اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چالش‌های کار در رادیو از زبان گویندگان ماهر رادیویی

کار رادیویی در عین سادگی، پیچیده است.

حسین امیدی و حسن همایی، گویندگان رادیو، روز بیست‌وچهارم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کردند تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشینند؛‌ آن‌ها در این برنامه درباره فعالیت‌های رادیویی خود سخن گفتند.

جناب همایی گفت: کار در رادیو استرس‌ها و چالش‌های مربوط به خودش را دارد. شنوندگان رادیو، معمولا حرف‌های گوینده را مانند یک وحی منزل می‌پذیرند. اما گوینده متکی به متن است و باید همواره در نظر داشته باشد که خودش مولف نیست.

رادیو در عین سادگی، پیچیده است. از دید یونسکو، رادیو ساده‌ترین راه انتقال پیام، هم در بخش تولید و هم در بخش دریافت است. اما برای اینکه این سادگی به صورت درستی منتقل شود، پیچیدگی‌های مختص به خود را دارد که برای پیاده‌سازی باید مهارت‌هایی در بخش اجرا و تهیه‌کنندگی با هم ادغام شوند.

همایی افزود: اهمیت رادیو به خاطر دسترسی ساده به آن است. علاوه بر آن رادیو مسیری را برای مخاطب خالی می‌گذارد تا آن را خودش طی کند. گوینده رادیو ممکن است با تمام تبحری که در کارش دارد، هیچ‌گاه شناخته نشود. چرا که شخصیت آن‌ها بیشتر در ذهن شنونده و با توجه به قوه تخیل شخصی هر نفر شکل گرفته است. امیدی افزود: یکی از خاطرات شیرینی که به یاد دارم مربوط به برنامه بیدارباش تهران است که از ساعت ۲ بامداد تا ۶ صبح اجرا می‌شد. یکی از مخاطبان روی خط آمد و من از او قول گرفتم که برای همه عوامل برنامه کتانی بیاورد. همین شد که این اتفاق واقعا به حقیقت پیوست و منجر به دوستی دوساله من با این شخص شد که هنوز هم پابرجاست!

همایی اظهار داشت: خاطره خوب من به زمانی برمی‌گردد که برای اجرای برنامه‌ای به دزفول رفتیم. در آنجا به من اطلاع دادند که یک نفر آمده و می‌خواهد من را ببیند. از استودیو خارج شدم و یک جوان معلول را دیدم که سوار بر سه‌چرخه و با یک شاخه گل به دیدنم آمده بود. به من گفت که 20 کیلومتر راه را طی کرده بود تا من را ببیند. در همانجا بود که حس نابی کل وجودم را فرا گرفت و باری دیگر به اهمیت کار خودم پی بردم.

وی در آخر افزود: من در حال حاضر در رادیو ایران، برنامه پارسی‌گویان، پیرامون زبان و ادبیات فارسی را اجرا می‌کنم که بسیار برنامه فاخری است. به علاوه آن برنامه راه شب را در پنج‌شنبه‌ها اجرا می‌کنم. 

آخرین اخبار

دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها