اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور

لایحه ای با 23 ماده  برای ارائه ی تسهیلات و خدمات حقوقی و قضایی به ایرانیان خارج از کشور

به گزارش روابط عمومی شبکه جام جم و به نقل از: "دکتر عسکر جلالیان" (معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری):

همه ی هم میهنان مقیم خارج کشور، به دلیل دارا بودن تابعیت ایران، مانند ایرانیان داخل کشور، تابع قوانین و مقرراتی هستند که در کشور جاری است. این ویژگی هنگام برخورداری از مزایای قانونی برای آن ها سودمند و راهگشاست؛ اما گاهی مغایرت قوانین مدنی کشور اصلی با  قوانین کشوری که در آن زندگی می کنند؛ در مواجهه با مراجع قضایی برای آن ها دردسرساز و مشکل آفرین می شود. از این رو، حمایت عمومی و ارائه ی خدمات مشاوره ای حقوقی و قضایی به آن ها توسط نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران، کنسولگری ها و سازمان های مردم نهاد امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. بر این پایه، نهادهایی چون وزارت امورخارجه، وزارت دادگستری و شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برپایه ی قوانین و مقررات مصوب، این امور را با راه کارهای مؤثر سامان دهی و اجرا می کنند. 
در همین راستا، وزارت دادگستری در جایگاه رابط قوه ی قضائیه با قوای مقننه و مجریه، سامان دهی این امور را به "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" خود سپرده است؛ معاونتی که به گفته ی "دکتر عسکر جلالیان" ، مسئولیت خود را بر پایه ی چهار شرح وظیفه ی مهم به انجام می رساند.

وی در برنامه ی "مشاور" شبکه جام جم، در خصوص این وظایف چنین گفت: "حقوق شهروندی در داخل و خارج کشور"، "حقوق بشر" (ملی و فرامرزی)، "انعقاد معاهده های بین المللی در حوزه های حقوقی و قضایی" و "انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی و کشورهای دیگر" چهار وظیفه ی مهمی است که این معاونت آن ها را سرفصل فعالیت های خود قرار داده است. 
دکتر جلالیان در بخش دیگری از برنامه، از چگونگی امضاء تفاهم نامه با کشورهای دیگر، در راستای "معاضدت قضایی"، "انتقال محکومان به حبس" و "استرداد مجرمان" سخن گفت و چنین ادامه داد: لایحه ی جدیدی در دست دولت است که در دادگستری با بیش از 16 جلسه ی کارشناسی به پختگی رسیده و حداکثر با 2 جلسه ی دیگر در دولت نهایی می شود. این لایحه که شامل 23 ماده و 12آئین نامه است؛ پس از ارائه به مجلس شورای اسلامی و تصویب آن، تسهیلات جدیدی را برای ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهد کرد. "شفاف کردن بحث نقل و انتقال مالی و ورود و خروج پول و ارز" و "چگونگی سرمایه گذاری در داخل کشور"، " انتصاب رایزن های اقتصادی در کنسولگری ها" و مواد قانونی مشابه دیگری در این لایحه لحاظ شده است. از جمله حمایت از آسیب دیدگان ایرانی در سوانح، حوادث و بحران ها در همه جای جهان، شبیه آنچه هلال احمر در داخل کشور انجام می دهد. ماده ای در این لایحه وجود دارد که براساس آن، بر خلاف گذشته که ارتکاب جرم در خارج، پس از ورود به کشور قابل پیگیری بود؛ هر گونه فعل یا ترک فعل که در حوزه ی قضایی کشور دیگر جرم نیست؛ در داخل کشور هم جرم انگاری نمی شود و قابل تعقیب نیست.

آخرین اخبار

طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها