اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت حضور افراد در جمع در عید نوروز و مراسم باستانی

نوروز بیشتر از هر آداب و رسومی نماد طبیعت‌ در زندگی و روح ایرانیان است؛

زهره صارمی، کارشناس فرهنگی درباره آداب و رسوم نوروز گفت: نوروز زمان نوگشتن سال، باززایی و تجدید حیاط طبیعت در تکرار نوبتی آفرینش است. با  نوروز همه‌چیز نو می‌شود و جامعه روح تازه‌ای می‌گیرد. ایرانیان از گذشته شادی را نعمتی الهی می‌دانستند و بر پایه جشن‌ها زندگی را بزرگ می‌شمردند و پروردگار را شکر می‌کردند.

 نوروز بیشتر از هر آداب و رسومی نماد طبیعت‌ در زندگی و روح ایرانیان است؛ نوروز نمایی از رفتار طبیعت در زندگی مردم ایران را دارد. نوروز همچنین سرشار از رمز‌های مختلف است. این جشن پرشکوه در جمع‌ها شکل می‌گیرد و همراهی و همکاری افراد را در خود جای می‌دهد. 

این کارشناس فرهنگی اظهار کرد: حال و هوا و آداب عید نوروز از پیش آغاز می‌شود و معروف‌ترین آن چهارشنبه سوری است. بسیاری از مراسم مختلف مانند خانه‌تکانی، عیدی بردن، آخرین جمعه سال، زیارت بزرگان خانواده و عیدی دادن به نوعروسان برای پیش از سال تحویل هستند. پس از تحویل سال نیز مراسم ادامه دارند که به روزهای انتهایی نیز می‌رسند که مهمترین آن‌ها سیزده به در است. مهم‌ترین نکته در مراسم نوروز حضور افراد در جمع است که در تمامی آداب و رسوم مشخص است.

او اظهار داشت: پایه‌های عید نوروز در همه‌جا یکسان هستند اما جزئیاتی وجود دارند که بنا به منطقه تغییر می‌کنند برای مثال هر نقطه از کشور یک رسمی برای غذای عید نوروز دارد. برای مثال در پایتخت رسم پختن رشته‌پلو وجود دارد تا رشته مشکلات باز شوند. مسائل مختلفی در عید نوروز وجود دارند و حتی در بخش‌های مختلف ایران نقاطی وجود دارد که هفت سین را به نوعی دیگر می‌چینند.

وی در پایان افزود: رسم کوزه شکنی نیز بسیار جالب است که طی آن کوزه‌ای که طی یک سال گذشته استفاده شده را از خانه بیرون می‌اندازند تا بدی‌ها و مشکلات از خانه دور شوند. علت منطقی این رسم آن است که در گذشته کوزه‌ها با گذر زمان کهنه می‌شدند. رسم شال اندازی، که همچنان در روستا‌های آذربایجان غربی همچنان اجرا می‌شود، به گونه‌ای بوده که شال را از دریچه دودکش تنور به داخل می‌انداختند و افراد حاضر در خانه در آن شیرینی می‌گذاشتند. 

نکته جالب رسم شال‌اندازی آن است که اگر فردی قصد ازدواج با دختر یک خانواده را داشته شال را بر نمی‌داشته و در صورت رضایت خانواده آن‌ها نشانه‌ای به شال می‌بستند تا آن جوان متوجه نظر خانواده شود.

آخرین اخبار

رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها