اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آموزش تعالیم اسلامی به زبان فارسی در آسیای شرقی

رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات: حضور ایرانیان در امور حکومتی مغول‌ها باعث ترویج زبان فارسی شد.

دکتر رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات فارسی، روز بیست‌وپنجم بهمن میهمان صبح پارسی شد.

ایشان در مورد نفوذ زبان فارسی به چین گفت: نفوذ زبان فارسی به آسیای شرقی و چین سابقه‌ای درازمدت دارد. این نفوذ دو دلیل اساسی دارد. دلیل اول اسلام در آسیای مرکزی، از جمله ازبکستان و تاجیکستان است. در زمان‌های قدیم و در غرب چین، به دلیل حضور عده‌ای از فارسی‌زبانان، اسلام به زبان فارسی به چین منتقل شده است. و دلیل دیگر تجارت است. در راه دریایی ابریشم نیز ایرانی‌های زیادی بودند که از خلیج فارس به غرب چین سفر می‌کردند و به سبب فارسی زبان بودن آن‌ها، زبان فارسی به چین از این طریق هم نفوذ کرده است.

دکتر رسولی اظهار داشت: اوج نفوذ زبان فارسی در چین به زمان حمله مغول برمی‌گردد. این حمله علاوه بر ویرانگر بودنش دربردارنده تحول فرهنگی زیادی نیز بوده است. مغول‌ها به عنوان یکی از بزرگترین امپراطوری‌ها در آن زمان، به انسان‌های توانمندی نیاز داشتند تا حکومت خود را پیش ببرند و به این خاطر، ایرانی‌های زیادی را در دربار خود به خدمت گرفتند. لذا حضور ایرانیان در امور حکومتی مغول‌ها باعث ترویج زبان فارسی شد.

او در ادامه گفت: یک ماجرای جالب در این باره این است که بعد از حمله مغول‌ها به ایران، مسیحیان نیز کم‌کم از بابت نفوذ قوم مغول به قلمرو خود دچار نگرانی شدند. و به همین خاطر پاپ آن زمان، گروهی را به دربار مغول‌ها فرستاد تا نامه او را به دست خان مغول برسانند و آن‌ها را به دین مسیحیت دعوت کنند. ترجمه نامه‌ جواب خان مغول به زبان ساراسنی که همان زبان فارسی است در واتیکان موجود است.

وی در آخر افزود: نسخ خطی به جا مانده از اواخر قرن نوزدهم نشان می‌دهد که مسلمانان در زبان چین تعالیم اسلامی را به دو زبان فارسی و عربی می‌آموختند و تا همین اواخر هم این رسم برقرار بوده است. آقای محمود افشار یزدی در طی سفری که حدود ۸۰ سال پیش به چین داشتند، دریافتند که مسلمانان چینی هنوز از زبان فارسی برای آموزش تعالیم اسلامی استفاده می‌کنند.

آخرین اخبار

رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها