اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

امام موسی کاظم (ع): تعامل با مردم نصف عقل است.

کارشناس مذهبی: «تمامی صفات خوب و نیکی‌ها از امامان ریشه می‌گیرند»

عبدالله صلواتی، کارشناس مذهبی روز پنج‌شنبه بیست‌وهفتم بهمن ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و درباره  ویژگی‌ها و سجایای اخلاقی امام موسی کاظم علیه‌السلام صحبت کرد.

عبدالله صلواتی، کارشناس مذهبی درباره ویژگی‌های رفتاری امام موسی کاظم علیه‌السلام گفت: امام موسی کاظم علیه‌السلام به صفات بسیاری معروف بود که شناخته شده‌ترین آن‌ها کظم غیظ بود؛ با بررسی دادگاه‌ها ما به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از این پرونده‌ها به دلیل عصبانیت شکل گرفته‌اند. زمانی که خشم تحت کنترل انسان نباشد مشکل‌ساز می‌شود و انسان دچار اشتباه می‌شود. 

وی در ادامه اظهار داشت: راه‌ها و روش‌های متفاوتی توسط بسیاری از دانشمندان و روانشناسان ارائه شده تا افراد بتوانند خشم خود را کنترل کنند اما پیش از آن مسئله شناخت وجود دارد. علت بروز خشم به عدم وجود شناخت انسان از خود برمی‌گردد. وقتی ما خود را نشناسیم با کوچک‌ترین رفتاری عصبانی می‌شویم اما اگر شناخت خود را بهبود ببخشیم می‌توانیم به آرامش بیشتری برسیم. 

او ادامه داد: امام موسی کاظم علیه‌السلام از ۵۵ سال زندگی خود چهار سال پایان عمر در زندان بودند. ایشان در دوران خلافت چهار خلیفه عباسی ظالم حضور داشتند. ایشان در تمامی این دوره‌ها بسیار با افراد و حاکمان؛ منطقی و متین رفتار می‌کرد. و هیچ رفتاری مبنی بر بروز خشونت از خود نشان ندادند.  

وی افزود:  امام موسی کاظم علیه‌السلام با دشمنان خود اخلاقی رفتار می‌کردند و این مسئله در ائمه معصومین وجود داشت. روایت است که به  امام موسی کاظم علیه‌السلام گفتند که فردی می‌خواهد به ایشان آزار برساند و امام برای آن فرد هدیه می‌فرستد.

صلواتی درباره جایگاه اخلاقیات امام موسی کاظم (ع) در دنیای امروز گفت:‌ اگر روایات مربوط به امام موسی کاظم علیه‌السلام را بررسی کنیم متوجه می‌شویم دال مرکزی گفتمان اخلاقی ایشان عقل و اخلاق بوده است. ایشان می‌فرمایند تعامل با مردم نصف عقل است. ایشان همچنین می‌فرمایند عاقل دروغ نمی‌گوید؛ در حدیث دیگر امام موسی کاظم علیه‌السلام می‌فرمایند عاقل نسبت به تنهایی صبور است. 

وی در پایان گفت: ایشان همواره در گفتمان خود از عقل استفاده می‌کردند؛ امام موسی کاظم علیه‌السلام به نفسه حکیم بودند و می‌خواستند این حکمت را انتقال دهند. ایشان فقیه‌ترین و کریم‌ترین عالم روزگار خود بوده‌اند. ایشان ریشه اخلاق بودند و برای نزدیک به امام موسی کاظم علیه‌السلام نیاز داریم که اخلاقی رفتار کنیم. تمامی صفات خوب و نیک از امامان و پیامبر (ص) ریشه گرفته‌اند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها