اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آموزش تعالیم اسلامی به زبان فارسی در آسیای شرقی

رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات: حضور ایرانیان در امور حکومتی مغول‌ها باعث ترویج زبان فارسی شد.

دکتر رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات فارسی، روز بیست‌وپنجم بهمن میهمان صبح پارسی شد.

ایشان در مورد نفوذ زبان فارسی به چین گفت: نفوذ زبان فارسی به آسیای شرقی و چین سابقه‌ای درازمدت دارد. این نفوذ دو دلیل اساسی دارد. دلیل اول اسلام در آسیای مرکزی، از جمله ازبکستان و تاجیکستان است. در زمان‌های قدیم و در غرب چین، به دلیل حضور عده‌ای از فارسی‌زبانان، اسلام به زبان فارسی به چین منتقل شده است. و دلیل دیگر تجارت است. در راه دریایی ابریشم نیز ایرانی‌های زیادی بودند که از خلیج فارس به غرب چین سفر می‌کردند و به سبب فارسی زبان بودن آن‌ها، زبان فارسی به چین از این طریق هم نفوذ کرده است.

دکتر رسولی اظهار داشت: اوج نفوذ زبان فارسی در چین به زمان حمله مغول برمی‌گردد. این حمله علاوه بر ویرانگر بودنش دربردارنده تحول فرهنگی زیادی نیز بوده است. مغول‌ها به عنوان یکی از بزرگترین امپراطوری‌ها در آن زمان، به انسان‌های توانمندی نیاز داشتند تا حکومت خود را پیش ببرند و به این خاطر، ایرانی‌های زیادی را در دربار خود به خدمت گرفتند. لذا حضور ایرانیان در امور حکومتی مغول‌ها باعث ترویج زبان فارسی شد.

او در ادامه گفت: یک ماجرای جالب در این باره این است که بعد از حمله مغول‌ها به ایران، مسیحیان نیز کم‌کم از بابت نفوذ قوم مغول به قلمرو خود دچار نگرانی شدند. و به همین خاطر پاپ آن زمان، گروهی را به دربار مغول‌ها فرستاد تا نامه او را به دست خان مغول برسانند و آن‌ها را به دین مسیحیت دعوت کنند. ترجمه نامه‌ جواب خان مغول به زبان ساراسنی که همان زبان فارسی است در واتیکان موجود است.

وی در آخر افزود: نسخ خطی به جا مانده از اواخر قرن نوزدهم نشان می‌دهد که مسلمانان در زبان چین تعالیم اسلامی را به دو زبان فارسی و عربی می‌آموختند و تا همین اواخر هم این رسم برقرار بوده است. آقای محمود افشار یزدی در طی سفری که حدود ۸۰ سال پیش به چین داشتند، دریافتند که مسلمانان چینی هنوز از زبان فارسی برای آموزش تعالیم اسلامی استفاده می‌کنند.

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها