اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر بخشش و گذشت در رسیدن به آرامش و سلامت روان

روانشناس کودک: مرور مداوم خاطرات منفی، خود چرخه‌ای از احساسات ناخوشایند است که باعث بروز مشکلاتی از جمله افسردگی می‌شود.

مهدیه صدر، روانشناس کودک، روز هشتم اسفند به استودیوی شبکه جام جم آمد و از مفهوم بخشش و گذشت و چگونگی تربیت کودک با هدف پرورش این خصلت در وی گفت.

صدر گفت: آموزش به کودک باید در قالب عملی و نه تنها کلامی صورت بگیرد. یعنی اینکه ما به فرزندمان گوشزد کنیم که بخشش خوب است، به تنهایی کافی نیست. آموزش مباحث اخلاقی از ۵، ۶ سالگی در کودک شروع می‌شود ولی زمینه آن از قبل‌تر هم فراهم می‌شود و وابسته به این است که ما به عنوان والدین، خودمان چقدر مسائل اخلاقی را رعایت کنیم، اینکه چقدر دروغ می‌گوییم، غیبت می‌کنیم یا در رفتار خود با دیگران گذشت داریم.

وی افزود: بسیاری از ما خودمان انتقام‌جو هستیم و در مواقع مختلفی مانند رانندگی لجبازی می‌کنیم. به این شکل نمی‌توانیم از فرزندمان که شاهد این موارد است، انتظار داشته باشیم که گذشت را از ما بیاموزد. لذا در قدم اول ما باید سعی کنیم که گذشت را در خودمان پرورش دهیم.

صدر اظهار داشت: باید در نظر بگیریم که با پرورش عادت گذشت در خودمان، از ناآرامی‌ها فاصله می‌گیریم. کسی که روحیه گذشت را در خود پرورش ندهد، همواره در گذشته زندگی می‌کند. مرور مداوم خاطرات منفی، خود چرخه‌ای از احساسات ناخوشایند است که باعث بروز مشکلاتی از جمله افسردگی می‌شود.

وی در ادامه افزود: ناراحت شدن از کسی که ما را رنجانده طبیعی است. موضوعی که مشکل دارد، ادامه‌دار شدن این ناراحتی است. لذا ما باید در نظر بگیریم که اگر ما گذشت نداشته باشیم، هر روز با این ناراحتی از خواب بیدار می‌شویم و تاثیر آن را در زندگی روزمره خود و حتی ارتباطمان با دیگران هم خواهیم دید.

وی افزود: ممکن است خطایی از فرزند ما سر بزند. در این شرایط ما والدین باید تمرین کنیم که اشتباهات فرزندمان را ببخشیم. راه این کار این است که در نظر بگیریم که ما خودمان نیز اشتباه می‌کنیم. باید به خود یادآور شویم که همانظور که من به عنوان یک انسان اشتباه می‌کنم دیگران هم مرتکب اشتباه می‌شوند و اگر من یاد بگیرم خودم را ببخشم، آن موقع است که می‌توانیم دیگران را هم ببخشیم.

آخرین اخبار

طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها