اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معمای شستن فرش ها در قالیشویی ها

افراد نگران شستن فرش‌هایشان در قالیشویی‌ها نباشند

مسعود اسماعیل زاده، "قالیشو" بیست‌وهشتم بهمن ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد و درباره حرفه اش صحبت کرد. 

او گفت: متاسفانه چندسالی است که بازار قالیشویی مانند گذشته فعال نیست و مردم کم‌تر قالی‌ها و فرش‌های خود را می‌شویند. این امر حتی در نزدیکی عید نیز همین‌طور است و افزایش چشمگیری ندارد.

آقای اسماعیل‌زاده درباره نحوه قالیشویی فرشها گفت: اکنون قالیشویی هم به صورت ماشینی و هم به صورت دستی با پارو انجام می‌شود. فرق کار کارخانه‌ها در آبکشی است. ما به صورت سنتی فرش‌ها را می‌شوریم و آن‌ها را در سالن پهن می‌کنیم. افراد با فرچه و دستگاه شلاقی فرش‌ها را می‌شورند. پس از آبکشی فرش لوله شده در آبگیر قرار می‌گیرد و سپس به مرحله خشک کردن می‌رسد. ما زیر نظر کارخانه کار می‌کنیم و در نهایت فرش را به صورت لوله شده تحویل مشتری می‌دهیم. روند شست‌وشوی قالی و فرش طی سه روز انجام می‌شود. 

او درباره روش‌های شستن فرش‌های دست‌بافت اظهار داشت: برای شستن فرش‌های دست‌بافت از روش‌های قدیمی‌تر استفاده می‌شود اما با این‌ حال این کار نیز با دستگاه‌ها انجام می‌شود. دستگاه‌های مختلفی وجود دارند تا قالی‌های دست‌بافت را خاکگیری کنند. به طور  روش شست‌وشوی فرش دست‌بافت فرق می‌کند چرا که باید جنس و رنگ نخ‌های به کار رفته در آن‌ها را در نظر گرفت.

وی افزود: معمولا شوینده فرش از تخصص لازم برخوردار است تا بتواند هر فرش را به بهترین نحو بشورد. اکنون دستگاه‌های مختلف وجود دارند که برای فرش‌های مختلف ساخته شده‌اند.

او درباره شست‌وشوی فرش در کارخانه گفت: کارخانه‌ها کارهای خاصی انجام می‌دهند تا رنگ فرش‌ها حفظ شوند. در کارخانه‌ها از شامپوهای خاص استفاده می‌شوند و همچنین آبگیری به بهترین نحو انجام می‌شوند. در نتیجه افراد نباید از شست‌وشوی فرش خود در یک کارخانه معتبر نگرانی داشته باشند.

اسماعیل‌زاده در پایان درباره فنون شستن فرش گفت: فرش را باید هر چند وقت شست؛ هر کارخانه‌ای که فرش‌ها را آبگیری کند جلوی آسیب دیدگی آن‌ها را می‌گیرد. خواب بافت فرش‌ها تاثیری در شست‌وشوی آن‌ها ندارد.

برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود  اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها