اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در مشاور مطرح شد:

ایجاد برقراری ارتباط با دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور، در گرو هماهنگی، همکاری و هم افزایی نهادهای مرتبط. تحقق می یابد.

     دانشجویان، استادان و دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور، به سبب تأثیرگذاری بر روند توسعه ی دانش، هنر و سیاست، عنوان یکی از فرهیخته ترین مهاجران را در بسیاری از کشورهای جهان به خود اختصاص داده اند. این برگزیدگان، سرمایه های مادی و معنوی ارزشمندی هستند که حضورشان در داخل کشور، می تواند پایه گذار رشد چشمگیر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دانشگاهی ایران وتوسعه ی پایدار کشور باشد. از این رو، ادارات سازمان ها و نهادهای گوناگونی در چند وزارت خانه ی کشور متولی و مأمور پیگیری ارتباط پیوسته و مؤثر این نخبگان با داخل کشور شده اند.

یکی از این نهادها که به طور مستقیم، مأموریت ارتباط با دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج کشور را بر عهده دارد؛ "نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج کشور" است که در سال های اخیر در هماهنگی با وزارت امور خارجه و نهادهای مرتبط دیگر در این زمینه فعالیت داشته است؛ نهادی که به گفته ی رئیس آن، هماهنگی، هم افزایی و همکاری نهادها و سازمان های مرتبط با امور دانشجویان ایرانی خارج کشور را وظیفه ی خود می داند و با اتخاذ تدابیر مناسب آن را به انجام می رساند. 
"حجت الاسلام سید محمد مرتضوی" که به عنوان مهمان در برنامه ی "مشاور" شبکه جام جم حضور داشت؛ علاوه بر معرفی این نهاد و بیان مأموریت های محوله، از اقداماتی چون "آشنایی دانشجویان با مسائل کشور"، "انگیزه دادن و تشویق دانشجویان برای بازگشت"، و "آسیب شناسی مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور" به عنوان اقدامات مؤثری یاد کرد که به ویژه در همایش های سالیانه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. وی از جمله، از نهمین همایش سالانه ی دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور یاد کرد که با حضور نخبگان علمی مدعو، در دی ماه سال جاری در تهران برگزارشد. 
"رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور" در بخش پایانی برنامه، با بیان برخی مشکلات و محدودیت ها، از نیاز مبرم به همکاری مؤثر نهادهای دیگر یاد کرد و چنین ادامه داد: "ما فعالیت های متنوع و متعددی داریم. هدف کلان و سیاست نهایی ما این است که ارتباط منسجم و سیستماتیکی را بین نهادهای اجرایی و تحصیل کردگان برقرار کنیم. در 15 سال گذشته، آن مقداری که وظیفه ی نهاد بوده؛ به انجام رسیده؛ ولی ارتباطی که باید گسترده و شامل باشد؛ هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. اشکال این است که نیاز سنجی و افکارسنجی روزآمدی برای شناختن نیازها نداریم و هنوز نتوانسته ایم مخاطب را به خوبی جذب کنیم. وزارت خانه هایی که مسئول این امر هستند؛ کار نظرسنجی را به خوبی انجام نمی دهند؛ ما هنوز متکی به نظرسنجی اعلام شده ای هستیم که 9 سال پیش از 4500 نفر دانشجوی ایرانی خارج از کشور انجام شده است. واقعیت این است که ما وظیفه ی اجرایی نداریم و حل مشکلات وظیفه ی ما نیست. ما فقط مشکلات را در همایش ها مطرح می کنیم. درخواست من این است که دست اندرکاران دغدغه ی حل مشکل داشته باشند و به نهاد کمک کنند."

آخرین اخبار

بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها