اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دروغی به نام حریم خصوصی در فضای مجازی

کارشناس سواد رسانه‌ای: «داشتن احساس امنیت در شبکه‌های اجتماعی اشتباه است»

لیلا وصالی، کارشناس سواد رسانه‌ای روز پنجشنبه چهارم اسفند‌ ماه به استودیوی شبکه پنج سیما آمد. و درباره استفاده مفید از اینترنت صحبت کرد.

او درباره رژیم مصرف رسانه‌ای گفت: مواردی وجود دارند که برای داشتن رژیم درست مصرف رسانه‌ای و استفاده از اینترنت باید رعایت کنیم؛ این موارد به ما کمک می‌کنند استفاده درستی از فضای مجازی داشته باشیم. پیش از هر چیز باید بدانیم که رسانه‌ها و سکوها سعی دارند وابستگی‌هایی را برای کاربران ایجاد کنند و آن‌ها را به خود معتاد کنند. 

وصالی ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی با فراهم کردن دسترسی‌های بیشتر برای کاربران افراد را در فضای خود نگه می‌دارند. بخش دیگر وفاداری به محصولات در خود نرم‌افزار وجود دارند؛ پیام‌ها و هشدارهای موجود در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند کاربران بیشتر به فضای مجازی جذب شوند و دچار ترس از دست دادن اطلاعات شوند. افراد تصور می‌کنند اخباری وجود دارند که با از دست‌ دادن آن‌ها دچار مشکل می‌شوند. کاربران باید بدانند بسیاری از پیام‌های کانال‌های مختلف تکراری هستند.

او افزود: برای مدیریت ارتباط با فضای مجازی باید هشدارهای نرم‌افزارها را محدود کنیم و مدیریت زمان را بیاموزیم. به طور کلی هیچ‌چیزی در فضای مجازی وجود ندارد که از دست دادن یک ساعته آن موجب ایجاد مشکل شود. با یک تنظیم ساده افراد می‌توانند هشدارهایشان را اولویت‌بندی کنند و هشدارها را کاهش دهند. 

این کارشناس  در ادامه اظهار کرد: نکته دیگری که وجود دارد اعتبار فروشندگان اینترنتی است؛ برای ایجاد اعتماد از کسب‌وکارهای اینترنتی باید به نماد اعتبار اینترنتی از مرکز رسانه‌های دیجیتال دقت کرد. کسب‌وکارهای اینترنتی حتما باید این نماد را دریافت کنند تا اعتماد کاربران را بدست بیاورند. 

وی درباره اشتباهات کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کاربران آن است که تصور می‌کنند در فضای مجازی حریم خصوصی دارند؛ در فضای مجازی چیزی به نام حریم خصوصی وجود ندارد. همچنین داشتن احساس امنیت در فضای مجازی برای خود و فرزندان اشتباه است. افراد باید بدانند نشر اطلاعات در فضای مجازی مانند اعلام اطلاعات در خیابان با بلندگو است چرا که هر فردی می‌توانند به آن دسترسی پیدا کند. 

او در پایان گفت: افراد نباید تصور کنند که خصوصی بودن صفحه شخصی آن‌ها برای آن‌ها ایجاد امنیت می‌کند. هر اطلاعاتی که یک مرتبه منتشر شده باشد دیگر نیازی به اجازه گرفتن برای انتشار دوباره ندارد و به همین دلیل افراد باید در انتشار اطلاعات خود دقت داشته باشند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها