اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

عضویت بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در وب‌سایت بچه‌های مسجد

 بررسی هدف فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد
محمد جواد نایب کبیر، مدیر مسئول کانون فرهنگی مهدوین مسجد دانشگاه صنعتی شریف روز پنجشنبه هجدهم اسفند ماه  به استودیوی شبکه جام جم  آمد  درباره  سالروز تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد صحبت کرد.

وی گفت: هدف اصلی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد آن است که فرهنگ و هنر را آنگونه که شایسته مسجد هست ترویج دهد؛ این فرهنگ و هنر دارای انواع مختلف هستند که در شبستان فرهنگ و هنر در رواق‌های مختلف تقسیم می‌شوند. کانون‌ها در تمامی این رواق‌ها فعالیت دارند و به دنبال این مسئله هنرمندان و افراد فرهنگی می‌توانند در مساجد فعالیت کنند و این باعث می‌شود کودکان و نوجوانان نیز به این مسائل علاقه‌مند شوند. 

 نایب کبیر درباره مهم‌ترین برنامه‌های کانون‌های فرهنگی مساجد گفت: در حال حاضر سرود بسیار در جشنواره‌ها رونق دارد و سرود‌های بسیاری ساخته می‌شوند؛ در بخش رواق نور که برای تلاوت قرآن است نیز بسیار از جوانان شرکت می‌کنند و اعضای بسیاری دارد. در بخش دانش نیز مبحث تربیت دانش‌آموزان نخبه وجود دارد که دانش‌آموزان نخبه پس از آزمون جذب می‌شوند و در دانشگاه کلاس‌های مختلف علمی و فرهنگی را می‌گذرانند. 

وی درباره فعالیت کانون‌ها در کشورهای خارجی گفت: برخی از کانون‌های فرهنگی و هنری در تعدادی از کشورهای خارجی فعالیت دارند که در مسابقات فرهنگی و هنری مساجد ایران شرکت می‌کنند. ما در گذشته هنرمندانی موفقی داشتیم که خطاطی خود را به مساجد کشورهایی مانند کانادا ارسال کردند. به طور کلی تجارب کانون‌های فرهنگی و هنری در ایران بسیار بیشتر است در نتیجه هم افزایی با مساجد خارجی می‌تواند به رشد مساجد کشورهای دیگر کمک کند. 

او ادامه داد: مساجد مختلف برنامه‌های متفاوتی برای جذب افراد دارند؛ ما همچنین سایتی با عنوان بچه‌های مسجد داریم که ۲۷ هزار کانون فرهنگی هنری در آن ثبت شده است. به طور کلی در کانون‌ها بالغ بر ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عضو هستند و افراد پس از عضو شدن می‌توانند بخش فعالیت‌های خود را انتخاب کنند. 

 مدیر مسئول کانون فرهنگی مهدوین مسجد دانشگاه صنعتی شریف درباره فعالیت مساجد گفت: ما در کانون فرهنگی و هنری مساجد دنبال ترویج استعداد و فعالیت‌های جوانان هستیم و می‌خواهیم افراد توانمندی بسازیم. هر یک از مساجد نیز در فعالیت‌های خود به طور متفاوتی رفتار می‌کند و برای مثال یک مسجد تنها برای پرورش سرودخوانی می‌پردازند. 

  نایب کبیر اظهار داشت: مساجد برای تمامی رده‌های سنی برنامه‌های مختلفی دارند؛ پیش‌دبستانی‌ها معمولا به کلاس‌های قرآن می‌روند و مربیانی بسیار خوبی دارند. مهد‌ها قرآنی مساجد همچنین برای گروه سرود اقداماتی صورت می‌دهند تا کودکان در دبستان پیشرفت بیشتری داشته باشند. دبستانی‌ها در مباحثی مانند نمایش، مسائل دانش و ریاضی و کار گروهی فعالیت می‌کنند. ما سعی می‌کنیم بچه‌ها کارهای گروهی بهتری انجام دهند و سعی می‌کنیم در ایران گروه‌سازی و شبکه‌سازی را توسعه دهیم. 

وی افزود: در راهنمایی نوجوانان به اردوهای مختلف می‌روند و همچنین در رشته‌های ورزشی به مسابقات می‌‌روند و سال گذشته شرکت‌کنندگان این مسابقات به ۴۰۰ نفر رسیدند. کار رسانه نیز در راهنمایی آموزش داده می‌شود چرا که امروزه رسانه نقش مهمی در شکل‌گیری تفکر افراد دارد.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها