اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

قاضی دیوان عدالت اداری، به استودیوی مشاور آمد.

دکتر محسن مرادیان: رسیدگی به شکایت و اعتراض اشخاص نسبت به مأموران و ادارات دولتی در دیوان عدالت اداری، ممکن می شود.

دکتر محسن مرادیان، قاضی دیوان عدالت اداری، یکشنبه بیست و سوم بهمن، با حضور در برنامه­ ی زنده­ ی "مشاور" شبکه جام جم از تصویب لایحه­ ای سخن گفت که در صورت تصویب، به دیوان عدالت اداری اجازه می­ دهد؛ در خصوص پرداخت خسارت، رأی لازم­ الاجرا صادر کند. وی گفت: "در حال حاضر دیوان عدالت اداری فقط احراز تخلف می­ کند و شخصی که رأی به نفع او صادر شده؛ برای دریافت خسارت باید به  دادگاه­های عمومی شکایت کند؛ ولی پس از تصویب این ماده­ ی قانونی، رأی دیوان، برای  نهاد متخلف به مثابه حکم قانونی است و در صورت استنکاف موجب پیگرد خواهد بود.  

دکتر مرادیان در آغاز برنامه در خصوص مبنای تأسیس و اختیارات دیوان عدالت اداری به اصل 173 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  اشاره کرد و با توجه به تاریخ تأسیس و بی­ سابقه بودن آن، تشکیل این نهاد را یکی از برکات انقلاب اسلامی دانست. به موجب اصل يكصد و هفتاد و سوم (۱۷۳) قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، دیوان عدالت اداری، زيرنظر "رييس قوه قضائیه" به ­منظور رسیدگي به شكايات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأموران، ادارات و آيين‌نامه‌هاي دولتي خلاف قانون يا شرع يا خارج از حدود اختيارات مقام تصويب‌كننده تشكيل شده و حدود اختیارات و نحوه ­ی عمل آن در اولین ماده از قانون عدالت اداری تعیین شده ­است. رسیدگی به همه­ ی موارد یادشده در زمره­ ی اختیارات این دیوان است و به موجب قانون، فقط تصمیمات قوه­ قضائیه و قضات، قابل طرح در دیوان عدالت اداری نیست.  

مهمان برنامه در پاسخ به پرسش مجری، در خصوص ارائه­ ی نمونه ­ای از محکومیت­ نهادهای دولتی گفت: هیچ­ گونه شبهه ­ای در خصوص اجرای عدالت وجود ندارد. در واحد اجرای احکام مدنی نمونه­ های بسیاری از موارد محکومیت وجود دارد و شعب اجرای احکام مملو از پرونده­ هایی­ است که دیوان علیه دستگاه­های دولتی رأی صادر کرده­ است. دیوان در تهران تشکیل شده و در مراکز استان­ها، دفاتر دیوان یا سازمان بازرسی کل کشور، پذیرای دادخواست اشخاصی ­است که نسبت به حوزه­ های مختلفی چون شهرداری، منابع طبیعی، کنکور، دانشگاه­ها، وزارت کار، بیمه و تأمین اجتماعی و سایر نهادها و ادارات شکایت یا اعتراض دارند. حتی اشخاص می­توانند نسبت به صدور آئین­ نامه­ هایی که آن­ها را خلاف قانون یا شرع می­ دانند؛ شکایت کنند و خواستار تغییر آن شوند.

دکتر مرادیان در پاسخ به پرسش تلفنی یکی از ایرانیان مقیم خارج از کشور با اشاره به چهار روش تسلیم دادخواست به دیوان یا دفاتر استان­ها، پذیرش شکایت از طریق پست سفارشی و الکترونیکی را عملی دانست و توضیح داد که علاوه بر مراجعه­ ی حضوری به دیوان، دادخواست­ ها در دفاتر خدمات الکترونیک، دفاتر استان­ها و دفاتر پست نیز پذیرفته می­ شود و رسیدگی به شکایات برابر ماده ­ی 16 منوط به تسلیم فرم دادخواست تکمیل ­شده توسط شخص شاکی ­است.                        

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها