اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دروغی به نام حریم خصوصی در فضای مجازی

کارشناس سواد رسانه‌ای: «داشتن احساس امنیت در شبکه‌های اجتماعی اشتباه است»

لیلا وصالی، کارشناس سواد رسانه‌ای روز پنجشنبه چهارم اسفند‌ ماه به استودیوی شبکه پنج سیما آمد. و درباره استفاده مفید از اینترنت صحبت کرد.

او درباره رژیم مصرف رسانه‌ای گفت: مواردی وجود دارند که برای داشتن رژیم درست مصرف رسانه‌ای و استفاده از اینترنت باید رعایت کنیم؛ این موارد به ما کمک می‌کنند استفاده درستی از فضای مجازی داشته باشیم. پیش از هر چیز باید بدانیم که رسانه‌ها و سکوها سعی دارند وابستگی‌هایی را برای کاربران ایجاد کنند و آن‌ها را به خود معتاد کنند. 

وصالی ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی با فراهم کردن دسترسی‌های بیشتر برای کاربران افراد را در فضای خود نگه می‌دارند. بخش دیگر وفاداری به محصولات در خود نرم‌افزار وجود دارند؛ پیام‌ها و هشدارهای موجود در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند کاربران بیشتر به فضای مجازی جذب شوند و دچار ترس از دست دادن اطلاعات شوند. افراد تصور می‌کنند اخباری وجود دارند که با از دست‌ دادن آن‌ها دچار مشکل می‌شوند. کاربران باید بدانند بسیاری از پیام‌های کانال‌های مختلف تکراری هستند.

او افزود: برای مدیریت ارتباط با فضای مجازی باید هشدارهای نرم‌افزارها را محدود کنیم و مدیریت زمان را بیاموزیم. به طور کلی هیچ‌چیزی در فضای مجازی وجود ندارد که از دست دادن یک ساعته آن موجب ایجاد مشکل شود. با یک تنظیم ساده افراد می‌توانند هشدارهایشان را اولویت‌بندی کنند و هشدارها را کاهش دهند. 

این کارشناس  در ادامه اظهار کرد: نکته دیگری که وجود دارد اعتبار فروشندگان اینترنتی است؛ برای ایجاد اعتماد از کسب‌وکارهای اینترنتی باید به نماد اعتبار اینترنتی از مرکز رسانه‌های دیجیتال دقت کرد. کسب‌وکارهای اینترنتی حتما باید این نماد را دریافت کنند تا اعتماد کاربران را بدست بیاورند. 

وی درباره اشتباهات کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کاربران آن است که تصور می‌کنند در فضای مجازی حریم خصوصی دارند؛ در فضای مجازی چیزی به نام حریم خصوصی وجود ندارد. همچنین داشتن احساس امنیت در فضای مجازی برای خود و فرزندان اشتباه است. افراد باید بدانند نشر اطلاعات در فضای مجازی مانند اعلام اطلاعات در خیابان با بلندگو است چرا که هر فردی می‌توانند به آن دسترسی پیدا کند. 

او در پایان گفت: افراد نباید تصور کنند که خصوصی بودن صفحه شخصی آن‌ها برای آن‌ها ایجاد امنیت می‌کند. هر اطلاعاتی که یک مرتبه منتشر شده باشد دیگر نیازی به اجازه گرفتن برای انتشار دوباره ندارد و به همین دلیل افراد باید در انتشار اطلاعات خود دقت داشته باشند.

آخرین اخبار

رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها