اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت پرداختن به کارهای مورد علاقه در مدیریت استرس

به تعویق انداختن کارها به صورت مداوم به ما استرس وارد می‌کند.

مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران روز دهم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره سبک زندگی سخن گفت.

دکتر اخوان گفت: اضطراب و استرس مفاهیم متفاوتی دارند. اضطراب زمانی اتفاق می‌افتد که نگران اتفاقی در آینده هستیم و از روی ندانستن و عدم قطیتی که نسبت به آینده داریم، دچار اضطراب می‌شویم. اما استرس عموما مربوط به شرایط حال است. 

وی افزود: برای مدیریت استرس لازم است که ابتدا دلیل آن را پیدا کنیم. برای این کار لازم است که رفتارها و نحوه بازخورد خود به عوامل گوناگون را به دقت مورد بررسی قرار دهیم. یعنی ببینیم که در چه شرایطی و چگونه استرس می‌گیریم. کافی است که در کل روز اتفاقاتی که در حال جریان هستند را به دقت رصد کنیم. ممکن است یک نفر همیشه بعد از بیدار شدن از خواب دچار استرس شود.

اخوان اظهار کرد: برای کاهش استرس لازم است که به انجام‌های کارهای مورد علاقه‌مان بپردازیم. مثلا اگر به شغل خود علاقه‌مند نیستیم و به واسطه آن مدام در معرض استرس قرار می‌گیریم، باید آن را عوض کنیم یا اگر امکان این کار را نداریم، باید یاد بگیریم که چگونه آن را مدیریت کنیم. چراکه تاثیر استرس بر بدن ما بسیار مخرب‌تر از چیزی است که تصورش را می‌کنیم.

وی در مورد استرس در مواقع امتحان گفت: در بحث استرس مربوط به امتحان متاسفانه می‌دانیم که نحوه آزمون و سنجش دانش‌آموزان از پایه به صورت اشتباهی انجام می‌شود و این از ضعف‌های سیستم آموزشی است. اما با این حال روش‌هایی وجود دارد که افراد میزان استرس کم‌تری را تجربه کنند. یکی از این روش‌ها هیپنوتیزم است که فرد را به صورت فرضی در شرایط امتحان قرار می‌دهد. راه حل دیگر کمک گرفتن از مشاور است.

وی در آخر گفت: به تعویق انداختن کارها به صورت مداوم به ما استرس وارد می‌کند. اگر ما نظم و انضباط را در کارهایمان رعایت کرده و برای انجام وظایفمان برنامه‌ریزی کنیم، استرس بسیار کم‌تری را تجربه خواهیم کرد. ما باید با توانایی‌های خود را بشناسیم و از خود توقع به جا داشته باشیم. بهتر است ابتدا با ظرفیت‌های خود به خوبی آشنا شویم و بعد آن‌ها را به کار ببندیم.
برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز، با موضوع به بررسی پیشرفت هوش‌مصنوعی در شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار با مهدی اخوان ، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران ، به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها