اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری

آخرین برنامه ی "مشاور" در سال 1401 با موضوع "حفظ هویت ایرانیان خارج از کشور و پیوند ناگسستنی آنها با سرزمین مادری"، یکشنبه 28 اسفند، با حضور "علیرضا بیگدلی" (معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه) به صورت زنده از شبکه جام جم سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

مهمان برنامه در ابتدا از ایرانیان مقیم خارج از کشور به عنوان سرمایه های ارزشمندی یاد کرد که حضور درخشان آنها در کشورهای دیگر موجب سربلندی و افتخار ایران و ایرانیاست. وی گفت: "از دیدگاه ما، از منظر دبیرخانه ی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و وزارت امورخارجه ایرانی در هر جای جهان که باشد؛ تبعه ی ایران است و نسبت او با ما نسبت ملت و دولت است. وظایف دولت در قبال این گروه از ایرانیان تعریف شده است و ما به عنوان دیپلمات، وظیفه داریم؛ آنچه را قانون بر عهده ی ما گذاشته به طور کامل انجام دهیم."
دکتر بیگدلی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص برخی مشکلات مطرح شده از جانب مخاطبان،  ابتدا از سیاست خارجی کشور و ارتباط متقابل کشورهای دیگر یاد کرد؛ سپس با اشاره  به برخی مشکلات موجود چنین ادامه داد: "باور داریم که در همه ی سطوح اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و کنسولی، باید رفتاری متناسب با شئونات هم میهنان مقیم خارج از کشور داشته باشیم و بی وقفه برای بهبود رابطه تلاش کنیم. واقعیت این است که در نظام مالی و ارتباط با کشورهای دیگر دشواری هایی وجود دارد که کار را برای این عزیزان مشکل میکند و ما باید  بر حسب شرح وظایف، برای رفع این مشکلات کوشش کنیم؛ با این هدف که ایرانیان خارج از کشور احساس کنند در کشور تکیه گاه مطمئنی دارند."
بخش بعدی برنامه به گزارش "نشست نوروزی ایرانیان خارج از کشور " اختصاص داشت.

 مهمان برنامه پس از پخش گزارش، در این خصوص گفت: برای این نشست از اوایل سال جاری برنامه ریزی شده بود. بعد از وقفه ی طولانی مربوط به "کرونا" و وقایع ماههای اخیر، نزدیک شدن به "نوروز" فرصت مغتنمی برای برگزاری این نشست بود. از طریق سفارتخانه ها در 70 کشور دعوتنامه فرستادیم و در نهایت 150 نفر از ایرانیان مقیم 64 کشور در نشست دو روزهی 23 و 24 اسفند در هتل آزادی حضور یافتند. "سخنرانی رئیس جمهور"، "معرفی اقدامات و زمینه های فعالیت"، "بررسی موفقیت مجموعه های دانش بنیان" و "ملاقات با وزیر امورخارجه" از جمله اقداماتی بود که در کنار اجرای برنامه های فرهنگی متناسب با ایام نوروز و چهارشنبه سوری همراه با اجرای زنده ی  موسیقی مقامی کردی، لری، ترکی، مازنی و گیلکی انجام شد.
"ممنوع الخروجی" و نگرانی برخی از هم میهنان مقیم خارج از کشور برای سفر به ایران و بازگشت بی دغدغه؛ موضوع دیگری بود که در قبال پرسش یکی از مخاطبان برنامه، به آن پاسخ داده شد. دکتر بیگدلی با معرفی سامانه ی "پرسمان" به تسهیلاتی که بر بستر سامانه ی میخک ارائه شده اشاره کرد و چنین ادامه داد: "این سامانه برای رفع این دغدغه راه اندازی شده و بسیاری از این هم میهنان از امکانات آن استفاده کرده اند. در گام نخست 7000 نفر در این سامانه ثبت نام کردند که تنها 2 درصد آنها به دلیل پروندههایی که در نیروی انتظامی و دادستانی داشتند؛ ممنوع الخروج تشخیص داده شدند. روند کار این است که هر هفته اسامی دریافتی از سامانه جمع بندی و به نمایندگان دستگاهها تحویل داده میشود و جواب دریافتی از نهادهای مربوط، دو هفته پس از  ثبت نام از طریق پیامک به درخواست کننده اعلام می شود."

آخرین اخبار

دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها