اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ابرماه چیست؟

آیا پدیده ابرماه تاثیری بر سرنوشت انسان، زلزله و آتش‌فشان دارد؟

امیرمحمد پوررجبی، کارشناس نجوم روز جمعه هفتم بهمن ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره  نزدیکترین حالت ماه به زمین و گزارش رصدخانه های ایرانی نسبت به این موضوع صحبت کرد. 

وی گفت: به حالت نزدیک شدن شدید ماه به زمین سوپرمون یا همان ابر ماه گفته می‌شود؛ ابر ماه زمانی رخ می‌دهد که ماه در حضیض مداری قرار بگیرد. زمانی که ماه دور زمین می‌چرخد مداری بیضوی را طی می‌کند که باعث می‌شود در زمان‌هایی که به زمین بسیار نزدیک شود و در شرایط دیگر دور شود. زمان‌هایی که ماه در مدار نزدیک به زمین قرار دارد حضیض می‌گویند و زمان‌هایی که ماه دور است می‌گویند ماه در اوج قرار دارد. 

پوررجبی ادامه داد: ماه شب چهارده نیز در حالت ابرماه است که واکنش‌های بسیاری را از سوی مردم به خود جلب می‌کند. زمانی که ابر ماه رخ می‌دهد ماه چهارده درصد بزرگ‌تر به نظر می‌آید و ۳۰ درصد نیز روشنایی‌اش افزایش پیدا می‌کند اما این موارد با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند. افراد با چشم غیر مسلح نمی‌توانند متوجه افزایش روشنایی آن شوند و تنها چنین حسی را به دست می‌آورند. 

او اظهار داشت: دور شدن ماه از زمین تاثیرات مخربی مانند زمین‌لرزه، آتش‌فشان، صرع یا موارد این‌چنینی به جای نمی‌گذارند و افراد نباید به شایعات درون فضای مجازی در این رابطه توجه کنند؛ تاکنون شواهد و مدارک علمی مبنی بر نقش ابرماه در به وقوع پیوستن چنین حوادثی به دست نیامده است. 

وی درباره تاثیر ماه بر جزر و مد گفت: گرانش ماه بر روی آب‌ها تاثیر می‌گذارد و باعث بالا و پایین رفتنشان می‌شود و در شرایط خاص می‌تواند باعث ایجاد سیل در شهرهای بندری شود. این تنها تاثیر ابرماه در حوادث طبیعی است. 

پوررجبی درباره نزدیک‌ترین حالت ماه به زمین گفت: در شامگاه اول و بامداد دوم بهمن ماه نزدیک‌ترین حالت خود به زمین طی هزار سال گذشته را طی کرد؛ اما ماه در آن زمان در حالت ابرماه قرار نداشت. پیش‌بینی می‌شود ۳۴۵ سال بعد، باری دیگر ماه در نزدیک‌ترین حالت ممکن به زمین قرار بگیرد. ماه چرخه‌های مختلف در دوره‌های مختلف را طی می‌کند و به همین دلیل است که با فواصل زمانی طولانی مدت نزدیکی ماه به زمین صورت می‌گیرد.

وی درباره جذابیت ابرماه در ایران گفت: ابرماه در کل ایران قابل روئت است و به همین دلیل عکاسان نجومی تصاویر بسیاری از ابرماه می‌گیرند. رصد‌های عکاسان داده‌های نجومی و پژوهشی ندارد اما باعث می‌شود آن‌ها بتوانند بیشتر مردم را با ماه آشنا کنند.

او اظهار داشت: رصدخانه ملی ایران بهترین رصدخانه ایرانی است که با رصدخانه‌های خارجی نیز رقابت می‌کند. در چنین شرایطی انجمن‌های نجوم داوطلب می‌شوند و درباره ابرماه تحقیق می‌کنند. افراد باید بدانند ابرماه نمی‌تواند در سرنوشت انسان تاثیر بگذارد. مشاهده ابرماه همچنین تنها از یک نقطه خاص صورت نمی‌گیرد و می‌توان آن را از هر جایی مشاهده کرد.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها