اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

توصیف فردوسی از جشن‌های نوروزی در شاهنامه

نگاهی به پیشینه نوروز در کشورهای مختلف جهان

  رادمان رسولی مهربانی، دکترای ادبیات فارسی، روز بیست‌وسوم اسفند در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛‌ وی در این برنامه از  ادبیات فارسی و نوروز گفت.

رسولی مهربانی گفت: نفوذ زبان فارسی به کشورهای دیگر همواره سبب شده که بسیاری از واژه‌های فارسی در نقاط مختلف جهان استفاده شوند. برای مثال می‌توان به واژه‌هایی اشاره کرد که در پاکستان یا ترکیه به کار می‌روند. در ترکیه اسم بسیاری از اماکن شامل واژه "خانه" است و در پاکستان از واژه‌هایی مثل "پایجامه" برای اشاره به شلوار استفاده می‌شود.

وی افزود: نام بسیاری از همسران سلاطین عثمانی، نام‌های ایرانی است. به عنوان نمونه می‌توان به "گلبهار" اشاره کرد. همچنین بعضا نام سلاطین و شاهزاده‌های عثمانی هم فارسی بوده است. سلطان محمد فاتح دو پسر به نام جم و بایزید داشت. پسر کوچکتر سلطان محمد فاتح، یعنی جم، حتی به زبان فارسی اشعاری سروده است.

رسولی مهربانی اظهار داشت: نوروز و گسترش آن از اصلی‌‌ترین‌ نشانه‌های ترویج فرهنگ فارسی در کشورهای دیگر است. می‌توان گفت که هرجایی که نوروز به آن رفته، زبان فارسی هم به نوعی در آن‌جا نفوذ کرده است. برای مثال در امپراطوری عثمانی، نوروز آغاز سال مالی بوده است.

وی افزود: ما در خلافت عباسی و در بغداد نیز می ببینیم که مردم نوروز را پاس می‌داشتند. در زمان خلافت فاطمی، مصریان نیز به سبب رقابتی که با خلافت عباسی داشتند، نوروز را با آیین‌های مشخصی جشن می‌گرفتند. در هند و در دوره شاه‌ جهان، همایون‌شاه و جهانگیرشاه نیز برخی رسم و رسوم مشخصی در رابطه با نوروز انجام می‌شد.

وی در آخر گفت: در شاهنامه، نوروز از دوره جمشیدشاه شروع می‌شود. جمشید‌شاه حکومت باشکوهی داشته و کارهای بزرگی انجام داده است. به عنوان یکی از این کارها، می‌توان به برگزاری جشن‌های نوروزی اشاره کرد. در دربارهای شاهان ایران نیز، به سبب جشن گرفتن نوروز، شاعران در وصف آن اشعار زیادی را سروده‌اند.

 

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها