اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

با کودکان، کودک باشیم

کارشناس خانواده" ما برای تقویت خانواده‌ها باید انسان تربیت کنیم

مریم آقاکثیری، کارشناس خانواده، در برنامه صبح پارسی درباره نقش اسلام در تربیت خانواده گفت: اسلام از اساس آمده تا انسان را تربیت کند و در این جهت برنامه‌ای دقیق دارد؛ اسلام و پیامبر (ص) سه ویژگی را درباره یک انسان با تربیت در نظر گرفته‌اند.

اولین ویژگی مهم در اسلام آزادگی است. دستورات دینی می‌خواهند انسانی آزاد، رها و با ذهنی باز را در جامعه پرورش دهند. 

 ویژگی دوم تسلط و قدرت است و در ویژگی سوم لطافت انسان را داریم. یک انسان لطیف طاقت آسیب‌دیدن انسان‌ها را ندارد. این سه ویژگی نتیجه نهایی است که انسان‌ها از اسلام می‌گیرند. در روانشناسی چهار سبک فرزندپروری وجود دارد که سبک مقتدرانه بهترین آن‌ها است. در این شیوه فرزند آزادی و قدرت  دارد اما در عین حال مهربان است. 

 این نشان می‌دهد که حتی غربی‌ها زمانی که می‌خواهند فرزندپروری را به بهترین نحو انجام دهند به موضوعاتی برمی‌گردند که در اسلام وجود داشته است. 

آقاکثیری درباره تقویت بنیان خانواده گفت: ما برای تقویت خانواده‌ها باید انسان تربیت کنیم چرا انسان‌هایی که سلامت روان دارند به آزادی دیگران آسیبی وارد نمی‌کنند. انسان‌های ناسالم همواره می‌خواهند خود را ثابت کنند و در نتیجه در جامعه می‌جنگند و به دیگران آسیب‌های روحی می‌رسانند. 

این کارشناس خانواده افزود: متاسفانه انسان امروزی با کودکان همانند خودشان رفتار نمی‌کنند و این یک بحران است؛ امروزه افراد تصور می‌کنند کودک باید حرف‌های بزرگانه بزند در حالی که در گذشته بزرگان رفتارهای کودکانه انجام می‌دادند تا با فرزندان ارتباط بگیرند. حضرت رسول اکرم (ص) همچنین در احادیث خود فرموده‌اند: که انسان باید با کودکان همانند آن‌ها رفتار کند. 

وی اظهار داشت: پیامبر (ص) الگوهایی را در اختیار انسان‌ها مبتنی بر خصلت‌های پایه قرار داده است. پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند: پنج ویژگی را در کودکان می‌پسندند؛ بر اساس فرمایش پیامبر اسلام (ص) یک کودک خوب راحت گریه می‌کند، کینه‌ای به دل نمی‌گیرد، اسباب‌بازی‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد، با خاک بازی می‌کند و همچنین هرآنچه می‌سازد را به سادگی خراب می‌کند. 
او افزود: این ویژگی‌ها معیار انسان‌هایی هستند که سلامت روان دارند؛ برای مثال لطافت قلب ویژگی یک انسان ایده‌آل است. همچنین بازی کودک در هفت‌سال اول با خاک نشانه سلامت روان کودک است چرا که خاک انس با طبیعت را به وجود می‌آورد. به طور کلی کودکان باید بتوانند توسط بادبادک بازی، خاک‌بازی، آب بازی و همچنین فوت کردن شمع با چهار عنصر اصلی طبیعت ارتباط برقرار کند.

آقاکثیری گفت: یک کودک با زندگی کردن در لحظه کینه‌ای به دل نمی‌گیرد و در صورت دعوا کردن با دوستانش به زودی با آن‌ها آشتی می‌کند. کودکان همچنین راحت چیزی که می‌سازد را خراب می‌کند و آزاد است.

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها