اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ترتیل قرآن بانوان برای اولین بار در مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران

حضور ۶۰ شرکت کننده خانم و آقا از بیش از ۳۰ کشور در مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران

 کریم پارچه باف دولتی، مسئول کمیته فنی سی‌ونهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران اول اسفند ماه به استودیوی شبکه جام جم حضور آمد.

 پارچه باف گفت: کمیته فنی مسابقات بین‌المللی قرآن قلب تپنده این مسابقات است؛ ارزیابی، داوری و امتیازدهی شرکت‌کنندگان با کمیته فنی است و مهم‌ترین بخش مسابقات به حساب می‌آید. این رقابت بین‌المللی همانند جشنواره‌های دیگر بسیار سخت است و از هشت ماه پیش برای برگزاری مسابقات امسال برنامه‌ریزی شده است.

دولتی اظهار کرد: امسال برای اولین بار رشته‌ای ویژه بانوان در مسابقات اجرا شد. بانوان در سالهای گذشته در رشته‌های قرائت و حفظ می‌توانستند شرکت کنند؛ اما امسال رشته ترتیل قرآن نیز برای بانوان در دسترس قرار گرفت و باعث شد شرکت‌کنندگان از کشورهای مختلف به ایران بیایند و ما استعداد‌های ناشناخته‌ای را شناسایی کنیم. اکنون حدود ۶۰ خانم و آقا از بیش از ۳۰ کشور مختلف به ایران آمدند  و در مسابقات شرکت کردند.

وی افزود: در این مسابقات شرکت‌کنندگان از کشورهای مسلمان و غیر مسلمان حاضر شدند و ما میزبان افرادی از کشورهایی مانند دانمارک و کانادا بودیم که عملکرد خوبی را از خود نشان دادند. اتفاقات امسال پس از دو سال کرونا باعث شد تا شرکت‌کنندگان بتواند با یکدیگر ارتباط بهتر و بیشتری برقرار کنند.

مسئول کمیته فنی سی‌ونهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران گفت: در رقابت‌های قرآنی بخش خوانش و حفظ وجود دارد؛ در بخش حفظ ؛ امتیازدهی برمبنای صحیح بودن آنچه شرکت‌کننده از حفظ می‌خواند است. اما در بخش‌ خوانش مسائلی همچون نوع مکث ها، وقف کردن‌ها و صوت صدای فرد در امتیاز گرفتن او تاثیر دارند. تمامی نکات در نظر گرفته شده باعث می‌شوند رتبه یک شرکت کننده مشخص شود.

وی افزود: من از جوانی در مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران حضور داشته‌ام و نزدیک ۲۰ سال می‌شود که در بخش‌های مختلف مسابقات حضور دارم. در دوره‌های ابتدایی بانوان و آقایان در برخی از بخش‌ها با یکدیگر رقابت می‌کردند چرا که تعداد شرکت‌کنندگان بسیار کم بود، ما با تمرکز بر این مسئله و آموزش افراد در سراسر کشور شاهد افزایش تعداد افرادی که قرآن می‌خوانند شدیم. با بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم تا وجود مسابقات قرآن‌خوانی باعث شده دیگران تمایل بیشتری به خواندن قرآن پیدا کنند و به همین دلیل علاقه جوانان به قرآن همواره افزایش پیدا کرده است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود . اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها