اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

راه‌های ایجاد اطمینان از جعلی بودن یک خبر

اخبار جعلی از سوی افرادی می‌آیند که علاقه‌ای به مثبت نگری ندارند و تنها می‌خواهند احساسات منفی را منتقل دهند.

صبح پارسی روز پنج‌شنبه بیست‌وپنجم اسفند ماه با حضور غلام حسین طاهری کارشناس رسانه و اخبار، با موضوع  رسانه‌های غرب و موج سواری آن‌ها بر اتفاقات اخیر کشور مانند ماجرای مسمومیت‌های مدارس به روی آنتن رفت.  

 طاهری گفت: از سال ۱۹۲۰ که مسئله خبرهای جعلی در دنیا باب شد، بسیاری از رسانه‌ها چه در جهت منافع یا تفکرشان از اخبار جعلی استفاده کردند. اخبار جعلی تولید شده دست خبرگزاری‌ها هستند؛ زمانی که یک اتفاقی رخ می‌دهد، رسانه‌ها برداشت خود را از آن در اتاق خبر پرورش می‌دهند و آن‌ها را جعل می‌کنند. این اخبار جعلی بر ذهن افراد و به خصوص جوانان تاثیر منفی می‌گذارد. 

متاسفانه این روزها اخبار جعلی بسیاری منتشر می‌شوند و تمام این اخبار از سوی افرادی می‌آیند که علاقه‌ای به مثبت نگری ندارند و تنها می‌خواهند احساسات منفی را منتقل دهند. 

او درباره نحوه مقابله با آسیب‌های اخبار جعلی گفت: سکو‌ها و نرم‌افزارهایی وجود دارند که اخبار جعلی را در جهت منافع خود رصد می‌کنند و صحت سنجی می‌کنند. افراد به هنگام شنیدن اخبار مختلف باید ابتدا به خبرگزاری‌های موثق مراجعه کنند و از حقیقت آن مطلع شوند. بسیاری از خبرگزاری‌ها از شرایط منفی سوءاستفاده می‌کنند و به موج‌سواری می‌پردازند؛ درست مانند رسانه‌های معاندی که طی اتفاقات اخیر چنین اقداماتی داشتند.  

وی افزود: افراد می‌توانند برای صحت‌سنجی به رسانه‌های معتبر داخلی و خارجی مراجعه کنند و متکی به یک رسانه نباشند. اهداف رسانه‌های معاند و بیگانه آن است که اذهان عمومی را تشویش کنند و در جامعه ایجاد ناآرامی داشته باشند. مخاطبان همچنین باید دقت بیشتری به ویدئو‌های منتشر شده داشته باشند چرا که گزارش‌های تصویری می‌توانند با تغییرات مختلف مانند تقطیع مفهوم متفاوتی داشته باشند. 

این کارشناس رسانه و اخبار درباره اهداف رسانه‌های بیگانه گفت: دشمنی‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا از گذشته دور و پیش از انقلاب با ایران وجود داشته است. تشخیص این مسئله برای انسان‌های آگاه بسیار آسان است. افراد باید دقت داشته باشند که چرا چندین شبکه تلویزیونی و رادیویی سال‌های سال تنها به اخبار منفی در ایران می‌پردازند. چگونه رسانه‌ای که خود را مدافع حقوق ایران می‌داند در کشور سم‌پاشی می‌کند. 

وی افزود: رسانه‌های بیگانه هر اتفاق ناگواری که رخ می‌دهد را بزرگ‌نمایی می‌کنند تا تاثیر منفی بر اذهان عمومی داشته باشند. افکار این رسانه‌ها در مسیر ارزش‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا است. رسانه‌های معاند سعی می‌کنند کشته‌سازی کنند.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها