اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش به کارگیری آموزه‌های دینی در حفظ سلامت روان

الگوگیری از سیرت حضرت زینب (س) برای رسیدن به سعادتمندی ابدی کافیست

 زهرا دلخانی، دکترای علوم قرآنی، روز هفدهم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره ویژگی‌های حضرت زینب سلام الله علیها سخن گفت.

دلخانی گفت: فضائل و ویژگی‌های حضرت زینب (س)  در زبان نمی‌گنجد. شخصیت هر انسانی تحت تاثیر وراثت، محیط و تربیت شکل می‌گیرد. همه ما در زندگی خود یک الگو داریم. برای شناخت حضرت زینب (س) به عنوان این الگو لازم است که زندگی ایشان را از جانب سه ضلع ذکر شده مورد بررسی قرار دهیم.

وی در ادامه گفت: در بحث وراثت باید به پدر و مادر ایشان رجوع کنیم. پدر حضرت زینب (س)، آقا امیرالمومنین (ع) و مادر ایشان حضرت زهرا (ع) هستند. در بعد تربیتی نیز می‌دانیم که حضرت زینب (س) در مکتب پیامبر اکرم، پدر و برادرانش مورد آموزش قرار گرفته است. درمورد ضلع سوم یعنی محیط نیز می‌بینیم که حضرت زینب در محیطی که سراسر وحی و ایمان بود، پرورش یافته‌اند. لذا می‌توان گفت که در باب این مثلث، حضرت زینب (س) الگوی والای همه ما هستند.

وی در ادامه گفت: در طول زندگی دو عنصر مهم وجود دارد که باید آن‌ها را پیشه راه خود کنیم. اولین مورد صبر و استقامت است. اینکه بتوانیم در مصیبت‌ها بردباری داشته باشیم و تسلیم نشویم. حضرت زینب (س) در مورد واقعه کربلا می‌فرمایند که «من چیزی جز زیبایی نمی‌بینم». همین آشکارا خبر از صبر و شکیبایی ایشان در سخت‌ترین مواقع زندگی را می‌دهد.

 مورد بعدی آرامش است. حضرت زینب (س) می‌فرمایند:«انسان مومن عبادت‌ها و تمام کارهای خود را در مسیر خداوند و خالصانه انجام می‌دهد». ایشان در ادامه می‌فرمایند که اگر شخصی این سبک زندگی را پیشه کند، می‌تواند به آرامشی ناب دست یابد. لذا با توجه به فرمایش حضرت زینب (س) درمی‌یابیم که در مسیر آرامش، تقویت ارتباطمان با خداست که می‌تواند ما را یاری کند.
دلخانی اظهار کرد: در دنیای امروزی، مهم‌ترین دغدغه بشری، سلامت روان است. این نوع سلامت به سلامت روح، جسم و اجتماعی ما بازمی‌گردد. برای داشتن سلامت روان، تنها راه ما استفاده از یک الگوی موفق است. الگویی چون حضرت زینب (س) که در مواجهه با بزرگترین مصیبت‌ها، بهترین رویکردها را داشتند. لذا خوب است که این آرامش و سلامت روان را با راه خداوند و الگوبرداری از سیرت حضرت زینب (س) به دست بیاوریم.
وی در آخر گفت: به طور کلی نگرش انسان می‌تواند به دو مولفه اصلی تقسیم می‌شود. نگرش ما به عنوان یک انسان نسبت به خودمان و شناختی که از خود داریم بسیار مهم است. نگرش ما به جهان هستی مولفه بعدی است. انسانی که نگرشی منفی نسبت به جهان داشته باشد، به سمت افسردگی پیش می‌رود و موفقیت خود را بی‌ارزش تلقی می‌کند. در اینجا نیز باید حضرت زینب (س) را الگوی خود قرار دهیم تا بتوانیم مسیر سعادت را طی کنیم.

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها