اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چالش‌های کار در رادیو از زبان گویندگان ماهر رادیویی

کار رادیویی در عین سادگی، پیچیده است.

حسین امیدی و حسن همایی، گویندگان رادیو، روز بیست‌وچهارم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کردند تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشینند؛‌ آن‌ها در این برنامه درباره فعالیت‌های رادیویی خود سخن گفتند.

جناب همایی گفت: کار در رادیو استرس‌ها و چالش‌های مربوط به خودش را دارد. شنوندگان رادیو، معمولا حرف‌های گوینده را مانند یک وحی منزل می‌پذیرند. اما گوینده متکی به متن است و باید همواره در نظر داشته باشد که خودش مولف نیست.

رادیو در عین سادگی، پیچیده است. از دید یونسکو، رادیو ساده‌ترین راه انتقال پیام، هم در بخش تولید و هم در بخش دریافت است. اما برای اینکه این سادگی به صورت درستی منتقل شود، پیچیدگی‌های مختص به خود را دارد که برای پیاده‌سازی باید مهارت‌هایی در بخش اجرا و تهیه‌کنندگی با هم ادغام شوند.

همایی افزود: اهمیت رادیو به خاطر دسترسی ساده به آن است. علاوه بر آن رادیو مسیری را برای مخاطب خالی می‌گذارد تا آن را خودش طی کند. گوینده رادیو ممکن است با تمام تبحری که در کارش دارد، هیچ‌گاه شناخته نشود. چرا که شخصیت آن‌ها بیشتر در ذهن شنونده و با توجه به قوه تخیل شخصی هر نفر شکل گرفته است. امیدی افزود: یکی از خاطرات شیرینی که به یاد دارم مربوط به برنامه بیدارباش تهران است که از ساعت ۲ بامداد تا ۶ صبح اجرا می‌شد. یکی از مخاطبان روی خط آمد و من از او قول گرفتم که برای همه عوامل برنامه کتانی بیاورد. همین شد که این اتفاق واقعا به حقیقت پیوست و منجر به دوستی دوساله من با این شخص شد که هنوز هم پابرجاست!

همایی اظهار داشت: خاطره خوب من به زمانی برمی‌گردد که برای اجرای برنامه‌ای به دزفول رفتیم. در آنجا به من اطلاع دادند که یک نفر آمده و می‌خواهد من را ببیند. از استودیو خارج شدم و یک جوان معلول را دیدم که سوار بر سه‌چرخه و با یک شاخه گل به دیدنم آمده بود. به من گفت که 20 کیلومتر راه را طی کرده بود تا من را ببیند. در همانجا بود که حس نابی کل وجودم را فرا گرفت و باری دیگر به اهمیت کار خودم پی بردم.

وی در آخر افزود: من در حال حاضر در رادیو ایران، برنامه پارسی‌گویان، پیرامون زبان و ادبیات فارسی را اجرا می‌کنم که بسیار برنامه فاخری است. به علاوه آن برنامه راه شب را در پنج‌شنبه‌ها اجرا می‌کنم. 

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها