اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تدابیر دولت در جهت بهبود گمرک ایران

نجفی‌منش:«گمرک ایران در مسیر پیشرفت است»

محمدرضا نجفی‌منش، رییس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی تهران روز ششم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه درباره گمرک ایران و چالش‌های مربوط آن سخن گفت.
نجفی منش گفت: هیچ پدیده‌ای در دنیا ثابت نیست. کشور ما نیز در زمینه گمرک همواره سعی کرده است حرکتی رو به جلو داشته باشند. برای مثال اکنون سیستم‌های مجهز به X-ray در ایران تولید شده است و ما از آن در بررسی بارهای ورودی استفاده می‌کنیم. اما در هر حال نقص‌هایی نیز وجود دارد و ما منکر این مساله نیستیم. 

وی افزود: در گمرک سه مسیر وجود دارد. مسیر قرمز که کاملا کنترل می‌شود، مسیر زرد که بخش‌هایی از آن کنترل می‌شود و مسیر سبز که عبور از آن نیازمند کنترل نیست. ما درخواست یک مسیر آبی را داشته‌ایم که یک کالا بدون معطلی وارد چرخه تولید شود که هنوز این درخواست عملی نشده است. اگر این اتفاق بیفتد، کار ما نیز بسیار آسان‌تر خواهد شد. هرچند که گمرک موظف است که از ورود هر نوع کالایی به چرخه تولید خودداری کرده و با حساسیت کافی، بررسی‌های لازم را انجام دهد. 

نجفی درمورد اقداماتی که در جهت بهبود گمرک انجام شده است، گفت: اکنون سیستم گمرک ایران به سمت برخط بودن رفته است و کارها می‌تواند از راه دور نیز انجام شود که این پیشرفت خوبی است. اما هنوز مشکلاتی وجود دارد و ما باید به سمتی برویم که این نقص‌های موجود نیز برطرف شود. امکانات تست و آزمایش در گمرک هنوز به اندازه کافی مهیا نیست، اما خوشبختانه می‌توان گفت که مسئولین گمرکی در مسیر حرکت به سمت بهبود و پیشرفت هستند. 

وی در ادامه گفت: وظیفه کمیسیون ما در اتاق بازرگانی، شناسایی و پیگیری مشکلات است. البته باید در نظر داشت که گمرک مجری قوانینی است که از سایر سازمان‌ها بر آن اعمال می‌شود و مستقل نیست. اما به هر روی ما در پی بهبود عملکرد این سیستم هستیم. برای مثال کالایی که یک بار تست و آزمایش شده است، در صورت ورود دوباره، نیازی به تست ندارد چراکه این کار تنها باعث کند شدن چرخه تولید می‌شود.

نجفی اظهار کرد: تا پارسال سود و عوارض گمرکی بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومان بود که امسال نزدیک به ۶ برابر دچار افزایش شده است. بعد از این اتفاق، دولت قوانین مربوطه را اصلاح کرد و سود ۴ درصدی خود را به ۱ درصد کاهش داد. اما مشکل این بود که زمان اجرای این قانون جدید را به تاریخ اول آبان ماه موکول کردند و ما خواستار اجرای آن از اول سال بودیم.

وی در آخر گفت: ایران با اجرای تدابیری می‌تواند با کامل کردن کوریدور خود، درامدهای حاصل از حمل و نقل و ترانزیت را بسیار افزایش بدهد. مثلا ما راه آهن را داریم که از بندرعباس به تهران و از تهران تا رشت کشیده شد، اما قسمت رشت تا آستارا هنوز کامل ساخته نشده است. اگر این قسمت کامل شود، می‌توان آن را به کار گرفت و حجم ترانزیت را به صورت قابل توجهی افزایش داد. 

آخرین اخبار

سفره نور با طعم عدالت درباره سبک زندگی سالم بیشتر بدانیم. در کنکاش 12 فروردین خواهیم دید: اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان شب نشینی نوروزی در یازدهمین روز سال جدید ملاقات ۶۰۰ عالم روحانی برای نوشتن یک کتاب! میهمانان سفره نور شب نشینی در شب دهم نوروز میهمانی از عرصه پزشکی گرد سفره نور قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها