اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چالش‌ها و پیچیدگی‌های عملیات والفجر ۸ به روایت فرمانده قرارگاه نوح

نقش پررنگ سردار قاسم سلیمانی در اجرای عملیات والفجر ۸

سردارغلامعلی سپهری، فرمانده سابق توپخانه قرارگاه نوح در عملیات والفجر ۸، روز بیستم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد

سردار سپهری گفت: من توفیق این را داشتم که در عملیات والفجر ۸ در سال ششم دفاع مقدس حضور داشته باشم. ما در قرارگاه نوح بودیم که خط حد آن از شلمچه تا دهانه شمال خلیج فارس کشیده شده بود. در آن زمان ما ناچار بودیم برای پیروزی در این عملیات از راه غافلگیری دشمن وارد شویم. شبه جزیره آبادان یک منطقه استراتژیک بود و چون مدتی بود که در آنجا عملیاتی انجام نشده بود، کسی باورش نمی‌شد که ما از رودخانه اروند در آنجا حضور داشته باشیم. 

رودخانه اروند عرض وسیعی حدود ۷۰۰ تا ۹۵۰ متر داشت و جزر و مد آب به شدت زیاد بود. و این جزر و مد می‌توانست شرایطی را ایجاد کند که قایق‌های ما با جریان آب بروند و ما کنترلی روی آن‌ها نداشتیم. به همین خاطر بود که ما باید  مخفیانه وارد شده و دشمن را غافلگیر می‌کردیم. خوشبختانه آنجا نخلستانی وجود داشت که برای استتار مناسب بود.

سپهری اظهار داشت:  سه لشگر از جمله لشگر ثارالله با حضور سردار قاسم سلیمانی در قرارگاه ما بودند و بیش از ده لشگر پشتیبانی را به عهده داشتند. سپاه  توانسته بود سی گردان توپخانه را هدایت کند و این برای همه غیر قابل باور بود.

وی در ادامه گفت: محاسبه جزر و مد حدود 6 تا 7 ماه طول کشید تا بهترین زمان برای حرکت غواصان انتخاب شود. اولین کسی که از رودخانه عبور کرد و مسیر را پاکسازی کرد، شهید قاسم سلیمانی بود که خیلی سریع و شجاعانه راه را طی کرد و موجب غافلگیری دشمن شده بود. 

آخرین اخبار

کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت: روز جهانی تالاسمی از پیشگیری آسان تا درمان مشکل

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها