اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعریف شب‌نشینی‌ها از نگاه بهمن دان

فرهنگ دورهمی و کدخدامنشی، به حل مشکلات کمک می کند.

بهمن دان، بازیگر سینما و تلویزیون روز پنجشنبه بیست‌وپنجم اسفند ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد.
او در ابتدا درباره تحصیلات خود گفت: من مدرک کارشناسی ارشد مدیریت  امور فرهنگی دارم و می‌خواهم در رشته دکترای جامعه‌شناسی تحصیل کنم. علاقه دارم در مسائل فرهنگی فعالیت داشته باشم چرا که معتقد هستم برخی از مشکلات ریشه فرهنگی دارند و مردم با شناخت کامل فرهنگی می‌توانند از شکل‌گیری مشکلات جدید جلوگیری کنند.

دان درباره موسیقی گفت: من موسیقی سنتی را بسیار دوست دارم . موسیقی مرا آرام می‌کند و حس خوبی به من انتقال می‌دهد. 

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره شب‌نشینی‌ها اظهار داشت: شب‌نشینی‌ها از قدیم یک سنت بوده‌اند و مردم یا به صورت هر شب یا هفتگی در خانه یکی از آشنایان جمع می‌شدند و مشکلات، مسائل و درگیری‌هایشان را مطرح می‌کردند و در کنار یکدیگر سعی می‌کردند مشکلات هم را حل کنند. در نزدیکی‌های عید نیز مسائل همه به عید مربوط بودند و شوق و هیجان زیبایی با آن همراه بود. 

وی افزود: شب‌نشینی‌ها باعث می‌شد تا خانم‌های یک خانواده در کنار هم به خرید عید بروند و به آماده‌سازی قبل عید بپردازند. آن‌ها برای فرزندان لباس می‌خریدند و به همین دلیل کودکان نیز احساس بسیار خوبی داشتند. شب‌نشینی‌ها آنقدر مفید بود که مشکلات بسیاری از افراد در آن‌ها حل می‌شد.

او ادامه داد: فرهنگ کدخدا منشی باعث می‌شد مشکلات افراد پیش از آن که به دادگاه برسند برطرف شوند در نتیجه شب‌نشینی‌ها تاثیر مستقیمی در بهبود زندگی افراد داشتند. در شب‌نشینی‌ها آجیل‌ها و خوراکی‌های مختلفی نیز وجود داشتند اما این دورهمی‌ها برای شام برگزار نمی‌شد.

دان اظهار کرد: موسیقی در نزد ایرانیان، پیشینه ی قدرتمندی دارد و ایرانیان نمی‌توانند بدون موسیقی زندگی کنند. ایرانیان حتی در یک ارتش هم با موسیقی به وجد می‌آیند. 

وی افزود: زندگی انسان هر دهه تفاوت و تحولی دارد؛ همه انسا‌ن‌ها رو به تغییر و تحول هستند. من در دهه چهل سالگی معنا و مفهوم کارهای خود را فهمیدم و مسیر زندگی‌ام تغییر کرد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن می رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها