اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده

فراموش کردن بازی‌ها به دلیل حس لذت‌بخش با تجربه عاطفی مثبت غیرممکن است

صابر عبدالمالکی کارشناس فرهنگ عامه درباره تکالیف مدارس گفت: یکی از مسائلی که اکنون در آموزش و پرورش مطرح شده آن است که باید فعالیت‌هایی به کودکان ارائه داده شود تا دانش‌آموزان از انجام آن لذت ببرند و همچنین رشد فردی داشته باشند. چیزهایی مانند پیک نوروزی خوبی‌های خود را دارند اما متاسفانه باز هم تمرکزشان بر مسائل درسی است به همین دلیل می‌تواند برای کودکان درایام عید خوش‌آیند نباشد.  

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های بازی کردن ایجاد لذت در انسان‌ها است؛ این حس لذت‌بخش با تجربه عاطفی مثبت همراه است و به همین دلیل فراموش شدن آن به سختی صورت می‌گیرد. بازی نه تنها برای کودکان بلکه برای هر فردی موقعیت لذت‌بخشی را ایجاد می‌کند؛ به طور کلی کودکانی که بیشتر بازی می‌کنند سلامت روانی بیشتری دارند. تحقیقات بر روی قاتل‌ها و بیماران روانی نشان داده افرادی که از سلامت روانی برخوردار نیستند و اقدامات خطرناکی را صورت می‌دهند در کودکی خود بازی نکرده‌اند.

وی افزود: آنچه انسان از طریق بازی یاد می‌گیرد به سختی فراموش می‌شود و تاثیر بسیاری در زندگی دارد. بازی‌ها می‌توانند از مولفه‌های اثربخش برای ایجاد پیوند در خانواده‌ها باشد. بازیگوش بودن افراد نیز ارتباط بین فردی را بهتر می‌کند و بازی کردن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

این کارشناس فرهنگ عامه درباره بازی‌ها با ماهیت فیزیکی گفت: از آنجایی که بازی به همراه ورزش به جامعه ما معرفی شده افراد عموما این دو را در کنار یکدیگر قرار می‌دهند اما در واقع لزومی ندارد که همه بازی‌ها ماهیت فیزیکی داشته باشند. اکنون بازی‌های رومیزی افزایش یافته‌اند اما همچنان بسیاری از افراد تصور می‌کنند تمامی بازی‌ها باید ماهیت حرکتی داشته باشند. 

عبدالمالکی در پایان اظهار داشت: قدمت حضور بازی به زمان اجتماعی بودن انسان‌ها برمی‌گردد؛ این بازی‌ها در دوره‌های مختلف بیشتر و کمتر شدند. بازی‌ها به طور کلی تاثیرات مختلفی دارند و شخصیت ما را توسعه می‌دهند. در یک خانواده بازی‌ کردن می‌تواند ارتباط خانوادگی را عمیق کند. ما در جریان بازی پیوند عاطفی عمیق‌تری با یکدیگر برقرار می‌کنیم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن می رود. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در فضای مجازی به نشانی @jjtvnir بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها