اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اورانوس سیاره پر رمز و راز

نام اورانوس بر چه اساس انتخاب شد؟

امیرمحمد پوررجبی، کارشناس نجوم درباره سیاره اورانوس گفت: قطر سیاره اورانوس چهار برابر زمین است اما از نظر حجم ۶۴ برابر زمین است. رنگ آبی این سیاره به دلیل وجود گاز متان است که باعث پراکندگی نور آبی می‌شود. این سیاره کاملا گازی است و هلیوم و هیدروژن نیز در خود دارد. انسان‌ها نمی‌توانند بر روی اورانوس فرود بیایند یا سکونت داشته باشند چرا که تماما با گاز پوشیده شده است. 

وی در ادامه اظهار داشت: علت یک‌ شکل ماندن گاز‌ها در کنار یکدیگر گرانش است؛ گرانش باعث  شده گازها به صورت متراکم کنار هم قرار بگیرند و باقی بمانند. در کنار زحل اورانوس نیز از یک حلقه به دور خود برخوردار است. اورانوس پس از زحل رتبه دوم در حلقه را دارد. حلقه‌های دور زحل از جنس یخ و سنگ هستند اما حلقه‌های اورانوس به دلیل اختلال‌های مداری در نابودی سیارک‌های نزدیک به اورانوس در میلیون‌ها سال پیش شکل گرفته‌اند. اورانوس ۲۷ قمر دارد و مکانیزم شکل‌گیری حلقه‌های متفاوتی نسبت به زحل دارد. 

او در ادامه اظهار کرد: اوررانوس ۱۳ حلقه دارد که شامل ۹ حلقه باریک اصلی، ۲ حلقه باریک و ۲ حلقه خارجی می‌شود. اورانوس حدود ۲۰۰ سال پیش توسط ویلیام هرشل کشف شد. نام آن به معنای خدای آسمان‌ها به زبان یونان است. 

پوررجبی درباره تاثیر سیارات بر انسان‌ها گفت: بر اساس توضیحات علمی و بررسی‌های انجام داده شده سیارات هیچ‌ تاثیر مستقیمی بر زندگی ما ندارند و امواج آن‌ها نیز چیزی را در زندگی انسان‌ها تغییر نمی‌دهند. اگر امواجی قرار بود زندگی انسان را تغییر دهند ماهواره‌ها و دکل‌های مخابراتی بیشترین تاثیر را بر شخصیت و زندگی ما می‌گذاشتند. 

کارشناس نجوم درباره حلقه‌های اورانوس گفت: هر ۱۳ حلقه اورانوس ویژگی‌های خاص خود را دارند و تنها ۹ مورد از آن‌ها در ۱۰ مارس چهل سال پیش کشف شدند و مابقی حلقه‌ها توسط ماهواره‌ها بعدا کشف شدند. اکثر حلقه‌های اورانوس بسیار تیره هستند و توانایی تابش و بازتاب نور را ندارند. حلقه اورانوس به صورت عمودی قرار دارد و افقی نیست.

وی افزود: از آنجایی که سوالات بسیاری درباره اورانوس وجود دارد اطلاعات درباره حلقه‌های اورانوس کمرنگ هستند و کمتر راجع به آن‌ها صحبت می‌شود.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها