اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده

فراموش کردن بازی‌ها به دلیل حس لذت‌بخش با تجربه عاطفی مثبت غیرممکن است

صابر عبدالمالکی کارشناس فرهنگ عامه درباره تکالیف مدارس گفت: یکی از مسائلی که اکنون در آموزش و پرورش مطرح شده آن است که باید فعالیت‌هایی به کودکان ارائه داده شود تا دانش‌آموزان از انجام آن لذت ببرند و همچنین رشد فردی داشته باشند. چیزهایی مانند پیک نوروزی خوبی‌های خود را دارند اما متاسفانه باز هم تمرکزشان بر مسائل درسی است به همین دلیل می‌تواند برای کودکان درایام عید خوش‌آیند نباشد.  

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های بازی کردن ایجاد لذت در انسان‌ها است؛ این حس لذت‌بخش با تجربه عاطفی مثبت همراه است و به همین دلیل فراموش شدن آن به سختی صورت می‌گیرد. بازی نه تنها برای کودکان بلکه برای هر فردی موقعیت لذت‌بخشی را ایجاد می‌کند؛ به طور کلی کودکانی که بیشتر بازی می‌کنند سلامت روانی بیشتری دارند. تحقیقات بر روی قاتل‌ها و بیماران روانی نشان داده افرادی که از سلامت روانی برخوردار نیستند و اقدامات خطرناکی را صورت می‌دهند در کودکی خود بازی نکرده‌اند.

وی افزود: آنچه انسان از طریق بازی یاد می‌گیرد به سختی فراموش می‌شود و تاثیر بسیاری در زندگی دارد. بازی‌ها می‌توانند از مولفه‌های اثربخش برای ایجاد پیوند در خانواده‌ها باشد. بازیگوش بودن افراد نیز ارتباط بین فردی را بهتر می‌کند و بازی کردن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

این کارشناس فرهنگ عامه درباره بازی‌ها با ماهیت فیزیکی گفت: از آنجایی که بازی به همراه ورزش به جامعه ما معرفی شده افراد عموما این دو را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند اما در واقع لزومی ندارد که همه بازی‌ها ماهیت فیزیکی داشته باشند. اکنون بازی‌های رومیزی افزایش یافته‌اند اما همچنان بسیاری از افراد تصور می‌کنند تمامی بازی‌ها باید ماهیت حرکتی داشته باشند. 

عبدالمالکی در پایان اظهار داشت: قدمت حضور بازی به زمان اجتماعی بودن انسان‌ها برمی‌گردد؛ این بازی‌ها در دوره‌های مختلف بیشتر و کمتر شدند. بازی‌ها به طور کلی تاثیرات مختلفی دارند و شخصیت ما را توسعه می‌دهند. در یک خانواده بازی‌ کردن می‌تواند ارتباط خانوادگی را عمیق کند. ما در جریان بازی پیوند عاطفی عمیق‌تری با یکدیگر برقرار می‌کنیم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن می رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها