌اند: "شخص شکرگزار به سبب شکرگزاری سعادتمندتر است تا به سبب نعمتی که باعث شکر شده است" در ادامه می‌فرمایند:" زیرا نعمت، کالای دنیاست و شکرگزاری موجب سعادتمندی در آخرت می‌شود.". انسانی که حال خوبی داشته باشد، نعمت‌های خداوند را می‌بیند و برای آن‌ها شکرگزار خواهد بود. لذا برای شکرگزار بودن و اینکه از این نعمت اخروی، به کلام امام هادی (ع)، برخوردار شویم، باید به نعمت‌هایی که به ما ارزانی شده‌ است، توجه کنیم. 

وی اضافه کرد: در حدیث دیگری، امام هادی (ع) به اهمیت انتقادپذیر بودن اشاره می‌کنند. ما باید یاد بگیریم که اگر نقصی داریم، ابتدا آن را بپذیریم و بعد به اصلاحش بپردازیم. بسیاری از مورد نقد قرار گرفتن آزرده می‌شوند اما همین عدم پذیرش نقد و توبیخ، از اصلاح و بهبود مسائل جلوگیری می‌کند. لذا خوب است که این را از امام هادی (ع) بیاموزیم که انتقادپذیر باشیم. 

وی در ادامه افزود: امام هادی (ع) در حدیث دیگری می‌فرمایند: "خشم به زیردستان از روی پستی است". در طول روز ممکن است با افرادی که برای ما کار می‌کنند خشمگین شویم و نسبت به آن‌ها تندی داشته باشیم. درست است که این افراد از لحاظ جایگاهی، از مقام پایین‌تری برخوردار هستند، اما باید مراقب باشیم که احترام و شخصیت آن‌ها را، برطبق توصیه امام هادی (ع)، حفظ کنیم. 
جاهدی در مورد وجود خفقان شدید در زمان امام هادی (ع) اظهار کرد: وجود نازنین امام هادی (ع)، با دوران حکومت شش تن از خلفای دستگاه عباسی مصادف بود. اختناق و خفقان سیاسی، تبعید و حصر در آن دوران بسیار شدید بود. امام هادی (ع) سیزده سال ابتدایی امامت خود را در مدینه گذراندند و بعد از آن به سامرا تبعید شدند. ایشان در تبعید بسیار مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. 

وی افزود: سبک مقاومتی امام هادی (ع) در مقابل دستگاه ظلم، سبک و رویه‌ای تبیینی بوده است. بسیاری از روی عدم آگاهی و یا مغرضانه، عدم وجود حکومت اسلامی در زمان امام هادی (ع) را مورد پرسش قرار می‌دهند. اما امام هادی (ع) در زیارت جامعه کبیره، به صراحت امامان معصوم را به عنوان رهبران سیاسی امت‌ها معرفی می‌کنند. عدم تایید حکومت عباسی و عدم سازش با آن، راه مقاومتی ایشان در آن زمان بوده است. 

وی در پایان گفت: یکی از سلبریتی‌های دوران امام هادی (ع)، شخصی به نام یعقوب‌بن اسحاق عباسی، معروف به ابن سکیت اهوازی است که به دلیل عدم تایید حکومت، به طرز فجیعی توسط حاکم وقت به قتل رسید. یعنی به نوعی سلبریتی انقلابی آن زمان، به علت مقابله با استکبار وقت به طرز بی‌رحمانه‌ای به شهادت رسید. لذا فعالیت سیاسی در آن دوران به اندازه‌ای بوده که حق از باطل قابل تمایز باشد. 

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها