اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معنای معرفت در زیارت امام معصوم و حجت خداوند

امام جواد (ع) همواره بهشت را برای کسانی که معرفت داشته‌اند، تضمین کرده‌اند

علی محمدقلی‌ها، کارشناسی مذهبی، دکترای علوم قرآن و حدیث و حافظ قرآن و نهج البلاغه، روز دوازدهم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه درباره  ولادت امام جواد (ع)سخن گفت.

استاد محمدقلی‌ها گفت: امام رضا (ع) در میان ائمه، امامی هستند که تا سن 47 سالگی صاحب اولاد نشدند. این موضوع به جهت زخم زبان‌های اطرافیان و حتی برخی از منصوبین ایشان، بسیار برایشان اذیت‌کننده بود. اما امام رضا (ع) همواره تاکید داشتند که خداوند فرزندی به ایشان اعطا خواهد کرد. 

تعبیر امام رضا (ع) از ولادت امام جواد (ع) جنبه‌های گوناگونی دارد. امام رضا (ع) که عالم به همه عالم هستند، درباره ولادت امام جواد (ع) می‌فرمایند: "در اسلام مولودی به برکت تو به دنیا نیامده است" این از جهتی باعث بسته شدن دهان مخالفین و اذیت‌کنندگان ایشان شد و از جهتی دیگر تاکید بر ادامه سلسله امامت از طریق امام جواد (ع) داشت. 

شیخ کلینی : امامت حضرت جواد (ع) در سن هشت سالگی آغاز شده بود و به همین جهت عده‌ای در قبول امامت ایشان به شک افتادند. البته اشخاص معتقدی مانند علی‌بن جعفر، فرزند امام صادق (ع) که عمری طولانی داشت، نیز حضور داشتند که بدون هیچ شک و تردیدی ایشان را به عنوان امام پذیرفتند. 
وقتی امام صادق (ع) از مدینه به کوفه توسط حکومت بنی عباس تبعید شدند، جمعی از اهالی کوفه گله کردند و ایشان گفتند در میان تمام پدران و اجداد شما پنجاه نفر هم نبودند که نسبت به جد من معرفت داشت باشند. ایشان در ادامه می‌فرمایند که معرفت به معنای قبول امامت و ولایت حجت خدا از طرف خداوند است. 

امام جواد (ع) همواره بهشت را برای کسانی که معرفت داشته‌اند، تضمین کرده‌اند. ایشان معرفت در زیارت امام رضا (ع) را دارای چهار اعتقاد مهم دانستند؛ اول اینکه شخص باید به امامت ایشان معتقد باشد و او را جانشین بداند. دوم اینکه از او اطاعت کند. سوم اینکه این آقا غریب از دنیا رفته است و چهارم اینکه ایشان شهید بوده‌اند. 

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها