اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بکارگیری خلاقانه مواد اولیه متنوع در مجسمه‌سازی توسط هنرمند ایرانی

محمد نظری (مجسمه ساز): هنر باید حرفی برای گفتن داشته باشد که هنرمند بتواند برای ارائه آن ، از ابزار متنوعی استفاده کند تا پیام لازم را برساند

محمد نظری،  روز بیست‌وپنجم بهمن در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه شب‌نشینی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه درباره سبک جدید نقاشی با چوب سخن گفت.

او در ابتدا گفت:  از اواخر دهه ۶۰ به صورت جدی مسیر هنری خود را شروع کرده و نزد اساتید متعددی به یادگیری پرداختم. بعد از آن سعی کردم روش‌های متفاوتی را برای ارائه آموزه‌هایی که در طی سال‌ها یاد گرفته بودم، امتحان کنم. رشته دانشگاهی من مکانیک بود و هیچگاه به صورت آکادمیک هنر را دنبال نکردم.

وی افزود: دانش مکانیکی من در کارهای هنری به صورت گسترده‌ای به کارم آمد. فعالیت هنری من از کار صنایع دستی شروع شد و بعد به سمت هنرهای تجسمی رفت. آموزه های مکانیکی باعث شد که با مواد اولیه زیادی آشنایی داشته باشم. بحث پوشش‌دهی فلزات به صورت صنعتی به جای رنگ از مثال‌هایی بود که از آن در کارهایم استفاده می‌کنم.

 در طی شرکت در دوره‌های مختلف و تکمیل دانش خود در زمینه هنری؛ نویسندگی، نوازندگی و خوشنویسی را امتحان کردم. بعد از آن به زمینه صنایع دستی و در ادامه آن نقاشی با چوپ وارد شدم. در سال ۸۴، کار با چوب را شروع کردم و به تبدیل عکس‌های مختلف به کار معرق پرداختم. به نظر من، هنر باید حرفی برای گفتن داشته باشد که هنرمند بتواند برای ارائه آن حرف و ایده ی به خصوص، از مواد و ابزار متنوعی استفاده کند تا پیام لازم را برساند. پرداختن به همین موضوع بود که من را به ایده خلق مجموعه "چیستی" رساند.

نظری اظهار داشت: کار با چوب در زمینه معرق موقعیت خوبی بود که من را با قابلیت‌های چوب بیشتر آشنا کند. اما تنها برش و کنار هم قرار دادن قطعات چوبی در خلق صنایع دستی برای من اغناکننده نبود. به همین دلیل روشی را برای خود ابداع کردم که تصاویر را طراحی کرده و از روی بافت و رنگ طبیعی چوب، این طرح‌ها را به تابلو تبدیل کنم. لذا تابلو‌هایی که به این روش خلق کردم، دارای عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری هستند.

وی افزود: در حال حاضر به مجسمه‌سازی می‌پردازم و در این کار از مواد اولیه متنوعی استفاده می‌کنم. آخرین کاری که به آن پرداختم ساخت مجسمه با استفاده از زنجیرهای صنعتی زنگ‌زده، در ابعاد و اشکال متفاوت بود.  

نظری در آخر، با اشاره به مجموعه چیستی از مجموعه آثار خود گفت: ایده مجموعه چیستی از یک قطعه چوب می‌آید که به شکل انسانی است که روی یک قلب پا گذاشته و دستانش به سمت بالا است. مفهومی که من سعی داشتم از این اثر به مخاطب القا کنم این بود که انسانی که از خاک به وجود آمده، اگر پا روی خواسته‌های انسانی خود بگذارد و با عالم معنوی ارتباط بگیرد می‌تواند به تعالی دست یابد. این نقطه شروع مجموعه چیستی بود.
گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @shabneshini.irani بارگذاری می‌شود.

 

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها