اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اورانوس سیاره پر رمز و راز

نام اورانوس بر چه اساس انتخاب شد؟

امیرمحمد پوررجبی، کارشناس نجوم درباره سیاره اورانوس گفت: قطر سیاره اورانوس چهار برابر زمین است اما از نظر حجم ۶۴ برابر زمین است. رنگ آبی این سیاره به دلیل وجود گاز متان است که باعث پراکندگی نور آبی می‌شود. این سیاره کاملا گازی است و هلیوم و هیدروژن نیز در خود دارد. انسان‌ها نمی‌توانند بر روی اورانوس فرود بیایند یا سکونت داشته باشند چرا که تماما با گاز پوشیده شده است. 

وی در ادامه اظهار داشت: علت یک‌ شکل ماندن گاز‌ها در کنار یکدیگر گرانش است؛ گرانش باعث  شده گازها به صورت متراکم کنار هم قرار بگیرند و باقی بمانند. در کنار زحل اورانوس نیز از یک حلقه به دور خود برخوردار است. اورانوس پس از زحل رتبه دوم در حلقه را دارد. حلقه‌های دور زحل از جنس یخ و سنگ هستند اما حلقه‌های اورانوس به دلیل اختلال‌های مداری در نابودی سیارک‌های نزدیک به اورانوس در میلیون‌ها سال پیش شکل گرفته‌اند. اورانوس ۲۷ قمر دارد و مکانیزم شکل‌گیری حلقه‌های متفاوتی نسبت به زحل دارد. 

او در ادامه اظهار کرد: اوررانوس ۱۳ حلقه دارد که شامل ۹ حلقه باریک اصلی، ۲ حلقه باریک و ۲ حلقه خارجی می‌شود. اورانوس حدود ۲۰۰ سال پیش توسط ویلیام هرشل کشف شد. نام آن به معنای خدای آسمان‌ها به زبان یونان است. 

پوررجبی درباره تاثیر سیارات بر انسان‌ها گفت: بر اساس توضیحات علمی و بررسی‌های انجام داده شده سیارات هیچ‌ تاثیر مستقیمی بر زندگی ما ندارند و امواج آن‌ها نیز چیزی را در زندگی انسان‌ها تغییر نمی‌دهند. اگر امواجی قرار بود زندگی انسان را تغییر دهند ماهواره‌ها و دکل‌های مخابراتی بیشترین تاثیر را بر شخصیت و زندگی ما می‌گذاشتند. 

کارشناس نجوم درباره حلقه‌های اورانوس گفت: هر ۱۳ حلقه اورانوس ویژگی‌های خاص خود را دارند و تنها ۹ مورد از آن‌ها در ۱۰ مارس چهل سال پیش کشف شدند و مابقی حلقه‌ها توسط ماهواره‌ها بعدا کشف شدند. اکثر حلقه‌های اورانوس بسیار تیره هستند و توانایی تابش و بازتاب نور را ندارند. حلقه اورانوس به صورت عمودی قرار دارد و افقی نیست.

وی افزود: از آنجایی که سوالات بسیاری درباره اورانوس وجود دارد اطلاعات درباره حلقه‌های اورانوس کمرنگ هستند و کمتر راجع به آن‌ها صحبت می‌شود.

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها