اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش گسترده و کلیدی زنان در به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی

قیام ۱۷ شهریور بدون حضور زنان انقلابی، میسر نبود.

عبدالحسین الله‌ کرم، راوی تاریخ شفاهی انقلاب روز پانزدهم بهمن به  استودیوی شبکه جام جم آمد.

الله‌کرم گفت: من در ایام انقلاب در اوایل بیست سالگی  بودم. انقلاب به مفهوم دگرگونی عمیق است. اگر تغییر و تحولات اجتماعی به شکل آرام و تدریجی باشند، جنبش نام دارند، و در صورت عمیق و چندجانبه بودن، تبدیل به یک انقلاب می‌شوند.

وی افزود: ما در روزهای انقلاب شاهد حرکت گسترده مردمی بودیم. بعضا جمعیت دو میلیونی بدون توجه به حکومت نظامی در تهران به خیابان‌ها می‌آمدند و این آدم‌ها تنها از یک قشر خاص نبودند. پیر و جوان، قشر ضعیف و ثروتمند، همگی به خیابان‌ها می‌آمدند و یک صدا درخواست خود را فریاد می‌زدند.

الله‌کرم اظهار کرد: در سال چهل و دو ما هنوز مبارزات مردمی نداشتیم. در آن زمان افراد زیادی مانند شهید مدرس، آیت‌الله حائری، مصدق یا کاشانی، در حال مبارزه با استکبار بودند. گرچه لایه‌هایی از مبارزات آن‌ها با حمایت مردم مواجه شد، اما نمی‌توان گفت که مبارزه آن‌ها از نوع  مردمی بود و دلیل زودتر پیروز نشدن انقلاب نیز همین است.

وی در ادامه گفت: در قیام ۱۵ خرداد نیز تنها اعتراض به یک موضوع و شخص خاص و نه به کل نهاد و بنیان کشور وارد بود. به همین دلیل است که آن را نه انقلاب، بلکه قیام می‌نامند. در نهایت سلسله‌ای از قیام‌ها بود که منجر به رخ دادن انقلاب اسلامی شد.
وی افزود: از سال ۴۲ تا ۵۷ فرایندی شامل مبارزه سیاسی مردم را داریم. اوج این مبارزه در تاسوعا و عاشوراست که حکومت پهلوی کاملا متوجه عدم ماندگاری خود شد. برخی می‌گویند که شاه دست به کشت و کشتار نزد اما در ۱۷ شهریور وی این کار را انجام داد بلکه موفق نشد.

الله‌کرم اظهار داشت: جریان جوش (جست و جو و شکار)، جریانی است که آمریکایی‌ها در ویتنام درست کرده بودند تا افراد موثر را پیدا و شکار کنند. این گروه شامل افرادی از نیروی هوایی رژیم سابق بود که تحت تعلیم و کنترل موساد قرار داشتند.  این گروه حتی بعد از انقلاب نیز نفوذ اولیه را شکل داد.

وی درمورد خاطره خود از روز ۲۲ بهمن گفت: در روز انقلاب، به سبب درگیری‌های زیادی که در جریان بود، ما نیز در تکاپو بودیم. به یاد دارم که باید خود را به میدان دماوند می‌رساندیم. آخر شب در جایی نزدیک به خیابان مولوی تهران و در یکی از پایگاه‌ها مقاومت شکل گرفت.

وی درمورد نقش زنان در انقلاب اسلامی گفت: اساسا خانم‌ها با تدبیر امام به صحنه انقلاب آمدند. حضور زنان در ساخت کوکتل مولوتوف که در روز انقلاب از آن استقاده کردیم نیز نقشی کلیدی داشت. از طرفی قیام ۱۷ شهریور بدون حضور زنان انقلابی، میسر نبود.

وی در آخر گفت: ما در کنار تحریم نیز یک تحریف نیز داریم که به مراتب خطرناک‌تر است. شبکه اجتماعی از دو عنصر مهم همزمانی و بی‌زمانی برخوردار هستند. این دو عنصر پایه جامعه شبکه‌ای است که زمینه تحریف را فراهم می‌کند. همین تحریف‌ها هستند که قاسم سلیمانی را نه یک قهرمان، بلکه به عنوان تروریست می‌خواند! در اینجا ما وظیفه داریم که همواره آگاه باشیم و در زمینه مقاومت، وحدت داشته باشیم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها