اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

جهت‌یابی بازیگران نابینا بر روی صحنه تئاتر، با اتکا بر اصوات و حس لامسه پا

کارگردان تئاتر: وقتی جبر روزگار سبب می‌شود که برای پیش بردن زندگی خود چیزی را یاد بگیریم، طبیعت با ما همراه می‌شود

غلامرضا عربی، کارگردان تئاتر «همه چیز می‌گذرد تو نمی‌گذری» به همراه تیم بازیگران خود، روز نهم اسفند در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کردند و از نمایش جالب تاریخی سیاسی خود سخن گفتند.

عربی،  گفت: نمایش ما هرشب در سالن سایه تئاتر شهر  اجرا می‌ شود. این نمایش در اصل تک پرسوناژ است اما ما آن را با ۱۱ بازیگر اجرا می‌کنیم. تم نمایشنامه، تنهایی است. قهرمان داستان از دل تاریخ گذر می‌کند. در این راه عاشق می‌شود و برای رسیدن به معشوقش، اسبش را قربانی می‌کند. جلوتر می‌رود و معشوقش را هم از دست می‌دهد و در تاریکی پیش می‌رود و در نهایت، در اوج ناامیدی، مسیری را به سمت راهی روشن پیدا می‌کند.

وی افزود: وقتی جبر روزگار سبب می‌شود که برای پیش بردن زندگی خود چیزی را یاد بگیریم، طبیعت با ما همراه می‌شود. در صحنه تئاتر، طبیعت با ما همراه است. ما ۱۱ بازیگر نابینا داریم که ۷۰ دقیقه، بدون عصا روی صحنه حرکت می‌کنند و اجرایشان را بدون کوچک‌ترین اشتباهی انجام می‌دهند.

وی در ادامه گفت: ما نه سال است که بر روش جهت‌یابی روی صحنه با استفاده از اصوات و حس لامسه پا کار می‌کنیم. طراحی کف صحنه را به گونه‌ای انجام دادیم که بتوانیم با کنار گذاشتن عصاها، روی صحنه حرکت کنیم. طی سه اجرای اخیرمان از مساک استفاده نکردیم و این نکته همواره باعث جا خوردن مخاطب از سطح تسلط بازیگران می‌شود.

مریم دیهیم بخت، بازیگر تئاتر گفت: من یک  نابینا هستم. سال ۹۲ بینایی خود را از دست داده و  و وارد کانون نابینایان فرهنگسرای بهمن شدم. یک روز به فراخوانی برای بازیگری تئاتر برخوردم و از روی علاقه زیاد پیگیر آن شدم. با آقای عربی مصاحبه‌ای داشتم و بعد از آن توانستم مشغول به کار شوم. آقای عربی راه رفتن را به من آموختند و به پاس زحمات ایشان  و معجزه  تئاتر توانستم ترس از مستقل بودن را کنار بگذارم و پیشرفت کنم.

زهره میرشفیعیان، دیگر بازیگر تئاتر گفت: من شخصا فکر نمی‌کردم که بتوانم از پس چنین چیزی بربیایم. از بچگی به بازیگری علاقه‌مند بودم و هرگز فکر نمی‌کردم که روزی بتوانم روی صحنه تئاتر بروم. همه این موفقیت‌ها را مدیون آقای عربی  هستم و بسیار از ایشان سپاسگزارم.

حمیدرضا کیانی، بازیگر تئاتر گفت: من تا کنون تجربه چهار کار تئاتر را با آقای عربی داشته‌ام. اوایل این کار برای من بسیار سخت بود و هیچگاه فکر نمی‌کردم که بتوانم جلوی جمعیت دیالوگ بگویم و راه بروم. به مرور این روند آسان‌تر شد و اکنون دیگر من به آن شکل قدیم دچار استرس نمی‌شوم. آقای عربی به من آموختند که برای ارتباط برقرار کردن با مخاطب، باید دیالوگ‌ها را از اعماق قلب خود بیان کنم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود . اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها