اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری

آخرین برنامه ی "مشاور" در سال 1401 با موضوع "حفظ هویت ایرانیان خارج از کشور و پیوند ناگسستنی آنها با سرزمین مادری"، یکشنبه 28 اسفند، با حضور "علیرضا بیگدلی" (معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه) به صورت زنده از شبکه جام جم سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

مهمان برنامه در ابتدا از ایرانیان مقیم خارج از کشور به عنوان سرمایه های ارزشمندی یاد کرد که حضور درخشان آنها در کشورهای دیگر موجب سربلندی و افتخار ایران و ایرانیاست. وی گفت: "از دیدگاه ما، از منظر دبیرخانه ی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و وزارت امورخارجه ایرانی در هر جای جهان که باشد؛ تبعه ی ایران است و نسبت او با ما نسبت ملت و دولت است. وظایف دولت در قبال این گروه از ایرانیان تعریف شده است و ما به عنوان دیپلمات، وظیفه داریم؛ آنچه را قانون بر عهده ی ما گذاشته به طور کامل انجام دهیم."
دکتر بیگدلی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص برخی مشکلات مطرح شده از جانب مخاطبان،  ابتدا از سیاست خارجی کشور و ارتباط متقابل کشورهای دیگر یاد کرد؛ سپس با اشاره  به برخی مشکلات موجود چنین ادامه داد: "باور داریم که در همه ی سطوح اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و کنسولی، باید رفتاری متناسب با شئونات هم میهنان مقیم خارج از کشور داشته باشیم و بی وقفه برای بهبود رابطه تلاش کنیم. واقعیت این است که در نظام مالی و ارتباط با کشورهای دیگر دشواری هایی وجود دارد که کار را برای این عزیزان مشکل میکند و ما باید  بر حسب شرح وظایف، برای رفع این مشکلات کوشش کنیم؛ با این هدف که ایرانیان خارج از کشور احساس کنند در کشور تکیه گاه مطمئنی دارند."
بخش بعدی برنامه به گزارش "نشست نوروزی ایرانیان خارج از کشور " اختصاص داشت.

 مهمان برنامه پس از پخش گزارش، در این خصوص گفت: برای این نشست از اوایل سال جاری برنامه ریزی شده بود. بعد از وقفه ی طولانی مربوط به "کرونا" و وقایع ماههای اخیر، نزدیک شدن به "نوروز" فرصت مغتنمی برای برگزاری این نشست بود. از طریق سفارتخانه ها در 70 کشور دعوتنامه فرستادیم و در نهایت 150 نفر از ایرانیان مقیم 64 کشور در نشست دو روزهی 23 و 24 اسفند در هتل آزادی حضور یافتند. "سخنرانی رئیس جمهور"، "معرفی اقدامات و زمینه های فعالیت"، "بررسی موفقیت مجموعه های دانش بنیان" و "ملاقات با وزیر امورخارجه" از جمله اقداماتی بود که در کنار اجرای برنامه های فرهنگی متناسب با ایام نوروز و چهارشنبه سوری همراه با اجرای زنده ی  موسیقی مقامی کردی، لری، ترکی، مازنی و گیلکی انجام شد.
"ممنوع الخروجی" و نگرانی برخی از هم میهنان مقیم خارج از کشور برای سفر به ایران و بازگشت بی دغدغه؛ موضوع دیگری بود که در قبال پرسش یکی از مخاطبان برنامه، به آن پاسخ داده شد. دکتر بیگدلی با معرفی سامانه ی "پرسمان" به تسهیلاتی که بر بستر سامانه ی میخک ارائه شده اشاره کرد و چنین ادامه داد: "این سامانه برای رفع این دغدغه راه اندازی شده و بسیاری از این هم میهنان از امکانات آن استفاده کرده اند. در گام نخست 7000 نفر در این سامانه ثبت نام کردند که تنها 2 درصد آنها به دلیل پروندههایی که در نیروی انتظامی و دادستانی داشتند؛ ممنوع الخروج تشخیص داده شدند. روند کار این است که هر هفته اسامی دریافتی از سامانه جمع بندی و به نمایندگان دستگاهها تحویل داده میشود و جواب دریافتی از نهادهای مربوط، دو هفته پس از  ثبت نام از طریق پیامک به درخواست کننده اعلام می شود."

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها