اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تلاش ۷۰ ساله پروفسور حسابی برای گردآوری واژه‌های اصیل فارسی

پروفسور حسابی:کسی که به دانشگاه آمده و جویای علم است، شایسته احترام است

ایرج حسابی،  کارشناسی ارشد علوم سیاسی، روز سوم اسفند میهمان صبح پارسی شد. وی در این برنامه از خاطرات دکتر حسابی گفت.

استاد حسابی گفت: از ویژگی‌های بارز دکتر حسابی مردمی بودنش بود. ایشان از شش سالگی به من دروس فیزیک و شیمی را می‌آموختند. اما در عین حال هر روز وقتی را برای آموزش به بچه‌های باغبانی می‌گذاشتند که در خانه ما مشغول به کار بود. این بچه‌ها اکنون تا مقطع دکترا تحصیل خود را ادامه داده و مقام وزارتی دارند. 

 دکتر حسابی همواره بر این تاکید داشتند که ما غذایمان را با هم و در کنار هم بخوریم. ایشان همیشه از مادرم تشکر می‌کردند و باور داشتند که این ادای احترام، طریقه درست رفتار کردن را به بچه‌ها یاد می‌دهد. لذا فضای خانه به طوری بود که همیشه احترام میان اعضای خانواده در آن حاکم بود.

وی در ادامه افزود: مادر من عادت به قرآن‌ خواندن داشت. جانماز مادر من جایش در کتابخانه پدرم بود. ایشان همیشه می‌گفتند که شنیدن صدای قرآن خواندن مادرم، باعث می‌شود که بتوانند معادلات ریاضی را بهتر حل کنند.

استاد حسابی اظهار داشت: آقای دکتر هر روز از ما می‌خواستند که فکر تازه‌‌ای را بیان کنیم و اگر آن ایده، عملی بود، به ما می‌گفتند که روز بعد آن را پیاده‌سازی کنیم. این تفکر باعث شد که ما از بچگی یاد بگیریم که تنها به فردای خود راضی نبوده و همواره در پی مطرح کردن ایده‌های نوآورانه باشیم.

وی افزود: مدتی که دکتر حسابی به سبب مشکلی که برای چشمانش به وجود آمده بود نمی‌توانستند رانندگی کنند، من رانندگی می‌کردم . خیلی زود متوجه شدم که هرموقع که به دانشگاه می‌رویم و کسی به او سلام می‌‌کرد، کلاهشان را از سر برداشته و تعظیم کوتاهی به او می‌کردند. از ایشان دلیل این کار را پرسیدم و گفتند کسی که به دانشگاه آمده و جویای علم است، شایسته احترام بوده و من هر بار به چنین شخصی ادای احترام خواهم کرد. 

وی در پایان اظهار داشت: دکتر حسابی حدود ۶۰ سفرنامه نوشته‌اند. ایشان به مکان‌های مختلفی در ایران سفر می‌کردند و از محلی‌ها خانه اجاره می‌کردند. به باور ایشان چنین سفرهایی باعث می‌شد تا ما با فرهنگ‌های مختلف بیشتر آشنا شویم و همزمان خودشان به جمع‌آوری واژه‌های اصیل فارسی می‌پرداختند. این رویه ۷۰ سال تمام ادامه داشت و طی این سال‌ها دکتر به جمع‌آوری لغات علمی فارسی پرداختند که امروزه ما به مانند مردم پاکستان و هند، از لغات علمی انگلیسی استفاده نکنیم. 

 

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها