اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش اخلاق نیک پیامبر اکرم (ص) در ترویج اسلام

دادیار دیوان عالی کشور:«اسلام دینی فرهنگی است»

حسن مظفری دکترای معارف اسلامی، دادیار دیوان عالی  و بازرس دادستان کل کشور روز شنبه بیست‌ونهم بهمن ماه به استودیوی شبکه جام جم دعوت شد.

وی گفت: مبعث بزرگ‌ترین عید تمامی بشریت است چرا که حضرت محمد مصطفی (ص) به پیامبری مبعوث شدند. تا قبل از سال چهلم عام الفیل پیامبر همیشه به سمت کوه نور می‌رفتند و در آن‌جا به عبادت و راز و نیاز می‌پرداختند. آن زمان ظلم و بی‌عدالتی دنیا را فرا گرفته بود و زمان بعثت یک پیامبر فرا رسیده بود. پیامبر اکرم (ص) در چنین روزی توسط پروردگار به پیامبری مبعوث شدند.

 دادیار دیوان عالی کشور و بازرس دادستان کل کشور درباره مبعث پیامبر ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) سواد خواندن و نوشتن نداشتند و ندا نازل شد تا بخوان؛ ایشان پس از سه بار شنیدن ندای جبرئیل شروع به خواندن کردند. به طور کلی دین اسلام کاملا فرهنگی است چرا که اولین پیام الهی خواندن است. 

وی افزود: در ابتدای اسلام توصیه شده تا انسان درباره خداوندی بخواند که آدم را خلق کرده است. در ادامه بار دیگر به اهمیت قلم و علم اشاره شده تا جایی که به قلم قسم خورده شده است. تمامی این مسائل نشان می‌دهد پیامبر (ص) یک انسان فرهنگی است و در نظر دارد با این دین علم و فرهنگ را در جوامع جای بیاندازد.

او در ادامه اظهار داشت: در سال چهلم عام‌الفیل پیامبر اکرم (ص) به پیامبری مبعوث شدند و پیام این مبعث نیز رواج خصوصیات نیک در جامعه بود. در آیات آمده که پیامبر (ص) برای شما انسان‌ها الگو هستند. جامعه قریش بسیار در پذیرش اسلام سخت‌گیر بودند به همین دلیل پیامبر اسلام (ص) به مدت سه سال تبلیغ اسلام را به صورت غیر علنی انجام داد. 

مظفری ادامه داد: زمانی که پیامبر اکرم (ص) پس از سه سال تبلیغ دین را علنی کرد مردم قریش اعتراض کردند اما حضرت رسول اکرم (ص) به دلیل آنکه هدف هدایت مردم را داشتند از تبلیغ اسلام دست نکشیدند.

: اگر اخلاق نیکوی پیامبر اسلام (ص) وجود نداشت ایشان نمی‌توانستند در مسیر خود موفق شوند. ایشان پیش از پیامبری نیز در نزد مردم به عنوان امین و امانت‌دار شناخته می‌شدند. اگر ایشان دریای اخلاق نبودند نمی‌توانستند اسلام را به این اندازه ترویج دهند.

او درایان گفت: هدف اصلی در اسلام اجرای عدل و اخلاق است. اگر جامعه‌ای عدالت را ببیند می‌فهمد همه انسان‌ها در یک سطح هستند. انسان پس از اجرای عدالت در جامعه و یکتاپرستی به تکامل می‌رسد. پیامبر اکرم (ص) مردم را ابتدا با حکمت به اسلام دعوت می‌کرد، پس از آن ایشان موعظه حسنه می‌کردند، اگر فرد دعوت شونده پذیرا نبود ایشان مناظره با آن شخص می‌کردند. در آیات قرانی آمده که با کفاری که با شما کاری ندارند کاری نداشته باشید؛ این نشان می‌دهد که دین اسلام به هیچ وجه خشونت‌آمیز نیست.

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها