اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چگونه برای سال جدید خود هدف‌گذاری کنیم؟

۵ نیاز اصلی وجود دارد که حال خوب انسان به آن‌ها وابسته است

مهدی اخوان، دکترای روانشناسی، روز بیست‌ودوم اسفند به استودیوی شبکه جام جم آمد و درباره راه‌های حفظ حس و حال خوب گفت.

دکتر اخوان گفت: ویلیام گلسر، مبدع تئوری انتخاب، ۵ نیاز اصلی انسان را بیان کرده است. اولین نیاز بقا است. دومین نیاز عشق است. انسان نیاز دارد دوست بدارد و دوست داشته شود. سومین نیاز قدرت است. انسان برای اعتماد به نفس بیشتر به قدرت نیازمند است. نیاز بعدی آزادی و آخرین نیاز تفریح است. 

 اگر این ۵ نیاز برای ما براورده شوند، حال خوبی خواهیم داشت. در مقابل به هر میزانی که در رفع این نیازها ضعف داشته باشیم، حال خوشی نخواهیم داشت. در کنار این موارد از مهم‌ترین چیرهایی که می‌تواند حال ما را خوب کند، داشتن هدف است. 

این روانشناس اظهار داشت: هدف روشن و واضح بوده و با آرزو متفاوت است. آرزو در ذهن ما دست نیافتنی است، اما هدف به گونه‌ای است که با یک برنامه‌ریزی درست می‌توان به آن دست یافت. اکنون که به سال جدید نزدیک می‌شویم، زمانی طلایی برای تعریف اهداف مشخص برای سال بعدی‌مان است. در واقع برای این کار لازم است که در چهار حوزه روابط، ثروت، معنویت و سلامت اهداف خود را به روشنی تعیین کنیم. 

وی افزود: در زمینه روابط باید سطح روابطی که با هر کسی می‌خواهیم داشته باشیم را مشخص کنیم. باید بدانیم که جایگاهمان در هرکدام از روابط، از رابطه با پدر و مادر گرفته تا شریک زندگی و همکارانمان، دقیقا کجاست. به نوعی باید بدانیم که کجا هستیم و می‌خواهیم به کجا برسیم. بعد از آن می‌توانیم ضعف‌های خود را مطابق با هدفمان شناسایی کرده و روی آن‌ها کار کنیم. 

وی در ادامه گفت: ما باید برای مسائل مالی خود هدف‌گذاری کنیم و بدانیم که می‌خواهیم به چه درآمدی دست یابیم. بعضا این باور وجود دارد که این موضوع برای یک کارآفرین به مراتب راحت‌تر از یک کارمند است. اما رزق و روزی کارمند نیز از با هدف‌گذاری درست، در نهایت به او خواهد رسید.

دکتراخوان اظهار کرد: حوزه بعدی معنویت است. ما باید بدانیم که از لحاظ معنوی در چه جایگاهی قرار داریم. باید یاد بگیریم که تفکر را به معنویت خود در هر زمینه‌ای وارد کنیم. این کار می‌تواند در هر شرایطی و با هر امکاناتی انجام شود. مثلا می‌توانیم درمورد گلی که رو به رویمان است تفکر کنیم، یا به ناخن خود بنگریم و به آن بیاندیشیم. 

وی افزود: در آخر باید بعد سلامت را مد نظر قرار دهیم. باید از خود بپرسیم که چقدر به خود و سلامتمان اهمیت می‌دهیم و از لحاظ جسمانی و روانی در چه سطحی از سلامت قرار داریم؟ همانقدری که ورزش کردن، تغذیه سالم برای بدن و حفظ سلامت جسمانی مفید است، روان انسان نیز باید از لحاظ سلامتی مورد سنجش قرار بگیرد.  لذا فکر بدی نیست که یک چکاپ داشته باشیم تا سلامت خود را در هر دو زمینه جسمانی و روانی بسنجیم. 

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها