اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

راه‌های ایجاد اطمینان از جعلی بودن یک خبر

اخبار جعلی از سوی افرادی می‌آیند که علاقه‌ای به مثبت نگری ندارند و تنها می‌خواهند احساسات منفی را منتقل دهند.

صبح پارسی روز پنج‌شنبه بیست‌وپنجم اسفند ماه با حضور غلام حسین طاهری کارشناس رسانه و اخبار، با موضوع  رسانه‌های غرب و موج سواری آن‌ها بر اتفاقات اخیر کشور مانند ماجرای مسمومیت‌های مدارس به روی آنتن رفت.  

 طاهری گفت: از سال ۱۹۲۰ که مسئله خبرهای جعلی در دنیا باب شد، بسیاری از رسانه‌ها چه در جهت منافع یا تفکرشان از اخبار جعلی استفاده کردند. اخبار جعلی تولید شده دست خبرگزاری‌ها هستند؛ زمانی که یک اتفاقی رخ می‌دهد، رسانه‌ها برداشت خود را از آن در اتاق خبر پرورش می‌دهند و آن‌ها را جعل می‌کنند. این اخبار جعلی بر ذهن افراد و به خصوص جوانان تاثیر منفی می‌گذارد. 

متاسفانه این روزها اخبار جعلی بسیاری منتشر می‌شوند و تمام این اخبار از سوی افرادی می‌آیند که علاقه‌ای به مثبت نگری ندارند و تنها می‌خواهند احساسات منفی را منتقل دهند. 

او درباره نحوه مقابله با آسیب‌های اخبار جعلی گفت: سکو‌ها و نرم‌افزارهایی وجود دارند که اخبار جعلی را در جهت منافع خود رصد می‌کنند و صحت سنجی می‌کنند. افراد به هنگام شنیدن اخبار مختلف باید ابتدا به خبرگزاری‌های موثق مراجعه کنند و از حقیقت آن مطلع شوند. بسیاری از خبرگزاری‌ها از شرایط منفی سوءاستفاده می‌کنند و به موج‌سواری می‌پردازند؛ درست مانند رسانه‌های معاندی که طی اتفاقات اخیر چنین اقداماتی داشتند.  

وی افزود: افراد می‌توانند برای صحت‌سنجی به رسانه‌های معتبر داخلی و خارجی مراجعه کنند و متکی به یک رسانه نباشند. اهداف رسانه‌های معاند و بیگانه آن است که اذهان عمومی را تشویش کنند و در جامعه ایجاد ناآرامی داشته باشند. مخاطبان همچنین باید دقت بیشتری به ویدئو‌های منتشر شده داشته باشند چرا که گزارش‌های تصویری می‌توانند با تغییرات مختلف مانند تقطیع مفهوم متفاوتی داشته باشند. 

این کارشناس رسانه و اخبار درباره اهداف رسانه‌های بیگانه گفت: دشمنی‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا از گذشته دور و پیش از انقلاب با ایران وجود داشته است. تشخیص این مسئله برای انسان‌های آگاه بسیار آسان است. افراد باید دقت داشته باشند که چرا چندین شبکه تلویزیونی و رادیویی سال‌های سال تنها به اخبار منفی در ایران می‌پردازند. چگونه رسانه‌ای که خود را مدافع حقوق ایران می‌داند در کشور سم‌پاشی می‌کند. 

وی افزود: رسانه‌های بیگانه هر اتفاق ناگواری که رخ می‌دهد را بزرگ‌نمایی می‌کنند تا تاثیر منفی بر اذهان عمومی داشته باشند. افکار این رسانه‌ها در مسیر ارزش‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا است. رسانه‌های معاند سعی می‌کنند کشته‌سازی کنند.

آخرین اخبار

کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. در برنامه در ایران با رویدادهای هفتگی ورزش ایران هرماه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت: روز جهانی تالاسمی از پیشگیری آسان تا درمان مشکل

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها