اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت حضور افراد در جمع در عید نوروز و مراسم باستانی

نوروز بیشتر از هر آداب و رسومی نماد طبیعت‌ در زندگی و روح ایرانیان است؛

زهره صارمی، کارشناس فرهنگی درباره آداب و رسوم نوروز گفت: نوروز زمان نوگشتن سال، باززایی و تجدید حیاط طبیعت در تکرار نوبتی آفرینش است. با  نوروز همه‌چیز نو می‌شود و جامعه روح تازه‌ای می‌گیرد. ایرانیان از گذشته شادی را نعمتی الهی می‌دانستند و بر پایه جشن‌ها زندگی را بزرگ می‌شمردند و پروردگار را شکر می‌کردند.

 نوروز بیشتر از هر آداب و رسومی نماد طبیعت‌ در زندگی و روح ایرانیان است؛ نوروز نمایی از رفتار طبیعت در زندگی مردم ایران را دارد. نوروز همچنین سرشار از رمز‌های مختلف است. این جشن پرشکوه در جمع‌ها شکل می‌گیرد و همراهی و همکاری افراد را در خود جای می‌دهد. 

این کارشناس فرهنگی اظهار کرد: حال و هوا و آداب عید نوروز از پیش آغاز می‌شود و معروف‌ترین آن چهارشنبه سوری است. بسیاری از مراسم مختلف مانند خانه‌تکانی، عیدی بردن، آخرین جمعه سال، زیارت بزرگان خانواده و عیدی دادن به نوعروسان برای پیش از سال تحویل هستند. پس از تحویل سال نیز مراسم ادامه دارند که به روزهای انتهایی نیز می‌رسند که مهمترین آن‌ها سیزده به در است. مهم‌ترین نکته در مراسم نوروز حضور افراد در جمع است که در تمامی آداب و رسوم مشخص است.

او اظهار داشت: پایه‌های عید نوروز در همه‌جا یکسان هستند اما جزئیاتی وجود دارند که بنا به منطقه تغییر می‌کنند برای مثال هر نقطه از کشور یک رسمی برای غذای عید نوروز دارد. برای مثال در پایتخت رسم پختن رشته‌پلو وجود دارد تا رشته مشکلات باز شوند. مسائل مختلفی در عید نوروز وجود دارند و حتی در بخش‌های مختلف ایران نقاطی وجود دارد که هفت سین را به نوعی دیگر می‌چینند.

وی در پایان افزود: رسم کوزه شکنی نیز بسیار جالب است که طی آن کوزه‌ای که طی یک سال گذشته استفاده شده را از خانه بیرون می‌اندازند تا بدی‌ها و مشکلات از خانه دور شوند. علت منطقی این رسم آن است که در گذشته کوزه‌ها با گذر زمان کهنه می‌شدند. رسم شال اندازی، که همچنان در روستا‌های آذربایجان غربی همچنان اجرا می‌شود، به گونه‌ای بوده که شال را از دریچه دودکش تنور به داخل می‌انداختند و افراد حاضر در خانه در آن شیرینی می‌گذاشتند. 

نکته جالب رسم شال‌اندازی آن است که اگر فردی قصد ازدواج با دختر یک خانواده را داشته شال را بر نمی‌داشته و در صورت رضایت خانواده آن‌ها نشانه‌ای به شال می‌بستند تا آن جوان متوجه نظر خانواده شود.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها