اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش اخلاق نیک پیامبر اکرم (ص) در ترویج اسلام

دادیار دیوان عالی کشور:«اسلام دینی فرهنگی است»

حسن مظفری دکترای معارف اسلامی، دادیار دیوان عالی  و بازرس دادستان کل کشور روز شنبه بیست‌ونهم بهمن ماه به استودیوی شبکه جام جم دعوت شد.

وی گفت: مبعث بزرگ‌ترین عید تمامی بشریت است چرا که حضرت محمد مصطفی (ص) به پیامبری مبعوث شدند. تا قبل از سال چهلم عام الفیل پیامبر همیشه به سمت کوه نور می‌رفتند و در آن‌جا به عبادت و راز و نیاز می‌پرداختند. آن زمان ظلم و بی‌عدالتی دنیا را فرا گرفته بود و زمان بعثت یک پیامبر فرا رسیده بود. پیامبر اکرم (ص) در چنین روزی توسط پروردگار به پیامبری مبعوث شدند.

 دادیار دیوان عالی کشور و بازرس دادستان کل کشور درباره مبعث پیامبر ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) سواد خواندن و نوشتن نداشتند و ندا نازل شد تا بخوان؛ ایشان پس از سه بار شنیدن ندای جبرئیل شروع به خواندن کردند. به طور کلی دین اسلام کاملا فرهنگی است چرا که اولین پیام الهی خواندن است. 

وی افزود: در ابتدای اسلام توصیه شده تا انسان درباره خداوندی بخواند که آدم را خلق کرده است. در ادامه بار دیگر به اهمیت قلم و علم اشاره شده تا جایی که به قلم قسم خورده شده است. تمامی این مسائل نشان می‌دهد پیامبر (ص) یک انسان فرهنگی است و در نظر دارد با این دین علم و فرهنگ را در جوامع جای بیاندازد.

او در ادامه اظهار داشت: در سال چهلم عام‌الفیل پیامبر اکرم (ص) به پیامبری مبعوث شدند و پیام این مبعث نیز رواج خصوصیات نیک در جامعه بود. در آیات آمده که پیامبر (ص) برای شما انسان‌ها الگو هستند. جامعه قریش بسیار در پذیرش اسلام سخت‌گیر بودند به همین دلیل پیامبر اسلام (ص) به مدت سه سال تبلیغ اسلام را به صورت غیر علنی انجام داد. 

مظفری ادامه داد: زمانی که پیامبر اکرم (ص) پس از سه سال تبلیغ دین را علنی کرد مردم قریش اعتراض کردند اما حضرت رسول اکرم (ص) به دلیل آنکه هدف هدایت مردم را داشتند از تبلیغ اسلام دست نکشیدند.

: اگر اخلاق نیکوی پیامبر اسلام (ص) وجود نداشت ایشان نمی‌توانستند در مسیر خود موفق شوند. ایشان پیش از پیامبری نیز در نزد مردم به عنوان امین و امانت‌دار شناخته می‌شدند. اگر ایشان دریای اخلاق نبودند نمی‌توانستند اسلام را به این اندازه ترویج دهند.

او درایان گفت: هدف اصلی در اسلام اجرای عدل و اخلاق است. اگر جامعه‌ای عدالت را ببیند می‌فهمد همه انسان‌ها در یک سطح هستند. انسان پس از اجرای عدالت در جامعه و یکتاپرستی به تکامل می‌رسد. پیامبر اکرم (ص) مردم را ابتدا با حکمت به اسلام دعوت می‌کرد، پس از آن ایشان موعظه حسنه می‌کردند، اگر فرد دعوت شونده پذیرا نبود ایشان مناظره با آن شخص می‌کردند. در آیات قرانی آمده که با کفاری که با شما کاری ندارند کاری نداشته باشید؛ این نشان می‌دهد که دین اسلام به هیچ وجه خشونت‌آمیز نیست.

آخرین اخبار

جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید لحظاتی شاد با هنرمندان در شبانه های جام جم گفتگو با بانوی ایرانی که مربی ۷ ورزش است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها