اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت پرداختن به کارهای مورد علاقه در مدیریت استرس

به تعویق انداختن کارها به صورت مداوم به ما استرس وارد می‌کند.

مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران روز دهم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره سبک زندگی سخن گفت.

دکتر اخوان گفت: اضطراب و استرس مفاهیم متفاوتی دارند. اضطراب زمانی اتفاق می‌افتد که نگران اتفاقی در آینده هستیم و از روی ندانستن و عدم قطیتی که نسبت به آینده داریم، دچار اضطراب می‌شویم. اما استرس عموما مربوط به شرایط حال است. 

وی افزود: برای مدیریت استرس لازم است که ابتدا دلیل آن را پیدا کنیم. برای این کار لازم است که رفتارها و نحوه بازخورد خود به عوامل گوناگون را به دقت مورد بررسی قرار دهیم. یعنی ببینیم که در چه شرایطی و چگونه استرس می‌گیریم. کافی است که در کل روز اتفاقاتی که در حال جریان هستند را به دقت رصد کنیم. ممکن است یک نفر همیشه بعد از بیدار شدن از خواب دچار استرس شود.

اخوان اظهار کرد: برای کاهش استرس لازم است که به انجام‌های کارهای مورد علاقه‌مان بپردازیم. مثلا اگر به شغل خود علاقه‌مند نیستیم و به واسطه آن مدام در معرض استرس قرار می‌گیریم، باید آن را عوض کنیم یا اگر امکان این کار را نداریم، باید یاد بگیریم که چگونه آن را مدیریت کنیم. چراکه تاثیر استرس بر بدن ما بسیار مخرب‌تر از چیزی است که تصورش را می‌کنیم.

وی در مورد استرس در مواقع امتحان گفت: در بحث استرس مربوط به امتحان متاسفانه می‌دانیم که نحوه آزمون و سنجش دانش‌آموزان از پایه به صورت اشتباهی انجام می‌شود و این از ضعف‌های سیستم آموزشی است. اما با این حال روش‌هایی وجود دارد که افراد میزان استرس کم‌تری را تجربه کنند. یکی از این روش‌ها هیپنوتیزم است که فرد را به صورت فرضی در شرایط امتحان قرار می‌دهد. راه حل دیگر کمک گرفتن از مشاور است.

وی در آخر گفت: به تعویق انداختن کارها به صورت مداوم به ما استرس وارد می‌کند. اگر ما نظم و انضباط را در کارهایمان رعایت کرده و برای انجام وظایفمان برنامه‌ریزی کنیم، استرس بسیار کم‌تری را تجربه خواهیم کرد. ما باید با توانایی‌های خود را بشناسیم و از خود توقع به جا داشته باشیم. بهتر است ابتدا با ظرفیت‌های خود به خوبی آشنا شویم و بعد آن‌ها را به کار ببندیم.
برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز، با موضوع به بررسی پیشرفت هوش‌مصنوعی در شرکت‌های دانش‌بنیان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار با مهدی اخوان ، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران ، به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها