اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده

فراموش کردن بازی‌ها به دلیل حس لذت‌بخش با تجربه عاطفی مثبت غیرممکن است

صابر عبدالمالکی کارشناس فرهنگ عامه درباره تکالیف مدارس گفت: یکی از مسائلی که اکنون در آموزش و پرورش مطرح شده آن است که باید فعالیت‌هایی به کودکان ارائه داده شود تا دانش‌آموزان از انجام آن لذت ببرند و همچنین رشد فردی داشته باشند. چیزهایی مانند پیک نوروزی خوبی‌های خود را دارند اما متاسفانه باز هم تمرکزشان بر مسائل درسی است به همین دلیل می‌تواند برای کودکان درایام عید خوش‌آیند نباشد.  

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های بازی کردن ایجاد لذت در انسان‌ها است؛ این حس لذت‌بخش با تجربه عاطفی مثبت همراه است و به همین دلیل فراموش شدن آن به سختی صورت می‌گیرد. بازی نه تنها برای کودکان بلکه برای هر فردی موقعیت لذت‌بخشی را ایجاد می‌کند؛ به طور کلی کودکانی که بیشتر بازی می‌کنند سلامت روانی بیشتری دارند. تحقیقات بر روی قاتل‌ها و بیماران روانی نشان داده افرادی که از سلامت روانی برخوردار نیستند و اقدامات خطرناکی را صورت می‌دهند در کودکی خود بازی نکرده‌اند.

وی افزود: آنچه انسان از طریق بازی یاد می‌گیرد به سختی فراموش می‌شود و تاثیر بسیاری در زندگی دارد. بازی‌ها می‌توانند از مولفه‌های اثربخش برای ایجاد پیوند در خانواده‌ها باشد. بازیگوش بودن افراد نیز ارتباط بین فردی را بهتر می‌کند و بازی کردن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

این کارشناس فرهنگ عامه درباره بازی‌ها با ماهیت فیزیکی گفت: از آنجایی که بازی به همراه ورزش به جامعه ما معرفی شده افراد عموما این دو را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند اما در واقع لزومی ندارد که همه بازی‌ها ماهیت فیزیکی داشته باشند. اکنون بازی‌های رومیزی افزایش یافته‌اند اما همچنان بسیاری از افراد تصور می‌کنند تمامی بازی‌ها باید ماهیت حرکتی داشته باشند. 

عبدالمالکی در پایان اظهار داشت: قدمت حضور بازی به زمان اجتماعی بودن انسان‌ها برمی‌گردد؛ این بازی‌ها در دوره‌های مختلف بیشتر و کمتر شدند. بازی‌ها به طور کلی تاثیرات مختلفی دارند و شخصیت ما را توسعه می‌دهند. در یک خانواده بازی‌ کردن می‌تواند ارتباط خانوادگی را عمیق کند. ما در جریان بازی پیوند عاطفی عمیق‌تری با یکدیگر برقرار می‌کنیم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن می رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها