اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

توصیف فردوسی از جشن‌های نوروزی در شاهنامه

نگاهی به پیشینه نوروز در کشورهای مختلف جهان

  رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات فارسی، روز بیست‌وسوم اسفند در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه از  ادبیات فارسی و نوروز گفت.

رسولی مهربانی گفت: نفوذ زبان فارسی به کشورهای دیگر همواره سبب شده که بسیاری از واژه‌های فارسی در نقاط مختلف جهان استفاده شوند. برای مثال می‌توان به واژه‌هایی اشاره کرد که در پاکستان یا ترکیه به کار می‌روند. در ترکیه اسم بسیاری از اماکن شامل واژه "خانه" است و در پاکستان از واژه‌هایی مثل "پایجامه" برای اشاره به شلوار استفاده می‌شود.

وی افزود: نام بسیاری از همسران سلاطین عثمانی، نام‌های ایرانی است. به عنوان نمونه می‌توان به "گلبهار" اشاره کرد. همچنین بعضا نام سلاطین و شاهزاده‌های عثمانی هم فارسی بوده است. سلطان محمد فاتح دو پسر به نام جم و بایزید داشت. پسر کوچکتر سلطان محمد فاتح، یعنی جم، حتی به زبان فارسی اشعاری سروده است.

رسولی مهربانی اظهار داشت: نوروز و گسترش آن از اصلی‌‌ترین‌ نشانه‌های ترویج فرهنگ فارسی در کشورهای دیگر است. می‌توان گفت که هرجایی که نوروز به آن رفته، زبان فارسی هم به نوعی در آن‌جا نفوذ کرده است. برای مثال در امپراطوری عثمانی، نوروز آغاز سال مالی بوده است.

وی افزود: ما در خلافت عباسی و در بغداد نیز می ببینیم که مردم نوروز را پاس می‌داشتند. در زمان خلافت فاطمی، مصریان نیز به سبب رقابتی که با خلافت عباسی داشتند، نوروز را با آیین‌های مشخصی جشن می‌گرفتند. در هند و در دوره شاه‌ جهان، همایون‌شاه و جهانگیرشاه نیز برخی رسم و رسوم مشخصی در رابطه با نوروز انجام می‌شد.

وی در آخر گفت: در شاهنامه، نوروز از دوره جمشیدشاه شروع می‌شود. جمشید‌شاه حکومت باشکوهی داشته و کارهای بزرگی انجام داده است. به عنوان یکی از این کارها، می‌توان به برگزاری جشن‌های نوروزی اشاره کرد. در دربارهای شاهان ایران نیز، به سبب جشن گرفتن نوروز، شاعران در وصف آن اشعار زیادی را سروده‌اند.

 

آخرین اخبار

طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها