اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر بخشش و گذشت در رسیدن به آرامش و سلامت روان

روانشناس کودک: مرور مداوم خاطرات منفی، خود چرخه‌ای از احساسات ناخوشایند است که باعث بروز مشکلاتی از جمله افسردگی می‌شود.

مهدیه صدر، روانشناس کودک، روز هشتم اسفند به استودیوی شبکه جام جم آمد و از مفهوم بخشش و گذشت و چگونگی تربیت کودک با هدف پرورش این خصلت در وی گفت.

صدر گفت: آموزش به کودک باید در قالب عملی و نه تنها کلامی صورت بگیرد. یعنی اینکه ما به فرزندمان گوشزد کنیم که بخشش خوب است، به تنهایی کافی نیست. آموزش مباحث اخلاقی از ۵، ۶ سالگی در کودک شروع می‌شود ولی زمینه آن از قبل‌تر هم فراهم می‌شود و وابسته به این است که ما به عنوان والدین، خودمان چقدر مسائل اخلاقی را رعایت کنیم، اینکه چقدر دروغ می‌گوییم، غیبت می‌کنیم یا در رفتار خود با دیگران گذشت داریم.

وی افزود: بسیاری از ما خودمان انتقام‌جو هستیم و در مواقع مختلفی مانند رانندگی لجبازی می‌کنیم. به این شکل نمی‌توانیم از فرزندمان که شاهد این موارد است، انتظار داشته باشیم که گذشت را از ما بیاموزد. لذا در قدم اول ما باید سعی کنیم که گذشت را در خودمان پرورش دهیم.

صدر اظهار داشت: باید در نظر بگیریم که با پرورش عادت گذشت در خودمان، از ناآرامی‌ها فاصله می‌گیریم. کسی که روحیه گذشت را در خود پرورش ندهد، همواره در گذشته زندگی می‌کند. مرور مداوم خاطرات منفی، خود چرخه‌ای از احساسات ناخوشایند است که باعث بروز مشکلاتی از جمله افسردگی می‌شود.

وی در ادامه افزود: ناراحت شدن از کسی که ما را رنجانده طبیعی است. موضوعی که مشکل دارد، ادامه‌دار شدن این ناراحتی است. لذا ما باید در نظر بگیریم که اگر ما گذشت نداشته باشیم، هر روز با این ناراحتی از خواب بیدار می‌شویم و تاثیر آن را در زندگی روزمره خود و حتی ارتباطمان با دیگران هم خواهیم دید.

وی افزود: ممکن است خطایی از فرزند ما سر بزند. در این شرایط ما والدین باید تمرین کنیم که اشتباهات فرزندمان را ببخشیم. راه این کار این است که در نظر بگیریم که ما خودمان نیز اشتباه می‌کنیم. باید به خود یادآور شویم که همانظور که من به عنوان یک انسان اشتباه می‌کنم دیگران هم مرتکب اشتباه می‌شوند و اگر من یاد بگیرم خودم را ببخشم، آن موقع است که می‌توانیم دیگران را هم ببخشیم.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها