اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

جایگاه و نقش ویژه هویت ملی در حفظ ارزش‌های اسلامی

قدیری ابیانه:« ما باید مظاهر هویت اسلامی خود را در ابعاد مختلف به همگان بشناسانیم »

محمدحسن قدیری ابیانه، اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و دکترای معماری، روز چهاردهم اسفند در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد و در این برنامه از هنر معماری و مبحث هویت ملی سخن گفت.

وی گفت: تحصیلات من در مقطع دکترا، در فلورانس ایتالیا بوده است. معماری هم بخشی از هویت من است. من هم رایزن فرهنگی و هم سفیر، در کشورهای استرالیا و مکزیک بودم و در این کشورها، ساختار بیرونی شهر، مانند نمای ساحتمان‌های قدیمی یا ظاهر تاکسی‌هایشان را تغییر نمی‌دهند، ولی آن‌ها را از درون نوسازی می‌کنند. 

وی افزود: معماری در جنوب و نقاط آفتاب‌خیز، با نقاط شمالی متفاوت است. در ایتالیا، پنجره‌های چوبی و مشبکی وجود دارد که روی پنجره‌ها کشیده می‌شود که آن را پرسیانا می‌نامند. ما قبلا هم در ایران چنین چیزی داشتیم. هدف از بیان چنین مثالی این بود که بگویم ما در ایران سوختمان را به ارزانی عرضه می‌کنیم. 

قدیری ابیانه اظهار داشت: زمانی که در استرالیا سفیر بودم، قصد داشتند که در شهر سیدنی یک دانشگاه معماری بسازند. از دانشجویان برای کشیدن طرح ساختمان کمک گرفتند و طرح کسانی برنده شد که در نقشه خود از بادگیر استفاده کرده بودند. این بدین خاطر است که سوخت در آنجا گران بوده و مردم ارزش آن را می‌دانند. در حالی که در اینجا بادگیر تنها برای خانه‌های بسیار قدیمی می‌شود. و مردم توجه زیادی به استفاده به صرفه از سوخت نمی‌کنند. 

وی افزود: در مسیحیت مراسمی به نام غسل تعمید وجود دارد. ایده مبنی بر این است که همه انسان‌ها گناهکار به دنیا آمده و باید برای پاک شدن، غسل داده شوند. اما در اسلام ما چنین باوری نداریم. به عقیده ما بچه‌ای که حتی ثمره ارتباطی غلط بوده باشد هم بی‌گناه است. کافی است این دو دیدگاه را با هم در کفه ترازو قرار دهیم و به راحتی می‌توان دید که وجدان، حق را به اسلام می‌دهد. 

وی در ادامه گفت: در ایتالیا، تشکل‌های اسلامی وجود نداشت و مبحث نژادپرستی زیاد دیده نمی‌شد، اما در انگلیس و فرانسه و آلمان چنین نبود . این کشورها خودبرتربین بودند و به همین دلیل، دست به اقدامات متعددی در برابر اسلام می‌زدند. همین مورد بود که باعث جذب مسلمان‌ها به ایتالیا شد. برای مردم مکزیک نیز همین اتفاق افتاد. 

قدیری ابیانه اظهار کرد: ما باید مظاهر هویت اسلامی را در ابعاد مختلف به همگان بشناسانیم. برای مثال لازم است که تاریخ کشور را با علاقه به بچه‌ها یاد بدهیم و یا آن‌ها را به اردوهای گردشگری زیادی ببریم و با پیشینه‌شان آشنا کنیم. 

وی در آخر گفت: تاریخ اسلام به هزار و ۴۰۰ سال و تاریخ ایران به چند هزار سال پیش بازمی‌گردد. ما با وجود این اغنای فرهنگی دیگر نیازی به جایی مانند آمریکا نداریم که قدمت کشورشان به ۳۰۰ سال‌ هم نمی‌رسد! لذا این مهم است که ما هویت ملی خود را بشناسیم و آن را تحت هر شرایطی حفظ کنیم. 

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها