اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آموزش تعالیم اسلامی به زبان فارسی در آسیای شرقی

رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات: حضور ایرانیان در امور حکومتی مغول‌ها باعث ترویج زبان فارسی شد.

دکتر رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات فارسی، روز بیست‌وپنجم بهمن میهمان صبح پارسی شد.

ایشان در مورد نفوذ زبان فارسی به چین گفت: نفوذ زبان فارسی به آسیای شرقی و چین سابقه‌ای درازمدت دارد. این نفوذ دو دلیل اساسی دارد. دلیل اول اسلام در آسیای مرکزی، از جمله ازبکستان و تاجیکستان است. در زمان‌های قدیم و در غرب چین، به دلیل حضور عده‌ای از فارسی‌زبانان، اسلام به زبان فارسی به چین منتقل شده است. و دلیل دیگر تجارت است. در راه دریایی ابریشم نیز ایرانی‌های زیادی بودند که از خلیج فارس به غرب چین سفر می‌کردند و به سبب فارسی زبان بودن آن‌ها، زبان فارسی به چین از این طریق هم نفوذ کرده است.

دکتر رسولی اظهار داشت: اوج نفوذ زبان فارسی در چین به زمان حمله مغول برمی‌گردد. این حمله علاوه بر ویرانگر بودنش دربردارنده تحول فرهنگی زیادی نیز بوده است. مغول‌ها به عنوان یکی از بزرگترین امپراطوری‌ها در آن زمان، به انسان‌های توانمندی نیاز داشتند تا حکومت خود را پیش ببرند و به این خاطر، ایرانی‌های زیادی را در دربار خود به خدمت گرفتند. لذا حضور ایرانیان در امور حکومتی مغول‌ها باعث ترویج زبان فارسی شد.

او در ادامه گفت: یک ماجرای جالب در این باره این است که بعد از حمله مغول‌ها به ایران، مسیحیان نیز کم‌کم از بابت نفوذ قوم مغول به قلمرو خود دچار نگرانی شدند. و به همین خاطر پاپ آن زمان، گروهی را به دربار مغول‌ها فرستاد تا نامه او را به دست خان مغول برسانند و آن‌ها را به دین مسیحیت دعوت کنند. ترجمه نامه‌ جواب خان مغول به زبان ساراسنی که همان زبان فارسی است در واتیکان موجود است.

وی در آخر افزود: نسخ خطی به جا مانده از اواخر قرن نوزدهم نشان می‌دهد که مسلمانان در زبان چین تعالیم اسلامی را به دو زبان فارسی و عربی می‌آموختند و تا همین اواخر هم این رسم برقرار بوده است. آقای محمود افشار یزدی در طی سفری که حدود ۸۰ سال پیش به چین داشتند، دریافتند که مسلمانان چینی هنوز از زبان فارسی برای آموزش تعالیم اسلامی استفاده می‌کنند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها