اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امام موسی کاظم (ع): تعامل با مردم نصف عقل است.

کارشناس مذهبی: «تمامی صفات خوب و نیکی‌ها از امامان ریشه می‌گیرند»

عبدالله صلواتی، کارشناس مذهبی روز پنج‌شنبه بیست‌وهفتم بهمن ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره  ویژگی‌ها و سجایای اخلاقی امام موسی کاظم علیه‌السلام صحبت کرد.

عبدالله صلواتی، کارشناس مذهبی درباره ویژگی‌های رفتاری امام موسی کاظم علیه‌السلام گفت: امام موسی کاظم علیه‌السلام به صفات بسیاری معروف بود که شناخته شده‌ترین آن‌ها کظم غیظ بود؛ با بررسی دادگاه‌ها ما به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از این پرونده‌ها به دلیل عصبانیت شکل گرفته‌اند. زمانی که خشم تحت کنترل انسان نباشد مشکل‌ساز می‌شود و انسان دچار اشتباه می‌شود. 

وی در ادامه اظهار داشت: راه‌ها و روش‌های متفاوتی توسط بسیاری از دانشمندان و روانشناسان ارائه شده تا افراد بتوانند خشم خود را کنترل کنند اما پیش از آن مسئله شناخت وجود دارد. علت بروز خشم به عدم وجود شناخت انسان از خود برمی‌گردد. وقتی ما خود را نشناسیم با کوچک‌ترین رفتاری عصبانی می‌شویم اما اگر شناخت خود را بهبود ببخشیم می‌توانیم به آرامش بیشتری برسیم. 

او ادامه داد: امام موسی کاظم علیه‌السلام از ۵۵ سال زندگی خود چهار سال پایان عمر در زندان بودند. ایشان در دوران خلافت چهار خلیفه عباسی ظالم حضور داشتند. ایشان در تمامی این دوره‌ها بسیار با افراد و حاکمان؛ منطقی و متین رفتار می‌کرد. و هیچ رفتاری مبنی بر بروز خشونت از خود نشان ندادند.  

وی افزود:  امام موسی کاظم علیه‌السلام با دشمنان خود اخلاقی رفتار می‌کردند و این مسئله در ائمه معصومین وجود داشت. روایت است که به  امام موسی کاظم علیه‌السلام گفتند که فردی می‌خواهد به ایشان آزار برساند و امام برای آن فرد هدیه می‌فرستد.

صلواتی درباره جایگاه اخلاقیات امام موسی کاظم (ع) در دنیای امروز گفت:‌ اگر روایات مربوط به امام موسی کاظم علیه‌السلام را بررسی کنیم متوجه می‌شویم دال مرکزی گفتمان اخلاقی ایشان عقل و اخلاق بوده است. ایشان می‌فرمایند تعامل با مردم نصف عقل است. ایشان همچنین می‌فرمایند عاقل دروغ نمی‌گوید؛ در حدیث دیگر امام موسی کاظم علیه‌السلام می‌فرمایند عاقل نسبت به تنهایی صبور است. 

وی در پایان گفت: ایشان همواره در گفتمان خود از عقل استفاده می‌کردند؛ امام موسی کاظم علیه‌السلام به نفسه حکیم بودند و می‌خواستند این حکمت را انتقال دهند. ایشان فقیه‌ترین و کریم‌ترین عالم روزگار خود بوده‌اند. ایشان ریشه اخلاق بودند و برای نزدیک به امام موسی کاظم علیه‌السلام نیاز داریم که اخلاقی رفتار کنیم. تمامی صفات خوب و نیک از امامان و پیامبر (ص) ریشه گرفته‌اند.

آخرین اخبار

جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید لحظاتی شاد با هنرمندان در شبانه های جام جم گفتگو با بانوی ایرانی که مربی ۷ ورزش است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها