اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعریف شب‌نشینی‌ها از نگاه بهمن دان

فرهنگ دورهمی و کدخدامنشی، به حل مشکلات کمک می کند.

بهمن دان، بازیگر سینما و تلویزیون روز پنجشنبه بیست‌وپنجم اسفند ماه به استودیوی شبکه جام جم آمد.
او در ابتدا درباره تحصیلات خود گفت: من مدرک کارشناسی ارشد مدیریت  امور فرهنگی دارم و می‌خواهم در رشته دکترای جامعه‌شناسی تحصیل کنم. علاقه دارم در مسائل فرهنگی فعالیت داشته باشم چرا که معتقد هستم برخی از مشکلات ریشه فرهنگی دارند و مردم با شناخت کامل فرهنگی می‌توانند از شکل‌گیری مشکلات جدید جلوگیری کنند.

دان درباره موسیقی گفت: من موسیقی سنتی را بسیار دوست دارم . موسیقی مرا آرام می‌کند و حس خوبی به من انتقال می‌دهد. 

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره شب‌نشینی‌ها اظهار داشت: شب‌نشینی‌ها از قدیم یک سنت بوده‌اند و مردم یا به صورت هر شب یا هفتگی در خانه یکی از آشنایان جمع می‌شدند و مشکلات، مسائل و درگیری‌هایشان را مطرح می‌کردند و در کنار یکدیگر سعی می‌کردند مشکلات هم را حل کنند. در نزدیکی‌های عید نیز مسائل همه به عید مربوط بودند و شوق و هیجان زیبایی با آن همراه بود. 

وی افزود: شب‌نشینی‌ها باعث می‌شد تا خانم‌های یک خانواده در کنار هم به خرید عید بروند و به آماده‌سازی قبل عید بپردازند. آن‌ها برای فرزندان لباس می‌خریدند و به همین دلیل کودکان نیز احساس بسیار خوبی داشتند. شب‌نشینی‌ها آنقدر مفید بود که مشکلات بسیاری از افراد در آن‌ها حل می‌شد.

او ادامه داد: فرهنگ کدخدا منشی باعث می‌شد مشکلات افراد پیش از آن که به دادگاه برسند برطرف شوند در نتیجه شب‌نشینی‌ها تاثیر مستقیمی در بهبود زندگی افراد داشتند. در شب‌نشینی‌ها آجیل‌ها و خوراکی‌های مختلفی نیز وجود داشتند اما این دورهمی‌ها برای شام برگزار نمی‌شد.

دان اظهار کرد: موسیقی در نزد ایرانیان، پیشینه ی قدرتمندی دارد و ایرانیان نمی‌توانند بدون موسیقی زندگی کنند. ایرانیان حتی در یک ارتش هم با موسیقی به وجد می‌آیند. 

وی افزود: زندگی انسان هر دهه تفاوت و تحولی دارد؛ همه انسا‌ن‌ها رو به تغییر و تحول هستند. من در دهه چهل سالگی معنا و مفهوم کارهای خود را فهمیدم و مسیر زندگی‌ام تغییر کرد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن می رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

قدردانی رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه از شبکه جام جم محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها