اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تبیین وظایف "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" وزارت دادگستری در برنامه مشاور

لایحه ای با 23 ماده  برای ارائه ی تسهیلات و خدمات حقوقی و قضایی به ایرانیان خارج از کشور

به گزارش روابط عمومی شبکه جام جم و به نقل از: "دکتر عسکر جلالیان" (معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری):

همه ی هم میهنان مقیم خارج کشور، به دلیل دارا بودن تابعیت ایران، مانند ایرانیان داخل کشور، تابع قوانین و مقرراتی هستند که در کشور جاری است. این ویژگی هنگام برخورداری از مزایای قانونی برای آن ها سودمند و راهگشاست؛ اما گاهی مغایرت قوانین مدنی کشور اصلی با  قوانین کشوری که در آن زندگی می کنند؛ در مواجهه با مراجع قضایی برای آن ها دردسرساز و مشکل آفرین می شود. از این رو، حمایت عمومی و ارائه ی خدمات مشاوره ای حقوقی و قضایی به آن ها توسط نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران، کنسولگری ها و سازمان های مردم نهاد امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. بر این پایه، نهادهایی چون وزارت امورخارجه، وزارت دادگستری و شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برپایه ی قوانین و مقررات مصوب، این امور را با راه کارهای مؤثر سامان دهی و اجرا می کنند. 
در همین راستا، وزارت دادگستری در جایگاه رابط قوه ی قضائیه با قوای مقننه و مجریه، سامان دهی این امور را به "معاونت حقوق بشر و امور بین الملل" خود سپرده است؛ معاونتی که به گفته ی "دکتر عسکر جلالیان" ، مسئولیت خود را بر پایه ی چهار شرح وظیفه ی مهم به انجام می رساند.

وی در برنامه ی "مشاور" شبکه جام جم، در خصوص این وظایف چنین گفت: "حقوق شهروندی در داخل و خارج کشور"، "حقوق بشر" (ملی و فرامرزی)، "انعقاد معاهده های بین المللی در حوزه های حقوقی و قضایی" و "انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی و کشورهای دیگر" چهار وظیفه ی مهمی است که این معاونت آن ها را سرفصل فعالیت های خود قرار داده است. 
دکتر جلالیان در بخش دیگری از برنامه، از چگونگی امضاء تفاهم نامه با کشورهای دیگر، در راستای "معاضدت قضایی"، "انتقال محکومان به حبس" و "استرداد مجرمان" سخن گفت و چنین ادامه داد: لایحه ی جدیدی در دست دولت است که در دادگستری با بیش از 16 جلسه ی کارشناسی به پختگی رسیده و حداکثر با 2 جلسه ی دیگر در دولت نهایی می شود. این لایحه که شامل 23 ماده و 12آئین نامه است؛ پس از ارائه به مجلس شورای اسلامی و تصویب آن، تسهیلات جدیدی را برای ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهد کرد. "شفاف کردن بحث نقل و انتقال مالی و ورود و خروج پول و ارز" و "چگونگی سرمایه گذاری در داخل کشور"، " انتصاب رایزن های اقتصادی در کنسولگری ها" و مواد قانونی مشابه دیگری در این لایحه لحاظ شده است. از جمله حمایت از آسیب دیدگان ایرانی در سوانح، حوادث و بحران ها در همه جای جهان، شبیه آنچه هلال احمر در داخل کشور انجام می دهد. ماده ای در این لایحه وجود دارد که براساس آن، بر خلاف گذشته که ارتکاب جرم در خارج، پس از ورود به کشور قابل پیگیری بود؛ هر گونه فعل یا ترک فعل که در حوزه ی قضایی کشور دیگر جرم نیست؛ در داخل کشور هم جرم انگاری نمی شود و قابل تعقیب نیست.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها