اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

عضویت بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در وب‌سایت بچه‌های مسجد

 بررسی هدف فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد
محمد جواد نایب کبیر، مدیر مسئول کانون فرهنگی مهدوین مسجد دانشگاه صنعتی شریف روز پنجشنبه هجدهم اسفند ماه  به استودیوی شبکه جام جم  آمد  درباره  سالروز تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد صحبت کرد.

وی گفت: هدف اصلی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آن است که فرهنگ و هنر را آنگونه که شایسته مسجد هست ترویج دهد؛ این فرهنگ و هنر دارای انواع مختلف هستند که در شبستان فرهنگ و هنر در رواق‌های مختلف تقسیم می‌شوند. کانون‌ها در تمامی این رواق‌ها فعالیت دارند و به دنبال این مسئله هنرمندان و افراد فرهنگی می‌توانند در مساجد فعالیت کنند و این باعث می‌شود کودکان و نوجوانان نیز به این مسائل علاقه‌مند شوند. 

 نایب کبیر درباره مهم‌ترین برنامه‌های کانون‌های فرهنگی مساجد گفت: در حال حاضر سرود بسیار در جشنواره‌ها رونق دارد و سرود‌های بسیاری ساخته می‌شوند؛ در بخش رواق نور که برای تلاوت قرآن است نیز بسیار از جوانان شرکت می‌کنند و اعضای بسیاری دارد. در بخش دانش نیز مبحث تربیت دانش‌آموزان نخبه وجود دارد که دانش‌آموزان نخبه پس از آزمون جذب می‌شوند و در دانشگاه کلاس‌های مختلف علمی و فرهنگی را می‌گذرانند. 

وی درباره فعالیت کانون‌ها در کشورهای خارجی گفت: برخی از کانون‌های فرهنگی و هنری در تعدادی از کشورهای خارجی فعالیت دارند که در مسابقات فرهنگی و هنری مساجد ایران شرکت می‌کنند. ما در گذشته هنرمندانی موفقی داشتیم که خطاطی خود را به مساجد کشورهایی مانند کانادا ارسال کردند. به طور کلی تجارب کانون‌های فرهنگی و هنری در ایران بسیار بیشتر است در نتیجه هم افزایی با مساجد خارجی می‌تواند به رشد مساجد کشورهای دیگر کمک کند. 

او ادامه داد: مساجد مختلف برنامه‌های متفاوتی برای جذب افراد دارند؛ ما همچنین سایتی با عنوان بچه‌های مسجد داریم که ۲۷ هزار کانون فرهنگی هنری در آن ثبت شده است. به طور کلی در کانون‌ها بالغ بر ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عضو هستند و افراد پس از عضو شدن می‌توانند بخش فعالیت‌های خود را انتخاب کنند. 

 مدیر مسئول کانون فرهنگی مهدوین مسجد دانشگاه صنعتی شریف درباره فعالیت مساجد گفت: ما در کانون فرهنگی و هنری مساجد دنبال ترویج استعداد و فعالیت‌های جوانان هستیم و می‌خواهیم افراد توانمندی بسازیم. هر یک از مساجد نیز در فعالیت‌های خود به طور متفاوتی رفتار می‌کند و برای مثال یک مسجد تنها برای پرورش سرودخوانی می‌پردازند. 

  نایب کبیر اظهار داشت: مساجد برای تمامی رده‌های سنی برنامه‌های مختلفی دارند؛ پیش‌دبستانی‌ها معمولا به کلاس‌های قرآن می‌روند و مربیانی بسیار خوبی دارند. مهد‌ها قرآنی مساجد همچنین برای گروه سرود اقداماتی صورت می‌دهند تا کودکان در دبستان پیشرفت بیشتری داشته باشند. دبستانی‌ها در مباحثی مانند نمایش، مسائل دانش و ریاضی و کار گروهی فعالیت می‌کنند. ما سعی می‌کنیم بچه‌ها کارهای گروهی بهتری انجام دهند و سعی می‌کنیم در ایران گروه‌سازی و شبکه‌سازی را توسعه دهیم. 

وی افزود: در راهنمایی نوجوانان به اردوهای مختلف می‌روند و همچنین در رشته‌های ورزشی به مسابقات می‌‌روند و سال گذشته شرکت‌کنندگان این مسابقات به ۴۰۰ نفر رسیدند. کار رسانه نیز در راهنمایی آموزش داده می‌شود چرا که امروزه رسانه نقش مهمی در شکل‌گیری تفکر افراد دارد.

آخرین اخبار

کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. در برنامه در ایران با رویدادهای هفتگی ورزش ایران هرماه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت: روز جهانی تالاسمی از پیشگیری آسان تا درمان مشکل

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها